KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Moto Grand Prix v číslech

Zdroj: M. Rainer, foto: Fiat Yamaha
Moto Grand Prix v číslech
12.08.2009
 

Několik zajímavých čísel, tak jak je osud předložil před brněnským závodem Grand Prix.

          2 Honda vyhrála v Doningtonu dva ze tří závodů Grand Prix, naposledy, kdy tato japonská továrna vyhrála dva závody během jednoho dne, bylo v roce 2006. Při portugalské GP tehdy pro Hondu zajistili vítězství Toni Elias (MotoGP) a Andrea Dovizioso (250cc).

        11 Aprilia vyhrála posledních 11 závodů ve třídě 125cc, což je její nejdelší vítězná šňůra v této třídě.

        11 Druhé místo Colina Edwardse bylo jeho jedenácté pódium v kariéře pilota MotoGP, která trvá od GP Japonska 2003. Je to nejvíc pódiových umístění v MotoGP bez jediného vítězství.

15,004 Toto je rozdíl v sekundách mezi prvním a druhým jezdcem v cíli loňského závodu MotoGP, Valentino Rossi tak vytvořil rekordní zápis v novodobé historii MotoGP, nikdy předtím, ani potom, nebyl za suchých podmínek v závodě čtyřtaktní éry MotoGP větší rozdíl mezi prvními dvěma jezdci.

        16 Nejmladší jezdec třídy 125cc Jonas Folger oslaví den před úvodními tréninky GP ČR své šestnácté narozeniny.

        24 Ve stejný den oslaví své narozeniny i Mattia Pasini, v jeho případě ovšem čtyřiadvacáté.

        28 V den závodu GP ČR v Brně to bude přesně na den 28 let od doby, kdy se z vítězství v nejprestižnější třídě naposledy radoval britský jezdec. Bylo to v roce 1981, kdy ve švédské GP v Anderstorpu vyhrál závod třídy 500cc Barry Shenne.

        28 I když oba jezdci továrního týmu Fiat Yamaha v GP Británie havarovali, stejně se továrna Yamaha dočkala zisku pódia. Colin Edwards prodloužil šňůru pódiových výsledků továrny Yamaha, která měla svého jezdce mezi nejlepší trojicí ve všech posledních 28 závodech (od loňského Kataru). Toto je pro Yamahu nejdelší šňůra pódií v řadě od doby, kdy v rozmezí roků 1989 – 1991 získala celkem 40krát v řadě alespoň jedno místo na stupních vítězů.

        57 V den brněnského závodu to bude přesně 57 let od doby, kdy Ken Kavanagh vyhrál závod třídy 350cc v rámci GP Ulsteru a stal se tak prvním Australanem, který vyhrál závod GP.

        99 Třetí místo Lorise Capirossiho v loňském závodě MotoGP v Brně, bylo jeho 99. pódiem v kariéře GP. Capirossi nyní čeká na jeden pódiový „zásah“, kterým se stane teprve sedmým jezdcem historie, který získal 100 a více pódií.

      149 Loris Capirossi skončil v GP Británie na 11. místě, byl to jeho 149. výsledek na bodované pozici v nejprestižnější třídě. Pouze dva jezdci v celé historii MotoGP/500cc skončili závod vícekrát na bodovaném místě, byl to Carlos Checa (150x) a především Alex Barros (195x)

      159 Tolik je číslo, vyjadřující maximální počet zisku pódií jedním jezdcem v celé historii Grand Prix (v součtu závodů všech tříd). 159 pódií v celé své kariéře získali dva jezdci, Italové Giacomo Agostini a Valentino Rossi.

    2013 Dani Pedrosa devátým místem v GP Británie zaznamenal již 2013 bodů ve své celkové historii Grand Prix závodění, stal se tak nejúspěšnějším španělským jezdcem celé historie, když o jediný bod překonal Alexe Crivilleho.


Další články sekce