KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Číny v Šanghaji

Text: Jiří Mikšík, Foto: TZ
30.04.2008
 

Po třítýdenní přestávce se svět motocyklové silnice přestěhoval na svou letošní čtvrtou zastávku. Tedy do Asie, do hodně politicky problematické Číny. Zde se pojede letos naposled, kontrakt Dorna neprodloužila a neprodlouží a to i přesto, že plánovaná stavba okruhu Jánose Drapala v Maďarsku se minimálně o rok prodlouží, tedy se tam pojede nejdříve v roce 2010.

A ještě jedna zajímavost, a rozhodně ne zrovna optimistická. Dorna neprodloužila smlouvu na rok 2009 s Eurosportem, ačkoliv ze strany tohoto sportovního kanálu byl velký zájem. Ale Dorna chce zainteresovat do přenosů především lokální televizní společnosti, např. v Německu RTL nebo DSF, a ty do tohoto projektu půjdou pouze v případě, že nadnárodní Eurosport už nebude mít přenosová práva.

Ale pojďme nazpět na okruh do Číny. Zde jsme se vloni po dlouhých, více než 30-ti letech, radovali z historického vítězství Lukáše Peška.

Aktuální situace ve stopětadvacítkách vypadá následovně a je hodně překvapivá: Vede tovární jezdec Aprilie Ital Simone Corsi se ziskem 59 bodů. Za ním je jeho týmový kolega a loňský stájový druh právě našeho Lukáše Peška, Španěl Nicola Terol (42). Další Španěl Joan Olive na Derbi (40) je třetí, těsně před německým mladíčkem zvučného jména, Stefanem Bradlem (37) na další tovární Aprilii. Před sezónou velký papírový favorit, Sergio Gadea (32) na továrním motocyklu stejné značky je na místě pátém. Mistr světa Gabor Talmacsi je až 12. (14 bodů) a nejlepší  jezdec na motocyklu KTM, Pablo Nieto s 11 body na 15. místě. A další z papírových favoritů, Brit Bradley Smith nasbíral doposud pouhých 16 bodů, což mu stačí na místo 11.

Ve dvěstěpadesátkách je sice na prvním místě průběžného pořadí Fin Mika Kallio ziskem 57 bodů, ale díky suverénnímu vítězství v Estorilu a parádním výkonu až do posledního kola v Jerezu, vidím jako horkého kandidáta na titul zatím v pořadí pátého Alvara Bautistu (35) na tovární Aprilii. Ale zpět k průběžné tabulce, za Kalliem je druhý loňský smolař Mattia Pasini (45) z Itálie před dalším jezdcem na tovární motorce z Noale, Héctorem Barberou (39). Velmi vyrovnanými výkony je zatím čtvrtý Japonec Yuki Takahashi s tovární Hondou (37). Za už jmenovaným Bautistou následuje další japonský jezdec Hiroshi Aoyama s další tovární KTM (6. – 24), dále Španěl Alex Debon (7. – 23) na Aprilii a jeho krajan Julian Simon na třetí KTM – ovšem v barvách Repsolu (8. – 23). To co platí o Bautistovi, platí i o devátém Marco Simoncellim na Gileře (20 bodů), jeho aktuální umístění neodpovídá jeho výkonnosti a především síle motocyklu.

Naši jezdci Lukáš Pešek a Karel Abraham se se ziskem 12 bodů dělí svorně o 14. místo. Zatímco Lukáš Pešek se zatím „učí“ jezdit na rychlé dvěstěpadesátce, tak „Abáju“ pronásledovali především zdravotní problémy, a to dokonce s podezřením na mononukleózu. To se naštěstí nepotvrdilo a byla z toho jen hodně těžká angína, pomineme-li, že v Jerezu jel celý závod s drobnými zlomeninami na noze a ruce. Doufejme a přejme si, aby se v Číně objevili v závodě oba dva naši jezdci na takových pozicích, jak jsme je mohli sledovat v letošní premiéře Qataru, tedy hluboko v Top ten. Oba dva na to se svými ex-továrními motocykly Aprilia-LE rozhodně mají.

Královská třída má zatím hodně překvapující průběh. Jednak Yamaha dohnala ztrátu z loňského roku a za druhé Bridgestony už tak nevládnou. A k tomu je nutno připočítat nástup mladíků či nováčků. Ze zkušených matadorů je zatím jasnou jedničkou 5-ti násobný mistr světa královské kubatury, Valentino Rossi (3. – 47). A hodně zatím zaostává loňský suverén a mistr světa Casey Stoner s Marlboro Ducati.

Vede Španěl Jorge Lorenzo ziskem 61 bodů na tovární Fiat Yamaze. Stejný počet bodů má i jeho „kamarád“ Dani Pedrosa na Repsol Hondě. Za už jmenovaným Rossim je mistr světa Stoner (4. – 40) před dalším nováčkem, Jamesem Toselandem s Yamahou Tech3 (29). Čest značky Suzuki zatím drží veterán Loris Capirossi (6. – 26) před nejlepším jezdcem na Kawasaki, Johnem Hopkinsem  (7. – 24). Výborně si ale vede ve své poslední ? sezóně Colin Edwards na další Tech3 Yamaze (8. – 22). Devátý je další nováček Andrea Dovizioso na první satelitní Hondě ((21) a Top ten uzavírá ex-mistr světa Nicky Hayden (19) s druhou tovární Hondou.  

Jen bych chtěl závěrem podotknout, program tréninků i závodů je klasický jako v Evropě, jen s tím rozdílem, že v Číně je o 5 hodin méně, či-li chcete-li vidět v neděli už třídu do 125 ccm,tak přenos na Eurosportu začíná v 5.45 hodin ráno.


Další články sekce