KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

MotoGP v několika číslech

Foto: Ducati Corse
MotoGP v několika číslech
14.05.2009
 

Několik zajímavých čísel před Grand Prix Francie.

27 – Vítězství Hiroshi Aoyamy v Jerezu bylo pro továrnu Honda první od vítězství Andrea Doviziosa, který vyhrál s Hondou naposledy v Doningtonu 2007. To znamená, že se v podání japonských strojů Honda jednalo o celkem 27 závodů bez vítězství. To je nejdelší šňůra od doby, kdy Honda v roce 1985 opětovně vstoupila do třídy 250 ccm.

21 – Niccolo Canepa slaví své 21. narozeniny den před prvním tréninkem na Grand Prix Francie (tedy dnes).

21 – Počínaje loňským závodem v Kataru zaznamenala továrna Yamaha v každém závodě MotoGP alespoň jednoho jezdce na pódiu. To je celkem 21 závodů v řadě, kdy byl některý z jezdců Yamahy ve třídě MotoGP mezi nejlepší trojicí. To je od roku 1991 nejdelší šňůra pro tohoto japonského výrobce, který měl tehdy celkem 40 závodů v řadě, kdy alespoň jeden její jezdec byl vždy na pódiu závodu třídy 500 ccm (v období let 1989 – 1991).

14 – Valentino Rossi vyhrál letos v Jerezu a stal se tak historicky jediným jezdcem, který dokázal zvítězit alespoň v jednom závodě Grand Prix během následných čtrnácti let.

14 – Stroj Honda nezvítězil v závodě třídy MotoGP již 14 závodů (naposledy Pedrosa v GP Catalunye 2008). Toto je nejdelší šňůra továrny Honda bez vítězství v elitní kategorii od doby, kdy se Honda v roce 1982 do nejprestižnější třídy vrátila.

13,524 sec. – Toto je hodnota náskoku Bradley Smitha v cíli Grand Prix Španělska. Je to největší náskok prvního jezdce v cíli závodu GP 125 ccm od roku 2006, kdy Alvaro Bautista vyhrál GP Portugalska s náskokem více jak 15 sekund.

8 – Celkem osm různých okruhů hostilo Grand Prix Francie: Albi, Clermont-Ferrand, Le Mans, Magny-Cours, Nogaro, Paul Ricard, Reims a Rouen.

8 – Devět letošních závodů Grand Prix vyhrálo osm různých jezdců, pouze Andrea Iannone vyhrál více jak jeden závod.

4 – Le Mans je jeden z pouhých čtyř okruhů aktuálního kalendáře MotoGP, kde ještě stroj Ducati nevyhrál. Dalšími jsou Indianapolis, Estoril a Mugello.


Další články sekce