KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Brno WSBK, SSP, STK 1000 a 600

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
Pre, Brno  WSBK, SSP, STK 1000 a 600
17.07.2008
 

Tak už za pár hodin to začne, a pokud to dobře dopadne, tak máme šanci slyšet o víkendu českou hymnu a také vidět na stupních vítězů naše jezdce. Tak dobře jsme víkend se světovými superbiky, supersporty a evropskými stocky ještě nikdy nastartovaný neměli. Ale projděme se jednotlivými kubaturami pěkně podrobněji v následujícím článku.

 

 

Superbiky – neboli WSBK

Ty pojedou v Brně velké jubileum, už svůj 500. závod. Bude to druhá brněnská jízda. Na čele šampionátu je sice svou poslední sezónu jedoucí Australan Troy Bayliss na tovární Ducati se ziskem 259 bodů, ale naposled vyhrál už skoro před třemi měsíci (27. dubna) v Assenu.

Němec Max Neukirchner na Suzuki je druhý, když má na svém kontě 210 bodů a v Brně se dá dle vyjádření Maxe samého, očekávat hodně německých fanoušků... A španělský veterán Carlos Checa s prvním motocyklem Honda má jen o tři body méně (207 bodů). Následuje vicemistr světa Nori Haga z Japonska na Yamaze (191 bodů), který se po nepřesvědčivém začátku sezóny dostává pomalu do tempa. Těsně za ním je jeho „zatímní“? stájový kolega Troy Corser z Austrálie (185), jehož námluvy s německým nováčkem BMW nabírají stále větší a větší obrátky. Španěl Fonsi Nieto (Suzuki – 151 b.) je šestý, následován svým krajanem Rubenem Xausem (148 b.) na Sterilgarda Ducati. Ten vyhrál zatím poslední letošní závod, tedy druhou jízdu v Misanu. Jeho stájový kolega, Ital Max Biaggi (117 b.), sice na posledních testech zrovna nezářil, ale jako jeden z mála předních jezdců tam neobul kvalifikační gumy. A pokud se projdeme trochu zahraničním odborným tiskem (a to ne jen italským), tak se můžeme dočíst, že Max Biaggi se svým druhým místem v Misanu před zraky bosse Ducati Corse Claudia Domenicaliho po 13 závodů trvající pauze bez podia, vážně přihlásil o volné místo u továrního týmu Ducati na rok 2009. Jeho krajan a možná i „budoucí“ ? stájový kolega Michel Fabrizio (111 b.) je devátý, když právě v Misanu sestřelil zezadu v první jízdě Maxe, po závodě se mu ale omluvil a : „Už se na něho nezlobím“, říkal později Biaggi. Japonec Ryuichi Kiyonari na Hondě (94 b.) střídá dobré závody s těmi průměrnými, střídá pneu Pirelli (WSBK) s Dunlopy (testy na 8 hodinovku v Suzuce) a dle vyjádření Ronalda Ten Kateho nemá rozhodně místo na příští rok jasné, ovšem budeme-li upřímní, tak nizozemský šéf této stáje jistě Japonce na dlažbu nepošle, to by byla hodně velká taktická chyba.

Další Japonec Yukio Kagayama (Suzuki, 11. místo – 82 bodů) patří dle vyjádření svého šéfa Franciska Batti k nejrychlejším jezdcům celého šampionátu, ovšem hodně padá a jen někdy z tohoto důvodu nastupuje na start opravdu zdráv. Navíc je mu vyčítána slabší fyzická kondice, což se u něho projevuje hlavně po závodě, kdy bývá viděn hodně až nezdravě zpocený. Ital Lorenzo Lanzi na Ducati (12. místo – 80 bodů) a zkušený Španěl Gregorio Lavilla na Hondě (13. – 75 bodů), to jsou v tabulce dva nejbližší soupeři našeho Jakuba Smrže na Ducati italského týmu Guandalini (14. – 72 bodů).


Pokud Kuba už prohlásil, až mu jednou všechno o víkendu vyjde na 100%, tak je možné vše, můžeme si jen přát, aby to bylo už tento víkend. Překonat svůj dosavadní největší úspěch – tedy 6. místo, mu přejí určitě všichni jeho fanoušci. A podium ? ,raději nezakřiknout !

