KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Na řadě je druhé Brno

Zdroj: www.motoczech.cz, foto: Petr Štola
Na řadě je druhé Brno
25.06.2009
 

Podruhé v letošní sezoně zavítá republikový šampionát na jeden z nejlepších evropských okruhů, tedy Masarykův okruh v Brně.

Memoriál Františka Šťastného 27. – 28. června 2009

Přebor ČR Volná 250-600
Pořadatelé se rozhodli pozměnit harmonogram celého víkendu, když zrušili čtvrteční tréninky a páteční závody obou volných kategorií, které nyní absolvují svůj program v rámci víkendového zápolení Alpe Adria šampionátu. Případní diváci se tak mohou těšit na celkem osm nedělních závodů, z nichž jeden bude právě Přebor slabší volné třídy.V této třídě se jistě dočkáme dalšího souboje mezi vedoucí dvojicí celkového pořadí Ondrou Korčákem a Ondrou Bokovským. Oba jezdce přesně v polovině sezony dělí pouhý jeden bod a tak to, kdo se bude na konci roku radovat z titulu, je zcela otevřené. Již dnes se zdá, že nikdo jiný do tohoto souboje nezasáhne, zvláště pak poté, co třetí v pořadí Zbyněk Čech, ohlásil na Pannoniaringu svůj plánovaný přestup do silnější kategorie, kde by měl jezdit na pronajatém stroji Yamaha R1.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 29 jezdců, ze kterých 21 bodovalo.

Přebor ČR Volná přes 600
Zatímco ve slabší volné je na prvních dvou místech celkové klasifikace zahuštěno, v silnější volné vede Petr Řezníček již s náskokem třiceti bodů. Zatím vyhrál všechny letošní závody, a protože jeho pronásledovatelé si navzájem berou body, může severočeský jezdec za jistých okolností slavit titul již v neděli v Brně. Pokud totiž opět vyhraje, bude mít takový náskok, že kdyby Tomáš Milichovský dojel až na 11. nebo horším místě a jeden z dvojice David Valenta s Martin Vychodil by neskončil na 2. místě (počítáme s tím, že Pavel Bouma po zlomenině ruky na Pannoniaringu nebude v Brně startovat), radoval by se Řezníček z celkového prvenství již nyní, tedy dva závody před koncem sezony.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 26 jezdců, ze kterých 19 bodovalo.

MČR 125cc Sportproduction
Jiří Klejch vyhrál úvodní dva závody a rázem byl v pozici favorita sezony. Jenže přišel Pannoniaring a upálený kontakt na svíčce, který mu nedovolil ani dokončit zaváděcí kolo. Rázem se do čela šampionátu dostal Radek Lamich, který má na svém kontě o 11 bodů více jak Klejch. Radek tak sice nemusí „bláznit“, ale jen dojíždět za Jirkou Klejchem mu také nestačí. Minulý závod nám v Brně představil obrovský souboj pětičlenné skupiny českých jezdců, kteří bojovali o vítězství. Je zde velký předpoklad, že i tentokrát se můžeme těšit na parádní závod s velkým soubojem.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 12 jezdců, ze kterých 10 bodovalo.

MČR 125cc GP + junior
Tři nejlepší z Memoriálu Jaroslava Huleše (tedy alespoň časově) startují v Assenu. Kuba Kornfeil pojede závod Red Bull Cupu, Karel Pešek s Lukášem Šemberou pojedou Grand Prix 125. Za této situace je velkým favoritem Slovák Jakub Jantulík, startující v týmu Jafferson. Hodně bodu bude chtít získat i vedoucí jezdec českého mistráku Michal Prášek, a pokud se mu podaří vylepšit funkčnost elektroniky jeho Aprilie, můžeme se těšit na zajímavý souboj. Prášek má náskok 11 bodů na Karla Peška a Petra Zářeckého a je tedy jasné, že pokud se mu podaří porazit Zařeckého s jeho KTM, udělá rázný krok za svým druhým titulem ve třídě 125 ccm.
Bojovat se bude i o body do hodnocení juniorů. Zde je na čele v Brně tentokrát nestartující Karel Pešek. Na čele se tak může dostat někdo z jeho soupeřů. V úvahu vycházejí matematickým postupem tři jezdci. Mladý Karel Hanika, který na Peška ztrácí 22 bodů, Nicol Marcone, který by potřeboval „najet“ 20 bodů, ale především Jakub Jantulík, kterému k postupu na provizorní 1. místo celkového pořadí stačí zajet 9 bodů (respektive při případné rovnosti 10 bodů).
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 13 jezdců (10 juniorů), ze kterých 12 bodovalo (9 juniorů).

