Závody u nás i v zahraničí v období od 14. září do 20. září 2020.

Naši veteráni třetí v Evropě

17.09.2009

Na třetím místě skončilo družstvo veteránů nad 50 let v závodě týmů starého kontinentu.

V holandském Boekelu se o uplynulém víkendu odehrál závod Mistrovství Evropy veteránů. Českou republiku zastupovala dvě družstva. První nastoupilo do kategorie nad 35 let a s skončilo na 7. místě. S motocykly Jawa a ČZ nás reprezentovala čtveřice Mitvalský, Kozák , Hrdina a Kovařík. Nejlepším v této kategorii byl tým Finska, který na druhé místo odsunul Anglii, třetí skončil domácí, holandský tým.

Druhé družstvo s naší trikolórou na hrudi nastoupilo do kategorie nad 50 let. Tým ve složení Miroslav Nejedlý (ČZ 380), Miroslav Hanáček (ČZ 380), Milan Kotrla (Jawa 500) a Jiří Hynek (ČZ 250) podal na náročné písečné trati skvělý výkon, který byl korunován ziskem pódiového umístění. Náš tým skončil na 3. místě, když nestačil pouze na své vrstevníky z Holandska a na vítězné Finy. Za svými zády zanechal z elitní top ten postupně od čtvrté pozice týmy Švýcarska, Itálie, Anglie, Dánska, Švédska, Německa a Belgie.

Týmová soutěž byla vyvrcholením letošního motokrosového Mistrovství Evropy klasiků, které zahrnovalo tři samostatné závody a tento jeden týmový. Samostatné závody se jely v květnu v Německu (Schkolen), v červnu ve Švédsku (Vrigstad) a v červenci ve Velké Británii (Hawkstone Park). Z těchto závodů vzešli čtyři Mistři Evropy třídy Classic. Ve třídě nad 35 let se radoval Brit Adrian Cox na stroji BSA (nejlepší z našich Jan Hrdina na 22. místě). Ve třídě nad 50 let slavil evropský titul Holanďan Simon Schram (BSA), zatímco na skvělém 4. místě skončil náš Miroslav Nejedlý. Kategorii nad 60 let vyhrál další Holanďan Peter Wiliems se strojem Lindstrom, náš Bohumil Kraus skončil na 23. místě. Poslední třídu nad 66 let, tedy třídu nejstarších motokrosařů, opanoval s Triumphem jezdící Angličan Terry Challonor.

Pro příští rok byl jeden ze závodu této série s názvem European Classic Motocross přidělen České republice, na trati v Přerově by se měli jezdci veteránských kategorií představit v dubnu.