Za Jakubem Smržem následují Australan Karl Muggeridge (Honda, 15. – 59 bodů), Japonec Makoto Tamada (Kawasaki, 16. – 41), jeho týmový kolega Francouz Regis Laconi (Kawasaki, 17. – 36), Turek Kenan Sofuoglu (Honda, 18. – 32) – který bojuje stále o své místo na slunci, ale podle posledního vyjádření pana Ten Kateho by měla tato nizozemská stáj jet příští rok WSBK se čtyřmi piloty !, a ve Top – 20 jsou ještě japonský jezdec Shinichi Nakatomi (Yamaha, 19. – 24) – jehož dny v Evropě jsou zřejmě už sečteny a konečně hodně průměrný Roberto Rolfo z Itálie (Honda, 20. – 20), kterému dvěstěpadesátky seděly rozhodně lépe než superbiky.

Nesmíme ovšem zapomenout na černého koně závodu, tedy mladíka z Itálie, Nicolla Canepu, ten byl na posledních testech ve Vallelunge druhým nejrychlejším (o 0,4 sekundy za Xausem) a v Brně pojede na divokou kartu poprvé závod WSBK, ovšem trať zná nejen z testů, ale i z loňksého závodu stocků.

V této kubatuře pojedou ještě dva čeští jezdci, mistr ČR Miloš Čihák na Suzuki českého týmu PRORACE a skoro domácí Jiří Dražďák na Hondě italského týmu DFX Racing, který nahradí zraněného Lucu Morelliho. A jakýkoliv zisk světového bodu by byl pro každého z nich obrovským úspěchem.

Supersporty – neboli SSP

Mistr světa Andrew Pitt na HANNspree Hondě přijede do Brna s náskokem 16 bodů před Francouzem Fabienem Foretem (Yamaha) a jeho značkovým kolegou Brocem Parkesem (87 bodů). Čtvrtý je Australan Joshua Brookes (Honda – 85) před Španělem Joanem Lascorzem (Yamaha – 81), který dokonce dlouho šampionát průběžně vedl. Nesmíme zapomenout na Pittova týmového kolehu Brita Jonathana Reu, či Australana Marka Aitchinsona (Triumph) nebo zkušenou dvojici na motocyklech Kawasaki, tedy Japonce Katse Fujiwaru a Brita Chrise Walkera. „Náš“ Matthieu Lagrive na Hondě českého týmu Intermoto je zatím třináctý (28 bodů), ovšem na posun do Top ten mu chybí pouhých 5 bodů. Druhým „našim“ zástupcem je William de Angelis, - tedy druhým jezdcem týmu Intermoto Czech Honda, který zatím v letošním šampionátu ještě nebodoval.Superstocky – STK 1000, neboli FIM World Cup

Pět jezdců dělí na špici pouhých 25 bodů, neboť mladý Belgičan Javier Simeon (Alstare Honda – 84 bodů) přijíždí do Brna s náskokem pouhých 8 bodů před Australanem Brendanem Robertsem (Ducati Xerox Junior Team - 76) a za nimi následuje trojice Alessandro Polita (Sterilgarda Ducati – 67), Michele Pirro – oba z Itálie (Yamaha – 63) a Francouz Maxime Berger (Honda – 59). Ale….


Čech Matěj Smrž z týmu MS Racing na Hondě je sice „až“ 7. (40 bodů), ovšem stál už letos v Monze na bedně !!! A to by si jistě v Brně hrozně rád zopakoval.

Kromě něho pojede i jeho týmový kolega Barry Liam Burrell z Velké Británie (16. – 14 bodů) a také český nováček tohoto seriálu Michal Drobný z českého Intermota na Hondě.

Superstocky – STK 600, neboli European Championship

Podaří se Patriku Vostárkovi čistý hattrick? Tato otázka bude zodpovězena už v sobotním podvečeru. Pražský jezdec Patrik Vostárek vyhrál jak na Nürburgringu, tak i naposled v Misanu.

A náskok francouzského jezdce Lorise Baze (Yamaha) se rázem smrskl na 12 bodů. Patrik Vostárek je tedy zatím druhý a právě on by mohl donutit pořadatele, aby zahráli českou hymnu. Třetím je doposud Dan Linfoot (GBR – Yamaha) s bodovým kontem 61 bodů. Ale ve hře máme v této třídě ještě dvě želízka. Je to Michal Šembera – který jezdí tento seriál pravidelně, získal zatím 4 body a je se svou Hondou na 23. místě.

A s divokou kartou se představí další skoro Brňák, Ondřej Ježek z Kuřimi na Kawasaki týmu Gold Fren Team Erinac, ten má rovněž 4 body za jediný závod v bodech, a to na Nürgburgringu.

Další články sekce