KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ohlédnutí za pátečním MotoGP v Austrálii

Foto: Fiat Yamaha Team
Ohlédnutí za pátečním MotoGP v Austrálii
16.10.2009
 

Kdo, co a jak v prvním tréninku na australskou Grand Prix, aneb ohlédnutí za dnešním tréninkem na okruhu Phillip Island.

Těžký den pro Suzuki
Loris Capirossi bojoval s nastavením obou jeho motocyklů. Svůj nejlepší čas nakonec zajel v samém závěru tréninku. „Byl to těžký den, hlavně prvních 45 minut. Makali jsme na nastavení a trochu s tím zápasili. Celé jsme to překopali a nakonec dosáhli nějakého zlepšení. Poslední dny tady bylo hodně špatný počasí, dnes se to ale celkem povedlo. Kdyby bylo o pět stupňů méně, už by se ale asi nedalo jezdit,“ říká Loris Capirossi po dnešním tréninku, jenž proběhl za sedmnáctistupňového chladu, či pro nás v tomto období, tepla.
Jeho týmovému kolegovi Chrisu Vermeulenovi vypověděl dnes službu jeden z jeho motocyklů a Australan tak pracoval pouze s jedním strojem, což ho přibrzdilo vždy na delší dobu v boxech. „Na začátku tréninku motorka nevypadala špatně, ale pak spadlo pár kapek a vše se změnilo. Motorka najednou nechtěla jet. Musel jsem na druhou a trochu nám trvalo, než jsme jí připravili a naladili,“ říká Chris Vermeulen.

Solidní vstup Tech 3
Stabilní časy během celého tréninku předvedl Američan Colin Edwards, který využil poznatků z předsezonních testů na tomto okruhu, zejména pak při nastavení předního pérování. „Vrátil jsem se k nastavení předku, které jsme zde a v Malajsii používali při předsezonních testech. Zeptal jsem se, co používal Jorge Lorenzo a oni mi řekli, že také tohle nastavení. Je to trochu odlehčení předního kola, což normálně moc nepoužíváme. Na téhle rychlé dráze musíte mít měkčí nastavení. Je to paráda, když cítíte, že je pod vámi stabilní bajk, tak se tady jezdí velmi dobře,“ říká po pátku spokojený Edwards.
Jeho týmový kolega James Toseland se také prosadil do elitní top ten, přestože měl uprostřed tréninku v desáté zatáčce lehký pád. „Dlouho jsem byl mezi nejrychlejší šestkou. Měl jsem sice trochu problémy s klouzáním při výjezdech ze zatáček, ale jsem s pátečním výsledkem spokojený. Už dlouho to nebylo na úvod tak dobré. Dnes jsem měl taky lehký pád při sjezdu z kopce Lukey Heights, udělal jsem malou chybu. Jezdil jsem v té části dobře, ale trochu jsem tam měl rezervu. Chtěl jsem to zkusit trochu jinak a ztratil jsem při tom předek. Trochu mě ten pád přibrzdil, ale brzy jsem se vrátil do svého rytmu jízdy.“

Rossi dal signál Lorenzovi
Ve vynikající formě se dnes představil Valentino Rossi, který byl na vrcholu klasifikace úvodního tréninku prakticky po celou dobu. „Udělali jsme hodně práce a vyzkoušeli mnoho různých věcí. I když máme dobrou rychlost, je zde prostor na zlepšení, určitě se dá jezdit ještě rychleji. Zapracujeme na tom a uvidíme, kam se dostaneme,“ deklaruje Valentino Rossi.
Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo v závěru tréninku havaroval. Z pádu vyvázl nezraněn, ovšem motocykl byl poškozen. „Není to ono,“ říkal po pádu Jorge Lorenzo. „Nevím co se děje, ale není mi dobře. Asi jsem včera něco divnýho snědl, cítím se slabě a jezdí se mi hodně těžko. Nemám důvěru do pneumatik, nejprve jsem dvakrát málem havaroval a nakonec doopravdy lehl. Naštěstí nejsem zraněný. Teď rychle spát a snad mi bude zítra lépe.“

Niccolo Canepa skončil v nemocnici
Špatný den si dnes vybral italský jezdec týmu Pramac Racing Niccolo Canepa, který ve dvousetkilometrové rychlosti havaroval v první zatáčce. Probroušená kombinéza a krvavé zranění si vyžádalo nejen návštěvu Dr. Costy, ale i transport do melbournské nemocnice, kde Italovi operativně vyčistili a ošetřili jeho zranění. Zatím není jisté, zda bude moci startovat v nedělním závodě. „Havaroval jsem v rychlosti přes 200 km/h. Klouzal jsem se po asfaltu a spálil si kůži, hlavně na pravém lokti, kde je to celkem hluboko. Strašně to bolí, ale vypadá to, že není nic zlomeného,“ říkal Canepa ještě předtím, než odletěl do Melbourne. „Musí mi to vydezinfikovat a vyčistit, teprve až pak se uvidí, jestli pojedu v neděli závod nebo jestli podstoupím transplantaci tkáně. Vše se dozvím až po operaci.“ (nicméně tisková zpráva společnosti Dorna Sports již oznámila, že Canepa ukončil své účinkování o tomto víkendu).
Jeho týmový kolega Mika Kallio naopak opět podal solidní výkon, kterým se dostal mezi elitní top ten. „Byl to dobrý den, jen škoda že jsem lehce havaroval. Byl jsem dlouhý ve čtvrté zatáčce, a když jsem se po trávě vracel na dráhu, tak jsem najel do kaluže a uklouzl,“ popisuje svůj dnešní problém Mika Kallio.

V kotrmelcích také Scott Redding
Incident mezi Stefanem Bradlem a Scottem Reddingem, v tréninku třídy 125cc, skončil také pokřtěním asfaltu australské dráhy. „Šlo to dobře až do doby, kdy mě do předního kola vrazil Bradl. Pro mě to tak byl hodně krátký trénink, protože jsem se už na dráhu nedostal. Bolí mě rameno a prst, ale naštěstí nejsem vážně zraněn,“ popisuje havárii britský jezdec.

Mezi marody i Dovizioso
Pomalu se dnes při tréninku třídy MotoGP rozjížděl tovární jezdec Repsol Honda Teamu Dani Pedrosa. Nakonec však vše vyřešil solidním časem a 3. místem. „Povrch dráhy byl trochu špinavý, takže přilnavost by se měla postupně lepšit. Start závodu tady je až v 16:00 hodin, takže bude už trochu chladněji. Musíme si vybrat dobrou pneumatiku, a i proto jsme dnes zkoušeli jak tvrdé, tak i měkké gumy,“ říkal Dani Pedrosa. „Musíme zjistit, jak rychle se pneumatiky zahřejí, hlavně na levé straně.“
Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso se zde potýká se žaludečními problémy, které ztěžují jeho práci. „Necítím se stoprocentně, je mi blbě, ale zatím to neovlivňuje mojí jízdu. Snad to bude lepší,“ říká Andrea Dovizioso.

Padalo se i ve dvěpade
Havárie postihly i jezdce třídy 250 ccm. Například velký highsided předvedl i vítěz dnešního tréninku Héctor Barbera, který po svém pádu již v tréninku nepokračoval. Jezdec Pepe World Teamu po letu přes řidítka skončil na nosítkách a v mobilní klinice. Barbera byl nakonec rád, že jedinou diagnózou jsou podlitiny na jeho zádech.


Další články sekce