KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 4. července do 10. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ondrova úspěšná Monza

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
Ondrova úspěšná Monza
11.05.2009
 

O víkendu se na trati v italské Monze konal třetí podnik světového poháru FIM třídy Superstock 1000. Mladý brněnský jezdec Ondřej Ježek v něm obsadil skvělé 6. místo, čímž o jednu pozici zlepšil svůj výsledek z úvodní Valencie a zajel tak na okruhu, který je nazýván jako Festival rychlosti, své nejlepší umístění v této třídě. V průběžném pořadí je nyní tento vysokoškolák z Kuřimi na 7. místě se ziskem 22 bodů.

Ondra "Bodlinka"zahájil závodní víkend 18. místem v pátečním volném tréninku. Nebyl to však důvod ke znepokojení, protože se učil trať, na které startoval naposledy před třemi lety.
Sobotní ráno už bylo o poznání lepší, Ondra vylepšil svůj páteční čas o dvě vteřiny a celý trénink se držel na skvělé 5. pozici. Ke konci tréninku ho sice stačili přeskočit dva soupeři, ale 7. místo bylo dobrým příslibem pro odpolední kvalifikaci.
Ta byla už po šesti minutách přerušena kvůli pádu Ondrova týmového kolegy Barryho Burrella, jemuž začal z motocyklu jeho Hondy vytékat olej na trať. Po hodinové pauze se ovšem pokračovalo. Ondra jezdil velmi rychlá kola a na konci se mu podařilo stlačit čas na hodnotu 1:50,300, což znamenalo solidní 10. místo na startovním roštu.

Start do závodu se českému pilotovi povedl na jedničku a Hondu českého týmu MS Racing tak sklápěl v první problematické šikaně na výborné 7. pozici. Během následujících dvou kol bohužel udělal několik chyb a propadl se až na 13. místo.

V dalších kolech však začal zajíždět stabilně rychlé časy a to znamenalo posun v průjezdní tabulce až na 9. příčku. Po penalizaci Itala Domenica Colucciho (Ducati) pak Ondra dojel závod s pohodlným náskokem na 8. místě a to jako nejlepší jezdec sedlající motocykl Honda.

Několik minut po skončení závodu byli ovšem penalizováni Francouz Loic Napoleone (Suzuki) a Španěl Daniel Ortega (Kawasaki) za zkrácení tratě, což znamenalo jediné...

...náš jezdec se tak mohl radovat ze 6. místa, které mu zajistilo posun v celkové klasifikaci na 7. pozici.

A jak viděl celý víkend a hlavně potom závod Ondra Ježek?


„Na tento okruh jsem se velmi těšil. Doufal jsem totiž, že se mi povede zajet lepší výsledek než před čtrnácti dny v Assenu a poprvé v životě také překonat rychlostní hranici 300 km/h. To obojí se mi povedlo. Po pátečním volném tréninku jsem nebyl vůbec spokojen se svou jízdou. Večer jsem si projel trať společně s Matějem Smržem a také díky tomu se mi podařilo hned v sobotu dopoledne  výrazně zrychlit. Kvalifikace se mi sice nepovedla úplně podle mých představ, chtěl jsem totiž zajet čas pod 1:50 (ve skutečnosti se "bodlinka" dostal na 1:50.30). Na druhou stranu jsem byl schopen zajíždět rychlá kola i na ojetých pneumatikách, což bylo dobrým předpokladem pro závod. Z první šikany po startu jsem měl trochu obavy, neboť téměř každý závod je zde provázen hromadnou kolizí. Naštěstí se start obešel bez pádu a já se navíc dostal dopředu. V prvních dvou kolech jsem bohužel udělal několik chyb a propadl se až za Top 10. Potom jsem ztracené pozice vybojoval zpět a osamoceně se snažit dojet Ortegu a Napoleoneho. To se mi bohužel už nepodařilo. Když jsem se ale v cíli dověděl, že jsem šestý, měl jsem pochopitelně obrovskou radost."
Další články sekce