KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre Grand Prix Donington

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
Pre  Grand Prix Donington
19.06.2008
 

Po dvoutýdenní pauze se o víkendu opět pojede závod seriálu Grand Prix. A dějištěm bude tradiční trať ve Velké Británii, tedy Donington. Ovšem v kuloárech se veřejně šušká, že jde o předposlední závod na tomto okruhu, neboť po vice než 20-ti letech by se Grand Prix Velké Británie měla od roku 2010 přesunout na okruh Silverstone. A není žádným tajemstvím, že Valentino Rossi a ostatní členové Safety Commision jsou už léta s Doningtonem nespokojeni, hlavně proto, že slibovaná zlepšení paddocku (boxy a parkoviště jsou příliš malé, Media Centrum je zase hodně zastaralé) jsou stále ve stavu slibu a to rok od roku.

Třída do 125 ccm

Francouzi Mike di Megliovi změna značky sluší a ačkoliv už i s Hondou dokázal v minulosti vyhrát závod Grand Prix, na továrním motocyklu Derbi (jedná se dle jeho valstního vyjádření o tovární Aprilii loňské produkce) finského týmu AJO je to úplně jiný jezdec. Se ziskem 122 bodů vede o 14 bodů před Italem Simonem Corsim, který má k dispozici nejnovější techniku Aprilie. Třetím je mladý Němec Stefan Bradl, syn slavného otce, rovněž na tovární Aprilii, který nasbíral zatím 77 bodů.Následuje loňský týmový spolujezdec našeho Lukáše Peška, Španěl Nicola Terol (Aprilia – 75 bodů) a stejný počet bodů má i jeho mladší krajan Pol Espargaro (Derbi). Mistr světa Gábor Talmácsi se jistě ve své poslední sezóně ve stopětadvcaítkách nevzdal myšlenky obhájit itul, na tovární Aprilii letošní výroby získal zatím 68 bodů a pomalu se dostává do tempa. Zklamáním šampionátu je ovšem druhý jezdec Asparovi stáje, Sergio Gadea (8. místo – 49 bodů), kdyý před ním je ještě jeho krajan Joan Olivé (Derbi - 65 bodů) a těsně za ním mladý Brit Bradley Smith (Aprilia - 49) a Ital Andrea Iannone (Aprilia - 47).

Osobně se ovšem těším na černé koně této neděle, tedy mladé Brity Bradley Smithe, Scotta Reddinga a Dannyho Webba.

Třída do 250 ccm

Zatímco až do Grand Prix Katalánska stálo štěstí na straně Fina Mika Kallia (viz například nezaviněná kolize v Jerezu v posledním kole mezi Bautistou a Simoncellim), tak i Fin se musel se štěstím aspoň pro jednou rozloučit. Tím se pochopitelně situace na čele hodně zdramatizovala. Tovární jezdec KTM, Mika Kallio vede se ziskem 106 bodů, ale Marco SImoncelli (Gilera) má jen o 3 body méně a o dalších 5 bodů je za ním nováček této třídy Ital Mattia Pasini (Aprilia). Zkušený Španěl Alex Debon je tím černým vzadu, nasbíral 92 bodů a je zatím čtvrtý. Následuje silná čtveřice ve složení Hiroshi Aoyama (KTM – 70 bodů), Hector Barbera (Aprilia – 69), Yuki Takahashi (Honda – 63) a zřejmě nejsilnější jezdec této třídy, kterého dosavadní umístění absolutně neodpovídá jeho výkonnosti, Alvaro Bautista (Aprilia – 61). Následuje Thomas Luethi (Aprilia – 46) a Top ten doplňuje Julian Simon (KTM – 43).

A pak už jsou v tabulce jezdci na motocyklech Aprilia LE, mezi které patří i na 15. místě Karel Abraham z českého týmu Cardion AB Motoracing (21 bodů) a těsně za ním Lukáš Pešek – Auto Kelly CP (18 bodů).

