KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

O víkendu pokračuje motokrosové MČR

Tisková zpráva Agentury Forsage
O víkendu pokračuje motokrosové MČR
12.05.2009
 

Dějištěm druhého podniku letošního mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu se stane tuto neděli 17. května známý motokrosový areál Blanská kotlina v bezprostředním sousedství jihočeské Kaplice.

Kaplice? Známý pojem!
Kaplice patří k dobře zavedeným českým motokrosovým pojmům. Po někdejších městských silničních závodech motocyklů v polovině dvacátého století se vlády v Kaplici chopil motokros, přičemž areál v Blanské kotlině hostil už řadu významných podniků. Od roku 2003, kdy se promotérství mezinárodního mistrovství České republiky ujala AGENTURY FORSAGE, míří vrcholný tuzemský motokrosový šampionát, s výjimkou sezóny 2007, do Kaplice každoročně. Po četných úpravách měří nyní trať Blanské kotliny 1.821 metrů, její nejmenší šířka činí 6 metrů. K přehlednosti diváků a televizních kamer i bezpečnosti jezdců přispělo odstranění náletových křovin, provedené pořádajícím AMK v AČR Kaplice v loňském roce. Dominantu kaplického motokrosového závodiště tvoří centrální budova s prostorami ředitelství závodu a dalších organizačních složek. Letošní novinkou je zbudování vodního zdroje pro kropení trati v podobě rybníčku přímo ve spodní části závodiště na dně Blanské kotliny.

Jak do Blanské kotliny:
Mezinárodní silnicí E55 z Českých Budějovic k Dolnímu Dvořišti, poté odbočkou na Kaplici, projet městem směrem na Benešov nad Černou, cca po 400 metrech ve stoupání odbočka doleva na polní cestu směr motokros.

Velký jezdecký zájem
Hned úvodní díl PROFI AUTO IVECO CUPU 2009 v Pacově ozdobil obrovský zájem jezdců. Například třída MX2 zaregistrovala rekordních 80 jezdců, kteří museli projít kvalifikačním sítem. Lavinovitá předehra čekala v Pacově i jezdce tříd MX3-Open a Veterán, jejichž apetit po zimní přestávce byl rovněž mimořádný. I když postupem sezóny přibývá zranění a technických problémů, podobné počty startujících čekají i kapličtí pořadatelé. Ti vedle tuzemské motokrosové elity předpokládají i start jezdců ze Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska a Polska.

Třináctka Rakušanů
Silné obsazení hlásí Rakušané, kterých by mělo do Kaplice dorazit třináct. Jejich jmenný seznam naznačuje, že posláním našich jižních sousedů zdaleka nebude jen zpestření startovního pole. Například Pascal Rauchenecker, Christoph Neumayr a Julian Hollitzky na strojích KTM by měli ve třídě MX2 dojíždět přinejmenším na solidních bodových pozicích, což v případě třídy MX3 - Open platí také o Kurtu Machtlingerovi, Marco Schöglerovi (oba KTM) a Peteru Reibauerovi (Honda). Všichni rakouští jezdci budou v Kaplici startovat v barvách jihočeského týmu Motorsport Chýnov v AČR, další zajímavost se pak pojí se zmíněným Raucheneckerem. Tento šestnáctiletý Rakušan se stal v roce 2006 mistrem České republiky třídy 80 ccm a podle svých krajanů patří k velkým motokrosovým nadějím. Talent naznačil Rauchenecker letos už i v Pacově, kde byl v kvalifikaci šestý, ale lehký otřes mozku z následného pádu ho do závodu bohužel nepustil.

Lonští mistři zatím poloviční...
Třída MX2
Obhájci loňských titulů mezinárodních mistrů České republiky v Pacově poznali, že procházka růžovým sadem je v letošní sezóně rozhodně nečeká. Slovák Martin Kohút doplatil v úvodní jízdě třídy MX2 na postartovní kolizi, razantní stíhačkou však v cíli zachránil druhou příčku za vítězným Františkem Smolou. Ve druhé jízdě se Kohút už nenechal překvapit a vítěznou pozici před dotírajícím Smolou uhájil. Pocuchanému renomé se nevyhnul v Pacově ani Jihočech David Čadek, když absolvoval pouze první jízdu, v níž obsadil sedmé místo. V Kaplici tak bude mít Čadek šanci na vycídění své jinak velmi dobré jezdecké pověsti. „V Pacově jsem překvapil sám sebe, jenže třída MX2 je letos velmi vyrovnaná a zvítězit může pokaždé někdo jiný. Trať v Kaplici nepatří k mým oblíbeným, je velmi rychlá a protože se dost rozbíjí, je i dost namáhavá,“ míní lídr třídy MX2 František Smola.

