KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

MEZ MČR Brno preview

Text a foto: Petr Štola
MEZ MČR Brno preview
21.05.2009
 

Již tento týden se pojede na brněnském okruhu druhý závod letošního Mezinárodního Mistrovství ČR a Přeboru ČR.

Třída 125GP
Na Hungaroringu nebyla naše kompletní špička, tentokrát by se již tedy mělo jet v plné síle. Vedle trojice Prášek, Vavrouš, Zářecký, která v Maďarsku bojovala o vítězství, se nyní do boje o vítězství jistě zapojí i Karel Pešek, který pojede s novou Aprilii. Italský stroj z Noale představí i Jakub Kornfeil, který se do Brna přijede podívat přímo ze soustředění vybraných jezdců Red Bull Cupu. Bude také zajímavé sledovat, jak daleko postoupil ve svém vývoji na nové Aprilii Slovák Jakub Jantulík, který by měl opět startovat s naší licencí. Všichni tito jezdci, kteří se připravují na letošní první republikový start, budou bojovat i o body do juniorského šampionátu, který tak opět dostane řádný náboj závodění.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Michal Prášek (Aprilia) 25 bodů
2.- Tomáš Vavrouš (Honda) 20
3.- Petr Zářecký (KTM) 16
4.- Oldřich Podlipný (Honda) 13
5.- Barbora Jakubíčková (SK, Honda) 11

Třída 125SP
V Maďarsku se představilo pouze šest jezdců, což ovšem je pro tuto třídu jakýsi zažitý standard. Je těžko předvídat kdo bude favoritem brněnského závodu, když v podstatě ještě není ani známo, který z jezdců bude startovat, či který ukončil kariéru. Připomeňme si tedy alespoň pořadí loňských závodů na brněnském okruhu, kde v prvním závodě zvítězil Radek Lamich před Petrem Kolářem a Miroslavem Sedlem. Na závěr sezony, kdy se do Brna republika vrátila právě pro Memoriál Jardy Huleše, se z vítězství radoval Mirek Sedlo před opět druhým Petrem Kolářem a třetím Radkem Chlíbkem.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Jiří Klejch (Aprilia) 25 bodů
2.- Radek Lamich (Aprilia) 20
3.- Radek Chlíbek (Aprilia) 16
4.- Anežka Svobodová (Aprilia) 13

Třída Superstock 600
Pravděpodobně v duchu souboje Igora Kalába a Václava Bittmana, se bude odehrávat souboj v této kategorii (myšleno při nadcházejícím závodě). Iga bude chtít doma vyhrát, k čemuž by mu měli pomoci letité znalosti jeho domácí dráhy, Vašek naopak bude chtít právě zde vrátit Kalábovi porážku z Hungaroringu. Do jejich souboje bude chtít jistě promluvit třetí z Hungaroringu Tomáš Holubec, ale i například Jirka Brož. Pokud Holubec předvede tradičně skvělý start, je velmi pravděpodobné, že může opět pomýšlet na pozici na stupních vítězů, tam se ostatně bude chtít dostat i Brož, který pohled z brněnských stupňů již delší dobu nezažil.
Jelikož se jedná o třídu, která o měsíc později pojede na stejném místě jeden ze závodů evropského šampionátu, je pravděpodobné, že se ho zúčastní i několik jezdců, jenž si přijedou zatrénovat a připravit nastavení svých strojů. Z nich samozřejmě nebude nikdo bodovat do MČR, ale i tak bude zajímavé sledovat a porovnávat jezdce samotné. Jediný, kdo zasáhne přímo do domácího šampionátu, bude letošní čtyřtaktní nováček David Látr. Ten v Brně bude startovat s cílem dalšího seznamování s pro něj novou technikou.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Igor Kaláb (Yamaha) 25 bodů
2.- Václav Bittman (Triumph) 20
3.- Tomáš Holubec (Yamaha) 16
4.- Jiří Brož (Yamaha) 13
5.- Ondřej Bukovský (Yamaha) 11
6.- Michal Salač (Yamaha) 10
7.- Michal Chalupa (Suzuki) 9

