KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

MotoGP přichází do Ruska

Foto: Moscow Raceway
MotoGP přichází do Ruska
15.02.2009
 

Nejen ruský jezdec v letošním GP 250, ale brzy i závod na ruském okruhu.

Hned několik nových okruhů se staví v současnosti v Rusku, kde jako by globální finanční krize ani neexistovala. Samozřejmě, že ruské peníze táhnou všechny podnikatele, a i proto je dnes již prakticky jisté, že elitní šampionát silničního motocyklového Grand Prix se pravděpodobně v roce 2011, maximálně 2012, nastěhuje do země „zítřků“. Se vstupem MotoGP do Ruska se skloňují hlavně dva tamní okruhy, které v současné době již mají první vrstvy asfaltu. Je to okruh Smolensk Ring v Smolenskoye Koltsovské oblasti, ale především Moscow Raceway budovaný nedaleko hlavního města Ruska.

Okruh Moscow Raceway je budován v bezprostřední blízkosti nové dálnice do Rigy, cca 77 kilometrů severozápadně od Moskvy. Projektantem je Hermann Tillke, tedy člověk, který má na svém kontě již mnoho skvělých světových okruhů. Cena celé stavby by se měla pohybovat okolo částky 5,5 bilionů Rublů (cca 170,8 milionů USD), i když vzhledem k ekonomické krizi je odhadováno, že tato částka bude nakonec výrazněji překročená. Samotný okruh buduje mnohonárodnostní stavební personál německé společnosti Strabag, které se podílela například na totální rekonstrukci rakouského A1-Ringu, či která stavěla okruh v Bahrainu. Dráha bude mít délku 4070 metrů a šířku 12-21 metrů. Kapacita tribun by měla být přes 100000 diváků. Okruh by měl mít 15 zatáček (9 levých a 6 pravých), jeho nejdelší rovinka by měla být 873 metrů dlouhá. Výškový rozdíl je 22 metrů.

I druhý adept na závod MotoGP, tedy Smolensk Ring (na obrázku), je z pera Hermanna Tillkeho. Tento okruh, který leží přibližně 320 kilometrů od Moskvy, je však menší, jeho délka je pouze 3362 metrů, široký je 12-15 metrů a má 13 zatáček (8 levých, 5 pravých). Délka nejdelší rovinky je 575 metrů. Okruh je stavěn dle požadavku FIA na homologaci 2. typu, tedy bez možnosti pořádání závodů Formule 1, nicméně s veškerými požadavky na homologace motocyklové FIM. Oba okruhy jsou nyní stále ve výstavbě, ovšem na okruhu Smolensk Ring se na jaře bude již dokončovat finální verze povrchového asfaltu. Již v letošním roce by se měli na tomto okruhu pořádat první mezinárodní závody.

Animace okruhu Moscow Raceway .... Z D E....
Další články sekce