KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Minibiky v sezoně 2009

Text a foto: Kuba Novák
Minibiky v sezoně 2009
31.10.2009
 

Ohlédnutí za minibikovou sezonou u nás a několika zahraničních událostí, kterých se čeští jezdci v roce 2009 zúčastnili.

Ekonomická krize jako by neznala mezí a dotkla se i sportu, který české silnici vždy sloužil jako místo, kde vyrůstali mladí nadějní závodníci, z niž někteří již jezdí mistrovství světa.
Letošní rok byl však jiný, český šampionát se statusem Přebor ČR, který v minulých letech míval stabilně sedm až osm podniků, měl  letos určit své vítěze  pouze po čtyřech odjetých podnicích.
Obecná krize, nízký počet podniků a stoupající náklady na závodění měly za důsledek, že se celá řada výborných jezdců do ročníku 2009 ani nepřihlásila.
První podnik se konal na dráze v areálu brněnského Masarykova okruhu . Pravidla zde  hovoří o pěti jezdcích , kteří musí nastoupit do závodu, aby jezdcům byly započítány výsledky  , díky tomu byla v Brně již mimo hru jedna z pěti vypsaných  kategorií , třemi jezdci obsazená  Junior B, dříve nabitá kategorie , která nám dala v nedávné minulosti mistry Evropy ( Andrea Toušková, Kuba Kornfeil).
Další kategorie naštěstí své závody v Brně  odjely , když se celkem sešlo ve všech třídách 35 jezdců.Druhý díl seriálu se konal v Písku , kde však startovalo pouhopouhých 23 jezdců ve všech kategoriích dohromady! Do tříd Junior B a Senior open tentokrát  nenastoupil nikdo….
Zbývající dva podniky se měly konat v Českých Budějovicích a Pardubicích, ale pořadatelé byli nuceni tyto podniky zrušit pro nízký počet přihlášených, a tak se český mistrák minibiků vyhlašoval po odjetí pouhých dvou podniků, což je určitě dost smutná situace. Doufejme tak , že si letos český minibikový sport šáhl na dno ze kterého se už bude jen odpichovat.

 


Junior A
V této třídě slavil titul Martin Gbelec , který minibike střídá s větší padesátkou před Filipem Salačem, který měl sice na svém kontě více dílčích vítězství , ale také jeden nezdařený závod, kterým o pět bodů možná prohrál titul. Těsných pět bodů byl také rozdíl mezi celkově třetím až pátým, kde na tom byl nejlépe Matěj Vít.

Senior mini/midi
V této třídě jsme letos mohli sledovat krásné souboje mezi skutečně vyspělými závodníky. Tovární jezdci Blaty  Karel Hanika , Radek Sokol a Jenda Drkoš v sedlech nového modelu Ultima předváděli vrcholné jezdecké umění a v tomto pořadí také skončili v celkovém pořadí.

Senior Open
Pořadí brněnského závodu kopírovalo i celkové pořadí seriálu. Mistrem se stal Pavel Gellner před Jardou Štipčákem a Honzou Malinou.

Czech senior open
Úbytek jezdců v juniorských třídách jako by byl kompenzován v této třídě pro skutečné chlapy, která jako jediná si udržela slušný standart více jak desítky jezdců na startu.
Vítězem se stal Vítek Bromovský na čtyřtaktní technice před svým velkým rivalem Pavlem Roháčem. Bronzový skončil Petr Bican.

 AB Cardion  minibike Challange
To byl nový šampionát pořádaný střediskem AMK Brno za účelem posílení klasického  přeboru určený jak pro licencované závodníky , tak pro amatérské jezdce.
Kategorie byly vypsány totožně s přeborem a účast jezdců byla bohužel podobně žalostná jako v přeboru. Možnost startu hobby jezdců  téměř nikdo nevyužil.
Tento podnik se konal celkem třikrát, z čehož jednou jako dvojzávod.

Junior A:  Matyas Bílek
Senior Mini/midi: Radek Sokol
Senior Open: Jan Drkoš
Czech senior open: Pavel Roháč

 ME Ottobiano
Mistrovství Evropy získalo novou podobu v podobě tří závodů konaných během jednoho víkendu. Snad ještě nikdy se během historie evropského se  šampionátu nestalo, aby český jezdec alespoň jednou nevystoupal na celkové stupně vítězů, a nejinak tomu bylo i letos, kdy si celkové třetí místo ve třídě senior vydobyl Radek Sokol. Slušně našlápnuto měl i Martin Gbelec v Juniorech , který sice získal jedno třetí místo, ale také si jednou připsal nulu. Do první elitní  desítky se dokázali prosadit v jednotlivých závodech také Filip Salač, Jenda Drkoš a David Kruliš.

Mistrovství Rakouska
Tento šampionát našich jižních sousedů vždy patřil na velmi slušnou úroveň a byl měřítkem k českému mistráku. Letos na tom byly však totožně jako my, když byly odjety pouze tři kola šampionátu ze šesti vypsaných. V nepříliš nabitých juniorech A  první tři místa obsadili čeští jezdci v pořadí Filip Salač, Matyas Bílek a Matěj Vít. V seniorech pak  první dvě místa získali Jan Drkoš a Lukáš Burget, Celkové čtvrté místo v seniorech open si díky jednomu vítězství zajistil Vítek Bromovský.

Hobby závody
České minibikové závodění není už jenom o přeboru, případně novém cardionu cupu. Nadšnci z celé republiky a dokonce ze Slovenska se dali dohromady a pořádají na různých tratích minibikové  hobby závodní sešlosti. V Pardubicích dokonce vypsali vlastní neoficiální šampionát různorodých kategorií pro nejmenší jezdce, přes amatéry s čínskými replikami, jezdce se závodní technikou bez licence až po třídu určené pro zkušené závodníky.Tento formát měl úspěch, levné svezení na kvalitní trati mělo slušný ohlas. Pěkné závody se pořádaly prvně na tratích v Lipníku, zbrusu nov trati u Děčína, ve slovenské Skalici, nebo městské  trati  v Kopčanech.

 

 
 

 

 


Další články sekce