KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 17. ledna do 23. ledna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pohřebiště favoritů v Jiníně

Text: Robert Požárek, foto: Jaroslav Vimr a Matěj
Pohřebiště  favoritů v Jiníně
23.09.2009
 

Pátý díl ITP ESSOX CUPu se jel 19. září v motokrosovém areálu v Jiníně.

Na start závodu se postavilo 144 jezdců rozdělených do pěti kategorií. Čekala na ně náročná, více jak 3 km dlouhá trať, která byla kombinací motokrosových a přírodních úseků. Rychlé pasáže a dlouhé skoky střídaly výjezdy přírodních svahů a zvlášť kategorie MOTO PROFI si v těchto přírodních úsecích užila své. Jelikož se seriál přehoupl do svých závěrečných kol, boj o body přituhuje. Ale snad právě proto byl jinínský závod smolným pro řadu jezdců z předních příček, hlavní roli vždy hrál prasklý řetěz. Ale k tomu se dostaneme u jednotlivých kategorií.

Závodní den otevřelo 18 jezdců kategorie QUAD OPEN. Jak už bývá v tomto seriálu zvykem, opět se zjevila Ollie Roučková a pořádně zamotala hlavu nejen divákům, ale hlavně jezdcům. V sobotu sice neměla na vítěze této kategorie, Otakara Vávru, ale zbytek startovního pole už nechala za sebou. Třetí dojel se ztrátou pouhých dvou sekund Pepa Brand.

V kategorii QUAD HOBBY už šlo o body do průběžného pořadí a hned od prvních kola se odehrával nelístostný boj mezi trojicí jezdců – Alešem Babkou, Radkem Procházkou a Alešem Vobeckým. Až do předposledního kola vodil startovní pole téměř bez vyjímky jezdce Access Motor Racing Teamu Babka, jenže v předposledním kole mu praskl řetěz a David se tak musel spokojit až s patnáctým místem. Pro první místo si s náskokem 6 vteřin dojel Procházka, druhý skončil Vobecký a na třetí příčku obsadil Lukáš Balín.

Kategorii QUAD PROFI ovládli jezdci Access Motor Racing Teamu Pešan a Mucha. Těm patří i první dvě příčky v průběžném pořadí seriálu, které si svým výkonem v jinínském závodě upevnily. Třetí v průběžném pořadí, František Novotný, dojel v tomto závodě až na pátém místě. Jediný, kdo dokázal držet s dvojící Access borců krok byl Martin Mirejovský, kterému zaslouženě patří bronzová příčka.

Jestli někdo v sobotu ve startovním poli vyčníval, pak to byl Honza Hejda v kategorii MOTO HOBBY. Před druhým Mírou Kukrálem skončil s náskokem celého kola. Právě o druhou až čtvrtou příčku byl velký boj mezi Kukrálem, Nevolí a Kůtem. Jezdci skončili ve výše zmíněném pořadí a rozestup mezi druhým a čtvrtým v cíli byl po 60 minutách závodu pouhých 8 sekund.

Kategorie MOTO PROFI měla připravenu nejnáročnější trať. Opravdovým oříškem pro většinu startovního pole se ukázal prudký lesní výjezd mezi stromy a kameny – oblaka prachu, brunátné a vysílené obličeje jezdců i pár nebezpečně vyhlížejících kotrmelců vedlo pořadatele k uzavření tohoto pro diváky velmi atraktivního úseku ve čtvrtém kole. Právě tato kategorie byla pohřebištěm favoritů. Největší pech měl Lukáš Kroupa, hned při startu mu praskl řetěz. Blesková oprava a skvělá stíhací jízda vynesly Lukášovi nakonec jedenácté místo. Dalším smolařem byl pravidelný účastník mistrovství svěrta v enduru, Václav Malkus. Do dvanáctého kola bojoval o stupně vítězů, ale stop mu vystavil – jak jinak – prasklý řetěz. Vítězem této preztižní kategorie se stal Honza Mrázek, dtuhý dojel Honza Unger a třetí Pavel Dvořák.

Seriál se blíží ke svému závěru – během října se uskuteční dva závody. Už 3. října se pojede v Milovicích opravdová lahůdka – čtyřhodinovka jednotlivců a dvojic na 10 km okruhu s možností dvojnásobného zisku bodůl do průběžného pořadí. A 24. října se seriál přesune do Prahy. Více informací, kompletní výsledky a fotografie najdete na www.atvAmoto.cz.

Fotogalerie z akce Z D E ...........


Další články sekce