KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Míra Popov vystrčil růžky

Text: Petr Štola, foto: Agustí Nubiola
Míra Popov vystrčil růžky
02.11.2009
 

14 let a 7. místo v exkluzivním poli startujících jezdců při evropském šampionátu v Albacete, naprosto fantastická vizitka české silničářské naděje.

Na finálový závod mistrovství Evropy, který se konal ve španělském  Albacete, se teprve čtrnáctiletý Míra Popov vydal trochu s obavami z nedoléčené a předčasně sundané sádry levého malíčku. Ošetřující lékař na dětské klinice nebyl z tohoto rozhodnutí nadšený, naopak mladému jezdci vyjmenoval veškeré možné komplikace, které by nastaly při možném pádu na ruku. „To mi zrovna moc optimismu nedodalo, ale vše bylo již zorganizované, a tak nezbylo než to jet  zkusit a doufat, že při možném pádu na tu ruku nespadnu,“ vzpomíná Míra Popov na odjezd z České republiky.

„Při příjezdu  do  Albacete na nás čekalo příjemné počasí s teplotami lehce pod třicet stupňů a  takovéto počasí vydrželo celý víkend,“ pokračuje své vyprávění mladý závodník. Páteční tréninky probíhaly celkem dobře a jak přibývala najetá kola, časy Míra tlačil pomalu dolů. „ V páté zatáčce prvního volného tréninku přišel pád, kterého jsem se nejvíce obával. Vyjel jsem mimo stopu a už jsem šel na předek. Naštěstí vše dopadlo dobře a já se svezl jen po zadku.“

 V sobotním prvním měřeném tréninku obsadil Míra Popov ve 42členém poli jezdců šesté místo se ztrátou 1,5 sekundy na prvního, což nebylo tak hrozné, přesto o ještě lepší výsledek se chtěl jezdec italského týmu Eleggi Racing pokusit ve druhém tréninku, pro který po dohodě s techniky od Ohlinsu vyměnili zadní tlumič. Než se podařil tlumič správně seřídit, byl však konec druhé kvalifikace a na Míru zbylo třinácté  místo se ztrátou 1,3 sekundy, ale s tím, že důvěra v zadní kolo byla daleko větší. Celkový součet dal na celkově 8. kvalifikační místo, tedy na start ze druhé řady.

Do nedělního warm upu měl jezdec se startovním číslem 95 za úkol motorku neposlat do kačírku a spíše se soustředit na přenastavení zadního tlumiče, to se ukázalo jako velmi dobré a tak do závodu nastupoval o mnoho klidnější. „Start do závodu se mi nepodařil,“ svěřuje se Míra Popov. „V první polovině  závodu jsem se držel ve skupině bojující o třetí až desáté  místo. Pak však přišla chyba. Dostal jsem v páté zatáčce velký high-sided, který jsem sice ustál, ale ztratil jsem kontakt se skupinou. "Kopanec" to byl tak velký, že se mi až otevřelo hledí od helmy.“

Míra hodně ztratil, ale neustále se snažil ztrátu dohánět. Nakonec po hezkých výměnách to dotáhl na sedmou pozici a i čas na jedno kolo stlačil oproti kvalifikaci ještě dále dolů, na konečných 1:35,402. Síly mu brala ke konci závodu navíc stále více pobolívající nedoléčená ruka.

 „Jsem šťastný, byl to pěkný závod,“ hodnotí závěrem Míra Popov své vystoupení na evropském šampionátu roku 2009, kam se po obrovských administrativních problémech u nás doma v ČR nakonec podíval jen díky samotným organizátorům a pořadatelům z UEM. „Sundal jsem sádru z ruky na začátku tohoto týdne, ale to nebyl hlavní problém. Největším problémem byla skutečnost, že jsem se potkal s piloty, kteří jsou mnohem zkušenější než já, ale na druhé straně jsem neměl co ztratit, naopak jen získat. Souboj o 7. místo jsem vyhrál až v poslední zatáčce. Měl jsem tam prostě dřív a víc otevřený plyn a dobře to dopadlo. Moc se mi to v Albacete líbilo. Chtěl bych za tuto zkušenost poděkovat týmu a mým rodičům. Prožívám krásnou zkušenost.“

Co říci na závěr? Míra byl zřejmě nejmladším účastníkem tohoto závodu ME (14 roků a 4 měsíce ) a byl to jeho 5. start na ostré 125 GP, se kterou se poprvé seznámil letos v červnu. Pro všechny, kteří tento závod sledovali, byl jeho výkon velkým překvapením, nejen špičkové časy z kvalifikace , ale zejména jeho vynikající výkon ve vyrovnané skupině  o 3. – 10. místo, kde bojoval s mnohem zkušenějšími borci, vítězi mnoha různých letošních šampionátů, z nichž měla většina i zkušenosti ze startů v Mistrovství světa 125 ccm. Mnoho těchto jezdců zůstalo v kvalifikacích, ale i v závodě, daleko za našim mladým jezdcem. Většina jezdců, činovníků, ale i diváků, slyšela jeho jméno poprvé, ale určitě si je po nedělním výkonu dobře zapamatují.

 

 


Další články sekce