MČR Superstock 600
Zcela jistě nás čeká jeden z dalších fantastických závodů. Jen připomeňme, že ve třech letošních závodech jsme viděli tři různé vítěze a celkem pět různých jezdců na pódiu. Favority je potřeba hledat především ve Vaškovi Bittmanovi a Igoru Kalábovi, kterým bude chtít sekundovat vedoucí jezdec šampionátu Tomáš Holubec. Ten obhajuje vítězství z prvního brněnského závodu, ale skvěle rozjetý je právě i Bittman, který to doložil vítězstvím na Pannoniaringu, či Kaláb, který minule v Brně trochu zbytečně havaroval z vedoucí pozice již v prvním kole. Malinká psychická výhoda může hrát ve prospěch Tomáše Holubce, protože zatímco jeho dva soupeři „musí“, on jen „může“. Nesmíme však zapomenout ani na Michala Salače, v současnosti „koketujícího“ s možností startovat vedle Ondry Ježka v poháru FIM Superstock 1000, kde proběhly námluvy mezi jeho zástupci a týmem MS Racing, v jehož barvách je místo po odchodu Balasze Nemetha. Michal sice dojel letos na pódium pouze jednou, ale právě v Brně, kde v květnu absolvoval velmi působivý závod.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 10 jezdců, ze kterých 9 bodovalo.

MČR Superstock 1000
Chtělo by se říci, že vládcem této třídy je Michal Filla, ale...
Michal jednoznačně dominoval na Hungaroringu a svedl fantastický souboj s Ondrou Ježkem v Brně. Pak ovšem přišel Pannoniaring a s ním velká chyba již v prvním kole. Do čela se tak dostal Tomáš Mikšovský, který sice letos ještě nevyhrál, ale stabilními pódiovými výsledky získal o 2 body více jak Filla a je tedy v polovině šampionátu na čele celkového pořadí. Navíc od Brna dostává Tomáš do ruky lepší zbraň, po 7,65 bude Tommy nyní střílet devítkou, resp. po někdejší Fojtíkově Yamaze pojede nyní s „big bangem“ Bily Racing Teamu, do jehož barev se v přestávce mezi Pannonii a Brnem nechal draftovat. V souboji o titul tak Tommy dostal velmi dobrou pobídku a bude společně s Filou patřit k ozdobám víkendového závodění na okruhu v Brně.
Na své první vítězství po přestupu do litrové třídy, stále čeká Radek Rous, který závod od závodu jezdí stále lepší časy a je pouze otázkou, kdy se mu podaří plně dostihnout konkurenci. Zkušený jezdec by to mohl naplno rozbalit právě nyní v Brně, tedy na okruhu, kde v minulosti dosáhl několika pozoruhodných výsledků. Vítězství na Pannoniaringu jistě vleje novou krev do žil dalšímu nováčku litrové kategorie, Michalu Šemberovi, stejně jako první pódium v litrech, zkušenému závodníku Pavlu Oudovi.
Oproti prvnímu Brnu bude chybět Ondra Ježek, který startuje v Doningtonu, ale porvat se s domácí elitou jistě bude chtít Michal Drobný, letos sbírající zkušenosti v nabitém italském šampionátu. Otázkou je start Kamila Pragera, který ještě před třemi týdny na Pannonii nemohl kvůli předsezónnímu zranění startovat, ale o Brně se již vyjadřoval jako o místu, kde by mohl absolvovat svůj první letošní závod.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 16 jezdců a všichni již dokázali alespoň jednou bodovat.

MČR Supersport
Stav ve třídě supersport je částečně podobný litrovým stockům, tedy alespoň v tom, že vedoucí jezdec Jirka Brož jasně vyhrál první dva závody, zatímco ve třetím chyboval. Na rozdíl od Michala Filly ovšem zvládl ještě závod dokončit a tak se drží neustále na čele celkové klasifikace, byť aktuálně s devítibodovým náskokem na Ondru Korčáka, který je nebuzen prvním republikovým vítězstvím, jenž získal právě na Pannoniaringu. Své slovo jistě neřekl ani druhý z úvodních dvou podniků, Jirka Fejta, před něhož se po prvním pódiu v kariéře dostal v celkové klasifikaci Miloslav Beznoska.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 16 jezdců, ze kterých 14 bodovalo.

MČR Supersbike
Nejprestižnější třída republikového šampionátu prochází jezdeckou krizí. Oproti již tak špatné loňské sezoně, letos navíc ve startovním poli ubyl Jirka Dražďák, startující se slovenskou licencí i Marek Svoboda, jenž snad jen na nějaký čas přerušil jezdeckou kariéru. Za této situace byl jednoznačným favoritem na titul opět Miloš Čihák, který však v prvním závodě bral po havárii až třetí místo, a i když druhý závod vyhrál, tak si vše zkomplikoval nedokončeným závodem na Pannonii. Situaci naopak dokonale využívá Zdeněk Brabec, který po dvou druhých místech poslední závod vyhrál. V celkové klasifikaci je proto nejen s bezpečným náskokem na vedoucím místě, ale dokonce i s jistotou, která mu dává titul i v případě, že by Číha zbývající tři závody vyhrál. V takovém případě totiž Zdeňkovi stačí dojet „pouze“ jednou druhý a dvakrát dokonce až na třetím místě.
Do letošního šampionátu prozatím zasáhlo celkem 12 jezdců, ze kterých 9 bodovalo.

Bližší podrobnosti o MČR, výsledky závodů, celkové výsledky, jezdecké ohlasy po závodech a mnoho dalšího, naleznete na serveru www.motoczech.cz


Další články sekce