Pořadí třídy MX2 před závodem v Kaplici (po 2 jízdách)
1.František SMOLA (ČR, S.V.H. MEFO racing team, Suzuki) 47, 2.Martin KOHÚT (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 45, 3.Josef KULHAVÝ (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 42, 4.Petr MICHALEC (ČR, UFO racing team, Honda) 34, 5.Michal VOTROUBEK (ČR, MŇUK MOTOKROS TEAM VYSOKÉ MÝTO, Yamaha) 32, 6.Tomáš PAUL (ČR, SMS motokrosu Nepomuk, Yamaha) 27, 7.David KOSMÁK (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 25, 8.Jan TESAŘ (ČR, OSIČKA MX TEAM, Kawasaki) 23, 9.Milan ŠPIČÁK (ČR, BRUMLA RACING TEAM, Kawasaki) 23, 10.Jaroslav KOCHANÍČEK (ČR, GT Alarm, Honda), 20, 11.David SOLDÁT (ČR, AUTOLAND USO TEAM, Yamaha) 16, 13.David ČADEK (ČR, SPEED MOTO TEAM o.s., KTM) 14, 14.Martin FINĚK (ČR, SPEED MOTO TEAM o.s., Yamaha) 14. (Proloženě uvedeni jezdci či týmy reprezentují pořádající region)

Třída MX2 absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída MX3 – Open
Úřadující mistr republiky a úspěšný reprezentant v seriálu mistrovství světa třídy MX3 Martin Žerava sice první jízdu emikstrojek v Pacově vyhrál, ve druhém závodě si však na něho ostatní favorité zostra vyšlápli. Nejprve se před vedoucího Žeravu prodral Petr Masařík a poté i předloňský šampion Jiří Čepelák A když po tvrdém ataktu Jana Zaremby šel Žerava k zemi, musel se pak v cíli spokojit pouze s šestou příčkou. Jízdu vyhrál Čepelák, mezi bodujícími v obou jízdách nechyběl ani jihočeský nezmar Zdeněk Blábolil. Někteří z protagonistů této třídy si před závodem v Kaplici vedli úspěšně i na mezinárodní scéně. Martin Žerava se po třech dílech mistrovství světa MX3 posunul na šestou příčku a Petr Bartoš vítězným double ve Francii vykročil nadějně za obhajobou svého loňského titulu mistra Evropy třídy Open. „Závod v Pacově ukázal, jak je třída MX3 - Open letos vyrovnaná. Myslím, že to bude bitva mezi mnou, Kadlečkem, Zarembou, Bartošem a Masaříkem. Trať v Kaplici je velmi těžká, ale vždy se mi tam dařilo,“ říká vedoucí muž průběžného pořadí třídy M3 - Open a předloňský mistr republiky Jiří Čepelák.

Pořadí třídy MX3-Open před závodem v Kaplici (po 2 jízdách)
1.Jiří ČEPELÁK (ČR, YAMAHA PROFI AUTO.CZ, Yamaha) 47, 2.Martin ŽERAVA (ČR, UFO racing team, Honda) 40, 3.Jan ZAREMBA (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team) 40, 4.Petr MASAŘÍK (ČR, HIPOZ, Honda) 36, 5.Michal KADLEČEK (ČR, M.C.F. cz TM RACING, TM) 34, 6.Petr BARTOŠ (ČR, ORION LITOMYŠL AUTO JAROV, Honda) 34, 7.Tomáš BUČENEC (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team) 28, 8.Petr STLOUKAL (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 22, 9.Jan BRABEC (ČR, MAX KAUDELA MOTOCROSS TEAM) 18, 10.Miloslav ROŽEC (ČR, TEAM MAX 2, Honda) 18, 11.Zdeněk BLÁBOLIL (ESA LOGISTIKA - DERPAL racing, Honda) 17, 20.Hermann FRIEDL (Rakousko, MOTORSPORT CHÝNOV v AČR, Kawasaki) 5. (Proloženě uvedeni jezdci či týmy reprezentují pořádající region)

Třída MX3-Open absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída Veterán
Letos ohromil motokrosové fanoušky i ostatní jezdce svým závodnickým návratem třináctinásobný mistr republiky Miroslav Kučírek. Legenda českého motokrosu pověsila před více než rokem přilbu na hřebík, volání terénních bitev však bylo lákavější než bačkory jezdeckého důchodu.

Že 42 - letý Kučírek ze svého umění nic neztratil, dokumentoval v Pacově přesvědčivým vítězným doublem. Svými časy, kterým nestačil ani loňský mistr republiky Roman Heinrich, by dokonce Kučírek pronikl do nižších příček nejlepší desítky třídy MX3-Open! V Kaplici by se měl poprvé po dlouhodobé zdravotní pauze objevit v barvách Motorsportu Chýnov v AČR exmistr republiky třídy Veterán  František Hrobský. „Do Kaplice se těším, tamní trať je uklouzaná, těžká, ale dobrá, líbí se mi,“ vzkazuje před víkendem suverén třídy Veterán Miroslav Kučírek.

Pořadí třídy Veterán před závodem v Kaplici (po 2 jízdách)
1.Miroslav KUČÍREK (ČR, TEAM MAX 2, Honda) 50, 2.Roman HEINRICH (ČR, M.C.F.cz TM RACING) 42, 3.Petr DOKOUPIL (ČR, HARUDA team RAC Sedlčany,Yamaha) 40, 4.Marcel MALOVANÝ (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 35, 5.Bronislav KRČ (ČR, SVĚTNICKÝ MOTORSPORT, Honda) 30, 6.Jaroslav POTŮČEK (ČR, MOTOKLUB KŘÍŠE v AČR, KTM) 29, 7.Roman MAJER (ČR, Suzuki) 29, 8.Miroslav ŠTAUD (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 28, 9.Radek CAPKA (ČR, SMS motokrosu Severní Morava, Kawasaki) 24, 10.Milan HEŘMAN (ČR, Moto Team EXCEL, Honda) 20, 13.Jiří HROBSKÝ (ČR, MOTORSPORT CHÝNOV v AČR, Honda) 13. (Proloženě uvedeni jezdci a týmy reprezentují pořádající region)

Třída Veterán absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 15 minut + 2 kola.


Další články sekce