Třída Superstock 1000
Tato třída jistě nabídne jeden z vrcholů celého nedělního programu. Osobně se přikláním k názoru, že se bude opět jednat dokonce o absolutní vrchol nedělního dne. Kdo bude chtít vyhrát, bude muset přejít přes na Hungaroringu excelentního Michala Fillu. V Brně je tradičně silný Radek Rous, který to nebude chtít Michalovi jistě dát zadarmo. Ovšem nesmíme zapomenout na další, mezi kterými vyzdvihněme nejen Tomáše Mikšovského, pokud mu ekonomická situace dovolí v Brně startovat, ale i domácího Michala Šemberu. Velký důraz poté musíme klást zejména na jezdce týmu MS Racing. Ten se v Brně představí v plném složení, což znamená, že jednou z hvězd závodu by měl být i Ondra Ježek. Ten bude chtít své zkušenosti z FIM Superstock 1000 Cupu zúročit ve vítězství. Zda to bude vítězství mezi jezdci MČR, či zda to bude vítězství v závodě, ukáže až startovní listina, která by opět měla doznat několik zajímavých doplnění jezdci právě ze světového poháru litrových stocků.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Michal Filla (Yamaha) 25 bodů
2.- Tomáš Mikšovský (Yamaha) 20
3.- Radomil Rous (Yamaha) 16
4.- Viktor Noss (Yamaha) 13
5.- Libor Milota (Yamaha) 11
6.- Michal Šembera (Yamaha) 10
7.- Kamil Holan (Yamaha) 9

Třída Supersport
Jirka Brož v prvním závodě předvedl, jak skvěle si již rozumí s novým materiálem. Po sedmileté zkušenosti s motocykly Kawasaki změnil jezdec z východočeského Pravy pro letošní rok materiál, kde mu nyní dělá partnera japonský motocykl Yamaha. Jiří v Maďarsku ukázal vynikající výkon, kterým si dojel pro letošních prvních 25 bodů. Tím se rázem zařadil mezi kandidáty na nedělní vítězství v této třídě. Překazit radost mu bude chtít zejména Matěj Smrž, jenž se svým týmem bude pracovat na hledání optimálního nastavení pro blížící se závod světových supersportů. Původně měl v tomto závodě startovat i Patrik Vostárek, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu je velmi pravděpodobné, že mladý pražský jezdec se bude zdravotně šetřit až do amerického Salt Lake City, kde o týden později pojede závodu WSS.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Jiří Brož (Yamaha) 25 bodů
2.- Jiří Fejta (Yamaha) 20
3.- Ondřej Korčák (Yamaha) 16
4.- Klaus Peter Dömke (Honda) 13
5.- František Loučka (Triumph) 11
6.- Richard Sedlák (Yamaha) 10
7.- Josef Brtek (Yamaha) 9
8.- Miloslav Beznoska (Kawasaki) 8
9.- Petr Zrzavý (Yamaha) 7
10.- David Píchal (Yamaha) 6

Třída Superbike
Čeští jezdci v minulosti zachraňovali šampionát Alpe Adria této třídy, dnes mají problém vůbec s tím, aby se dali dohromady na počet, který by zajišťoval udělení bodů (dle řádů musí technickou přejímkou projít minimálně 5 jezdců). Kdyby nebyl na Hungaroringu Michal Dokoupil násilně přeřazen z kategorie Volná přes 600 do Superbike (z důvodu vlastnictví licence „A“), nebyly by udělené vůbec republikové body. Pokud půjde vše dle nalinkovaného formátu, neměl by mít Miloš Čihák v této třídě konkurenci.

Pořadí po Hungaroringu:
1.- Michal Dokoupil (Suzuki) 25 bodů
2.- Zdeněk Brabec (Yamaha) 20
3.- Miloš Čihák (Suzuki) 16
4.- David Valenta (Yamaha) 13
5.- Jiří Dorňák (Suzuki) 11

Třída Volná do 600 a Voná přes 600
Obě Volné třídy představí v Brně tradičně plný rošt. Mezi hlavní favority je potřeba řadit všechny přední jezdce z Hungaroringu, ale i některé specialisty na Brněnský okruh, což jsou zejména zde často trénující moravští jezdci.

Pořadí po Hungaroringu – Volná do 600:
1.- Ondřej Korčák (Yamaha) 25 bodů
2.- Ondřej Bukovský (Yamaha) 20
3.- Zbyněk Čech (Yamaha) 16
4.- Richard Sedlák (Yamaha) 13
5.- František Loučka (Yamaha) 11
6.- Lubomír Molin (Yamaha) 10
7.- Michal Oslejšek (Yamaha) 9
8.- David Píchal (Yamaha) 8
9.- Martin Pňovský (Suzuki) 7
10.- Petr Zrzavý (Yamaha) 6
11.- Radek Coufal (Yamaha) 5
12.- Jan Volák (Honda) 4
13.- Lukáš Hynek (Honda) 3

Pořadí po Hungaroringu – Volná přes 600:
1.- Petr Řezníček (Yamaha) 25 bodů
2.- Pavel Bouma (Yamaha) 20
3.- Tomáš Milichovský (Suzuki) 16
4.- Lukáš Fejt (Suzuki) 13
5.- Jaroslav Štecher (Yamaha) 11
6.- David Valenta (Yamaha) 10
7.- Martin Vychodil (Suzuki) 9
8.- Petr Holanec (Yamaha) 8
9.- Jiří Danihel (Yamaha) 7
10.- Radek Kubišta (Suzuki) 6


Další články sekce