KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Kyalami - WSBK

Text: Jiří Mikšík, Foto: MPAFoto.com
Pre, Grand Prix Kyalami - WSBK
13.05.2009
 

Přesně po 7 letech, 1 měsíci a 10 dnech se vrací seriál světových superbiků a supersportů do Jižní Afriky. Dějištěm bude přebudovaný okruh v Kyalami, který je navíc náročný na výkon motoru kvůli své nadmořské výšce. Název Kyalami znamená v jazyce Zulu, tedy v jednom z 11 národních jazyků v Jižní Africe, Můj domov.

Superbike - Na čele šampionátu je sice zatím suverénně tovární jezdec Ducati, Nori Haga z Japonska, se ziskem 200 bodů, ale dosavadní bezchybný lídr šampionátu se o víkendu v Monze dopustil první chyby, když po srážce s ptákem ztratil trochu na jezdecké koncentraci a ve 4. kole ze 14. pozice havaroval.

Američan Ben Spies by zřejmě v Monze slavil double a jeho skvělá letošní bilance z 5-ti závodů a 10-ti jízd - 5x Pole postion, 5 vítězství a 6 beden - by tak byla ještě lepší. Takhle má letošní americký nováček tohoto seriálu, tovární pilot Yamahy Ben Spies, ztrátu 54 bodů na japonského samuraje.

Třetím je italský jezdec Michel Fabrizio s druhou tovární Ducati (125 bodů) a právě on byl na prosincových testech firmy Pirelli na tomto okruhu časem 1.39.714 nejrychlejším jezdcem třídenního testování (před Spiesem - 1.39.789, Hagou - 1.39.984, J. Reou - 1.40.035, C. Checou - 1.40.170, Neukirchnerem - 1.40.349, Kagayamou - 1.40.657, Biaggim - 1.40.768, Nakanem - 1.40.968 a Kiyonarim - 1.41.067).

Čtvrtým v průběžné tabulce je zatím Brit Leon Haslam na nejlepším motocyklu Honda, který má na svém kontě 103 bodů.

Následuje jeho krajan Tom Sykes s Yamahou (90 bodů) před Italem Maxem Biaggim na Aprilii (81), Francouzem Regisem Laconi s nejlepším privátním motocyklem Ducati (77) a stejný počet bodů má i osmý v pořadí, mladý britský jezdec Jonathan Rea s prvním motocyklem stáje Ten Kate Honda (77). Devátý v průběžné klasifikaci, Němec Max Neukirchner s továrním motocyklem Suzuki (75) bude v "Mém domově" chybět, naopak desátý v pořadí, Japonec Ryuichi Kiyonari na Hondě (65) by jistě rád zopakoval dvojnásobné podium z Monzy.

Pro jedenáctého v pořadí, českého jezdce Jakuba Smrže na Guandalini Ducati (56) bude Kyalami úplnou novinkou, ovšem pokud předvede stejný skvělý výkon jako na Monze, tak se můžeme dočkat z pohledu českého diváka velmi příjemných a vzrušujících zážitků.

Pokud se podíváme nazpět o těch 7 roků, tak zjistíme, že zde tehdy superbiky dojely v pořadí: Bayliss před Edwardsem a Xausem, respektive Bayliss před Xausem a Edwardsem a že náš zástupce Jirka Mrkývka jednu jizdu nedokončil a jednou byl 18.

A také, že zde už tehdy ze současných protagonistů startovali kromě zmiňovaného Rubena Xause, Australan Broc Parkes, Japonec Nori Haga, za zraněného Corsera nyní jako náhradník Steve Martin a také Gregorio Lavilla, který pojede místo Brendana Robertse.

Supersport - Šampionát této třídy vede Brit Cal Crutchlow s Yamahou, který doposud nasbíral 99 bodů.

Irský ex-pilot dvěstěpadesátek, Eugene Laverty na Hondě, je zatím druhý (81) a třetím v pořadí je exmistr světa Kenan Sofuoglu na Ten Kate Hondě. Ten zde v už zmiňovaných prosincových testech zajel čas 1.42.872, když dalším, který zde testoval byl ještě mistr světa Andrew Pitt (1.42.908). Ten je také posledním historickým vítězem supersportů na tomto okruhu z roku 2002 (před Jamesem Whitmanem a Stephanem Chambonem). A jen pro doplnění, už před 7 lety zde startovali Fabien Foret, Karl Muggeridge (ten zde pojede ovšem superbiky) a také Katsuaki Fujiwara a Gianluca Nannelli.

Právě úřadující mistr světa Andrew Pitt na druhém motocyklu stáje Ronalda Kateho je zatím průběžně čtvrtý (54) před svým krajanem na motocyklu stejné značky, Anthony Westem (52).Španěl Joan Lascorz na Kawasaki je šestý (47) před Francouzem Fabienem Foretem s Yamahou (44) a Australenem Markem Aitchisonem na Hondě (34). Top 10 pak doplňují Ital Michele Pirro s Yamahou (33) a Nizozemec Barry Veneman na Suzuki (28).

Ital Massimo Roccoli na Hondě českého týmu Intermoto Czech je zatím 15. (20) a jeho týmový kolega Patrik Vostárek na pozici 20. (5). "Vosty" sice do Jižní Afriky odletěl, ale  o jeho startu, popřípadě o jeho náhradníku bude rozhodnuto až na místě samotném.

Další náš jezdec Matěj Smrž z dalšího českého týmu MS Racing pak kvůli zranění z Monzy - pochroumaný kotník - tento závod vynechá.
 


 

 


Další články sekce