KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Le Mans

Text: Jiří Mikšík, Foto: Fiat Yamaha
14.05.2009
 

Čtvrté zastavení letošního klasického mistrovství světa je na francouzském okruhu Le Mans.

Třída 125 ccm - Jako vedoucí jezdec šampionátu cestuje do Francie italský jezdec Andrea Iannone se ziskem 37,5 bodů. Jen o jediný bodík méně má vítěz z Jerezu, Brit Bradley Smith (36,5) - oba na Apriliích. Právě Bradley Smith má na Francii 2008 velmi dobré vzpomínky, byl zde vloni druhý. Třetím v šampionátu je zatím španělský pilot Pol Espargaro s Derbi (31,5). Až na čtvrtém místě je největší favorit letošního šampionátu a král zimních testů Julian Simon ze Španělska s Aprilii (30), který zatím marně čeká na své první vítězství. Němec Sandro Cortese s Derbi je pátý, když nasbíral 28 bodů. Následují Španěl Marc Marquez s KTM (6.-27 bodů), jeho krajan Sergio Gadea na Aprilii (7.-22) a s horečkou laborující Němec Stefan Bradl na Aprilii (8.-17). Top 10 nejslabší kubatury uzavírají Brit Danny Webb na Aprilii (9.) a Švýcar Dominique Aegerter na Derbi - oba po 16,5 bodech.<br><br>Velkým zklamáním jsou prozatímně oba dva jezdci stáje Sito Ponse, vícemistr světa Simone Corsi z Itálie (18.-4) a jeho týmový kolega Nicolas Terol ze Španělska (15.- 10,5). 

Náš Michal Šembera na Aprilii svého italského týmu Matteoni Racing by ve Francii velmi rád potvrdil svů vzestupný trend od začátku roku:  Katar - 25., Motegi - 23., Jerez - 20.

Třída 250 ccm - Zatímní a hodně nečekaný leader šampionátu této třídy Hiroshi Aoyama z Japonska se Scot Hondou má 58 bodů a na trati ve Francii se mu moc zatím nedařilo, ačkoliv ji má rád i z toho důvodu, že mu velmi připomíná domácí Motegi. Hiro zde zajel pořádně pouze v roce 2006, kdy skončil jako 4. Nutno říci, že Aoyama vede zaslouženě, už doma v Motegi předvedl skvělý souboj s Bautistou a vše korunoval naposled v Jerezu. Druhým je doposud tovární jezdec Aprilie Alvaro Bautista ze Španělska (54) a třetím jeho krajan a značkový kolega Héctor Barbera (43). Švýcar Thomas Lüthi s dalším továrním motocyklem z Noale je celkem překvapivě čtvrtý (29), ovšem ještě větším překvapením je domácí jezdec, Jules Cluzel na Aprilii LE (28) - jinak týmový kolega našeho Michala Šembery. A o tom, že je odhodlán bojovat o podium, stejně jako v Kataru, snad nepochybuje vůbec nikdo.
Maďar Gábor Talmacsi na další tovární Aprilii je šestý (28), když ho následuje Ital Mattia Pasini na motocyklu stejné značky (26). Další domácí jezdec a mistr světa stopětadvacítek Mike di Meglio je 8. (21) a tento Francouz, stejně jako jeho krajan Cluzel má k dispozici "pouze"  motocykl vývojové řady LE. Top 10 pak doplňují Ital Raffaele De Rosa s další Scot Hondou  (9.-21) a obhájce titulu Marco Simoncelli s továrním motocyklem Gilera (10.-16). Tento Ital jak známo úplně vynechal úvod v Kataru, v Motegi pak do závodu nenastoupil a jeho comeback po zranění z motokrosu se konal až v Jerezu - a byla z toho bedna.

Jedenáctý v pořadí je doposud náš Lukáš Pešek z týmu Auto Kelly CP se ziskem 15 bodů, když se mu nejvíce dařilo v japonském Motegi - 7. místo.

Druhý náš jezdec Karel Abraham z českého týmu Cardion AB Motoracing je zatím na 17. místě se ziskem 7 bodů z Motegi, což rozhodně neodpovídá jeho představám a ani možnostem továrního stroje Aprilia. Snad bude Le Mans mezníkem v letošní sezóně, podle předpovědi by mělo ve Francii minimálně jeden den pršet a na mokru Abaja přece umí.

A ještě dvě zajímavosti: Vloni zde vyhrál Alex Debon - letos zatím 14. se 13 body a po domácím zranění - pořezal se o skleněný stůl - pojede přece jen Rathapark Wilairot s Hondou (16.-9). 

Třída MotoGP - Mistr světa Valentino Rossi s továrním motocyklem Fiat Yamaha má zatím na svém kontě tři podiová umístění a zisk 65 bodů. A jelikož vloni patřil tento závod pouze jezdcům na motocyklech Yamaha v pořadí Rossi, Lorenzo a Edwards, tak je "The Doctor" i letos největším favoritem. Druhým v průběžné tabulce je exmistr světa Casey Stoner na Ducati (54) a třetím Španěl Jorge Lorenzo na druhém továrním motocyklu Yamaha (41), který by zřejmě co nejrychleji chtěl zapomenout domácí pád z Jerezu.

Jeho krajan Dani Pedrosa s Repsol Hondou je zatím čtvrtý (41), když jen o jedno místo za ním je jeho týmový kolega Andrea Dovizioso z Itálie (30). Vloni v Le Mans na bedně Colin Edwards s Tech3 Yamahou je v tabulce šestý (26) před domácím idolem, Randy De Puinetem s Playboy Hondou (24). Ten se letos dle svého týmového šéfa Lucia Cechinella hodně zaměřil na konstantní výkony a to se mu doposud daří. Ital Marco Melandri na Kawasaki je hodně překvapivě na místě 8. (23), když ho následuje Australan Chris Vermeulen se Suzuki (21) a Top 10 uzavírá jeho týmový kolega, italský veterán Loris Capirossi (19).

Jedenáctý je nejlepší Rokkie, Fin Mika Kallio na Pramac Ducati (16) před dvojicí jezdců ze stáje Honda San Carlo Fausta Gresiniho, Alexe De Angelise ze San Marina a Španěla Toni Eliase - oba po 15 bodech. Britský exmistr světa superbiků James Toseland s Tech3 Yamahou je 14. (10) před "Mr. Holywoodem", neboli Španělem Sete Gibernauem na satelitním motocyklu Ducati rodinného klanu Nietů (8). 

Japonec Yuki Takahashi na Scot Hondě je 16. a má stejně jako exmistr světa Nicky Hayden s druhou tovární Ducati, 5 bodů. A právě americký jezdec vyměnil před Le Mans velmi zřetelně personální osazení svého boxu, když největší změnou je, že se vrátil jeho mechanik Juan Martinez. Tabulku šampionátu královské kubatury pak uzavírá další nováček, Niccoló Canepa z Itálie s druhým motocyklem Pramac Ducati a se ziskem 2 bodů.  


Další články sekce