Závody u nás i v zahraničí v období od 26. července do 1. srpna 2021.

Peklo jménem Valencie

Text: Petr Štola
27.11.2009

Motocyklový závodník Michal Drobný nastoupil ve španělské Valencii k poslednímu závodu letošní sezony.

Tři měsíce po svém zranění z italského Mugella usedl Michal Drobný na závodní stroj. Ve španělské Valencii se zúčastnil posledního závodu tamního mistrovství. Pražský jezdec si do posledního závodního víkendu této sezony nekladl žádné výkonnostní cíle. Smyslem startu na okruhu Ricarda Torma v Cheste byl návrat k závodnímu rytmu a test zatížení operovaného ramena.

Michal Drobný:
„Dva měsíce strávené v posteli, tři měsíce bez motorek a fyzické přípravy. S tím jsem odjížděl do Valencie na poslední závod španělského mistráku. První trénink naznačil, že prosadit se ve španělských superbicich bude velmi těžký úkol, natož když ještě v této třídě startují speciály Moto2 v připravované třídě pro Grand Prix. Na startu se sešlo 35 superbiků a 10 strojů Moto2, proto pro mě byla výsledná 25. příčka na startovním roštu dobrým výsledkem. Během kvalifikačních tréninků se na mě začala projevovat velká únava a bolesti zapříčiněné dlouhou pauzou. Obzvlášť levá operovaná ruka byla velmi slabá a po pár kolech jsem cítil velikou bolest vycházející od zápěstí až po zadrátované rameno.
Do závodu jsem proto nastupoval s cílem dojet 19 vypsaných kol, věděl jsem, že to bude pro mě nelehký úkol, který jsem ovšem za každou cenu chtěl splnit. Špatná komunikace se španělskými organizátory zapříčinila, že jsem se nedostal na start v čas a byl jsem nucen startovat z boxu. Po 15 minutách strávených v boxech jsem vyrazil do závodu se studenými pneumatikami, proto jsem byl nucen první kolo jet hodně opatrně. Do 10. kola jsem byl schopen bojovat o bodované pozice, ovšem v dalších fázích závodu mi rapidně docházela síla a byl jsem nucen zpomalit, abych byl schopen závod vůbec dokončit. Výsledkem byla 26. pozice celkově, 17. pozice mezi superbiky a 9. mezi privátními týmy. Ze Španělska odjíždím s pocitem dobře odvedené práce. Zlepšením svého osobního maxima o 0.6 sekundy jsem ani nepočítal, už kvůli tříměsíční pauze, i kvůli charakteru mého zranění. Také bych chtěl poděkovat všem, kteří mi pomáhali v sezoně 2009. Děkuji mým partnerům a sponzorům, mému týmu, který vždy fungoval perfektně, ale i mým fanoušků, kteří v této náročné sezoně stáli při mě. Nyní začíná zimní příprava na další sezonu, ve které se chceme vrátit ještě silnější.“