Třída MotoGP

Vedoucí muž tabulky má na klasiku v Donningtonu tu nejlepší vzpomínku.Vždyť Valentino Rossi na trati, která je vzdálena pouhých 20 km jihozápadně od Nottinghamu vyhrál svůj první závod kubatury do 500 ccm. “Ano, Donington je moje nejoblíbenější trať. Má vše, co mít má. Tedy rychlé a plynulé pasáže, ale také velmi náročné jízdy za roh. Ale tak jako ostatní, není poslední úsek trati nijak zvláštní. Nějakou dobu jsem v Anglii bydlel, či-li závodění zde je pro mě hodně emotovní. Vloni jsem skončil čtvrtý, letos chci být na pódiu“, říká vedoucí muž tabulky se ziskem 142 bodů.

Po vítězství na domácí trati cestuje do Anglie s notnou dávkou sebevědomí tovární jezdec Hondy, Daniel Pedrosa (135 bodů). Kvůli pádu na testech pojede i tentokráte se starým motorem, ovšem i tak je spolufavoritem. V roce 2006 zde vyhrál závod MotoGP, dva roky předtím závod dvěstěpadesátek. “Asfalt v Doningtonu nemá moc mnoho gripu, navíc nemám rád poslední pomalý úsek. Je potřeba nastavit motorku podobně jako v Le Mans, tedy aby byla schopna zrychlovat a take chodit tvrdě na brzdy. Divácká atmosféra je zde jiná než v Itálii či ve Španělsku, ovšem publikum zde fandi sportu a je velmi férové”.

Po zranění se vrací Jorge Lorenzo (3. místo -94 bodů), osobně jsem zvědav na jeho comeback, od kterého je možno očekávat vše, tedy dobré i zlé...

O dva body méně má obhájce titulu mistra světa, Casey Stoner. Vloni zde v deštivém závodě udělal se všemi hodně krátký proces a vyhrál s náskokem 12 sekund. “Není to můj oblíbený okruh, hned první část vede z kopce do Craner Curves a potom hned nahoru na Old Hairpin. A jiné zatáčky jsou zas hodně pomalé. Je hodně těžké najít zde odpovídající Set-up“.

Nové jaro po svém přestupu k Hervé Poncharalovi zažívá letos pátý muž tabulky, Colin Edwards (Tech3 Yamaha – 69 bodů).

Následuje nejlepší nováček, Ital Andrea Dovizioso (Honda – 57 bodů) a hlavně domácí James Toseland (Tech3 Yamaha – 53 bodů). Na něho se budou upírat oči všech britských fanoušků, vždyť posledním anglickým vítězem v královské třídě byl Barry Sheene v roce 1981 na Grand Prix Švédska a to už je skoro zapomenutá historie...

Osmý v pořadí, tedy italský veterán Loris Capirossi bude na startu chybět (místo něho pojede šampión amerických superbiků Ben Spies), a devátý v pořadí, ex-mistr světa Nicky Hayden (Honda 48 bodů) zřejmě v důsledku “absolutní bezradnosti” pojede v závodě novou Hondu s pneumatickými ventily. Top ten uzavírá nenápadný Shinya Nakano (42 bodů), který s Gresini Hondou zatím bodoval ve všech závodech.

Vloni zde stál na stupních vítězů, další Australan Chris Vermeulen (Suzuki – 40 bodů), letos je zatím na 11. místě. Američan John Hopkins (Kawasaki – 32) je 12., Ital Marco Melandri (Ducati - 29) na 13. místě, Alex de Angelis (Honda – 24) obsazuje zatím 14. místo a Toni Elias (Ducati – 24) je 15. Tabulku královské kubatury uzavírají Randy de Puinet (Honda – 18 bodů) jako 16., Sylvain Guintoli (Ducati - 15) je 17. A konečně Anthony West je 18. (Kawasaki – 10 bodů).

 


Další články sekce