KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

O tomto víkendu začíná IDM 2008

Text: Jiří Mikšík, Foto: TZ
22.04.2008
 

A oficiální přihlášky zaznamenaly nový rekordní počet jezdců. Ten se zastavil na čísle 179, tedy o 35 více permanentně přihlášených jezdců než vloni. Vede třída superbiků s 57 piloty, ovšem těsně před 125 cc 53 přihlášených jezdců je rovněž rekord. Zajímavá je skutečnost, že zatímco počet domácích jezdců je celkem stabilní, tak stoupl počet přihlášených cizinců, především ze Skandinávie, ale i z Rakouska a potěšitelně i z České republiky.

Podívejme se ale na jednotlivé třídy podrobněji. Začneme tou nejslabší, tedy stopětadvacítkami. Mezi nimi nechybí ani čeští jezdci, pardon i jezdkyně. A těch je v této třídě přihlášeno celkem 5. 

34 Krajčovič Ervin CZE Praha Czech Road Racing Junior Team Honda 125- pneu  Dunlop

42 Chmelík Ladislav CZE Praha Czech Road Racing Junior Team Honda 125 Dunlop

67 Toušková Andrea CZE Decin Honda RS 125 Dunlop

73 Májek Karel CZE Bucovice Honda RS 125 Dunlop

82 Pešek Karel CZE Praha Czech Road Racing Junior Team Aprilia RS 125 Dunlop 

Kde hledat favority této obsahové třídy? Nejlepší z loňského roku jsou z této třídy pryč, mistr Georg Froehlich jede IDM v superbicích, Toni Wirsing se zůčastňuje Euro Cupu ve třídě 250 cc a Robinu Laesserovi se dokonce podařil skok do světového šampionátu této třídy. A tak zůstává jako hlavní favorit třetí z loňského šampionátu, číslo “7”, které má na kapotáži  Marvin Fritz  na Hondě - Seelu. A loňský mistr Georg Froehlich vidí jako velmi nebezpečné soupeře především “30”, tedy  Španěla Ruize Vinelese na Aprlii či “27”, která patří Němci Ericu Huenschovi rovněž na Aprilii. A mezi favority patří i zkušenostmi ze závodů Grand Prix ověnčený Holanďan Joey Litjens na na Seelu – “37” a take Marcel Schroetter na rychlé Hondě “77”.

 

Početně "nejslaběji" obsazená kubatura supersportů (48) pojede letos při každém podniku, tedy stejně jako superbiky, dva závody. Jeden v sobotu, druhý pak v neděli. I zde máme ve startovní listině hned několik želízek v ohni, konkrétně dva muže z jihu Moravy a jednu extrémně rychlou dámu.

 

37 Ježek Ondřej CZE Kuřim Gold Fren Team Erinac Kawasaki ZX-6 R Pirelli

55 Filla Michal CZE Šlapanice Yamaha YZF R6 Pirelli

77 Janáková Markéta CZE Dvůr Králove nad Labem Team Suzuki Mayer Suzuki GSX-R 600 Continental

Michal Filla jel už vloni na divokou kartu supersporty v Brně a neskončil rozhodně špatně. 23. místo v závodě mistrovství světa stojí jistě za zaznamenání. Michal měl původně jet IDM s motocyklem Kawasaki, jenže ten prostě není. Na poslední chvíli se Michal dohodl se Zbyňkem Čechem, mimochodem také závodníkem z našeho MEZ MČR Superstock 600, který mu pro IDM půjčí stockový motor. Ovšem jezdec ze Šlapanic u Brna vyhrál nedávno v Cartageně první závod Evropského poháru této kubatury. Dalším naším zástupcem je čerstvý maturant Ondřej Ježek, tedy “host” ze stocků. Ten už zná jak chutná evropská bedna, vloni právě v místě úvodního závodu IDM, tedy na Lausitzu skončil v evropských štocích třetí. A v minulých dnech na Lausitzu úspěšně testoval. A konečně Markéta Janáková jezdí evropský šampionát žen a byla naposledy v Misanu druhá.

 

Titul obhajuje s číslem “1” startující Sebastien Diss z Francie  na Kawasaki. Němec Herbert Kaufmann se Suzuki skončil vloni těsně třetí a jistě by rád vozil na kapotáži číslo 1. Další domácí jezdec Philipp Hafeneger “22” se svým Triumphem byl vloni čtvrtý. Druhý Triumph povede jeden z velkých favoritů Arne Tode “41”, který nesehnal peníze na svět a tak musel vzít za vděk účastí v IDM.

 

Královské superbiky se jedou už tradičně vždy na dvě jízdy během jednoho závodního dne, tedy jak při světovém šampionátu. Rekordní počet přihlášek hovoří za vše. A mezi nejsilnějšími stroji uvidíme i naše jezdce, konkrétně tři:

 

34 Javůrek Michal CZE Markvartice Suzuki GSX-R 1000 Pirelli

41 Čermák Petr CZE Železný Brod Suzuki GSX-R 1000 Pirelli

99 Noss Viktor CZE Brno V&L Yamaha Team Yamaha YZF / R1 Pirelli

Favoritem je pochopitelně obhájce titulu s číslem “1” startující Martin Bauer z Rakouska se zbrusu novou Hondou CBR 1000RR. Se svou dlouhou kariérou by se chtěl úspěšně rozloučit jeho krajan Andreas Meklau, jedoucí na Suzuki s tradiční “13”.. Zkušený Němec  s číslem “11” Joerg Teuchert vyměnil jak tým, tak i motorku a je zdravě nabuzený, jako na začátku své kariéry. Další Němec Michael Schulten s Kawasaki čísla “10” bude chtít jistě své loňské umístění – 10. místo, zlepšit. A nesmíme zapomenout na ”2”, tedy Nora Kai Borre Andersena (MV Agusta) – ten stále sní o účasti ve světovém šampionátu a titul IDM by mu k tomu mohl pomoci.  Tuto třídu neopustil nikdo z předních jezdců, ba naopak jako třeba “28” Niozemec Arie Vos s Ducati ještě někteří přibyli. Černými koni této třídy jsou pak označeni Němci Dominic Lammer (Suzuki – “53”) a Mattias von Hammerstein (Honda - “25”).

 

Na pořadu německého šampionátu je celkem 8 podniků, začíná se tedy tento víkend na Lausitzu, pokračuje v Oscherslebenu (16. – 18.5.), dále je na pořadu Nuerburgring (30.5. – 1.6.), Sachsenring (20.- 22.6.), rakouský Salzburgring (4.- 6.7.), Schleiz (1. – 3.8.), znovu Oschersleben (6.- 10.8.) a konečně o týden dopředu posunutý Hockenheimring (5. – 7.9.).

Další články sekce