KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Několik zajímavých čísel z WSBK

Foto: Petr Štola
Několik zajímavých čísel z WSBK
03.12.2009
 

Trocha statistiky o počtech závodů a účasti jezdců v Mistrovství světa Superbike.

Od roku 1988, kdy vzniklo Mistrovství světa Superbike, se alespoň jednoho závodu zúčastnilo celkem 922 jezdců. Otcem všech těchto jezdců, tedy alespoň z pohledu největšího počtu absolvovaných závodů, je australský pilot Troy Corser, který jich absolvoval již 330 a stále toto číslo coby jezdec aktuální startovní listiny rozšiřuje.

Ve své kariéře ve WSBK startoval Troy Corser již na strojích šesti výrobců. Postupně se představil na Yamaze, Ducati, Aprilii, Petronasu, Suzuki a nyní na BMW. Svůj první závod ve WSBK absolvoval Troy Corser již v roce 1992, kdy se v domácím závodě na Phillip Islandu představil se strojem týmu Peter Jackson Yamaha.

Druhým jezdcem s největším počtem absolvovaných závodů, je Pierfrancesco Chili, který na start světových superbiků nastoupil celkově ke 276 závodům. Toho ovšem může v příští sezoně předhonit Japonec Noriyuki Haga, jenž má aktuálně na svém kontě 259 závodů a pokud tedy nebude dlouhodobě zraněn, či z jakéhokoliv jiného důvodu nenastoupí k většímu počtu závodů, stane se právě tovární jezdec Ducati Xerox Teamu druhým jezdcem s největším počtem startů v závodech WSBK.

Čtvrtým jezdcem s největším počtem závodů je další legendární Australan Aaron Slight, který má více jak 200 staru. Posledním jezdcem, jenž překračuje dvoustovku, je nejúspěšnější šampión historie WSBK, Brit Carl Fogarty, který až do svého zranění na Phillip Islandu startoval ve 219 závodech.

V elitní dvacítce je několik překvapujících jmen, jako například Gregorio Lavilla (188 závodů), Marco Borciani (163), Chris Walker (148), či Andreas Meklau (143). Naopak zajímavé je, že legendární Troy Bayliss ke svým třem titulům světového šampióna potřeboval „pouhých“ 152 závodů, kterých ale dokázal celkem 52 vyhrát (druhý největší počet vítězství).


Další články sekce