KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Monza - WSBK

Text: Jiří Mikšík, Foto: Marek Paulíček
Pre, Grand Prix Monza - WSBK
06.05.2009
 

Před námi je další závodní víkend - v pořadí letos už pátý - superbiků supersportů a superstocků - ty pochopitelně teprve potřetí. A pojede se na tradičním okruhu v Itálii, kde se už mnohokráte psala historie motocyklové silnice. Pojede se ale také na okruhu, kde se udály motocyklové tragedie. Řeč je prostě o mecce italské silnice, o Monze.

Superbiky. Je to první závod, kdy se nebudeme muset ptát, tak co ten Kuba, už se konečně postaví na bednu? A jiní napíšou do fóra: "On umí zajet jen kvalifikaci a závod stejně nedojede", takže vážení čtenáři s tím je konec, tedy NAŠTĚSTÍ !!! Kuba už tu bednu od svého zamilovaného Assenu má a je momentálně v Top 10 seriálu superbiků.

Jako bezpečně vedoucí jezdec šampionátu cestuje na domácí trať Ducati japonský jezdec Nori Haga, který vede průběžnou tabulku ziskem 180 bodů. Druhý je americký nováček Ben Spies s Yamahou (120 bodů). Třetím je další nováček letošního mistrovství, ovšem jinak pochopitelně zkušený superbikový jezdec, Brit Leon Haslam se Stiggy Hondou (94), tedy dost překvapivě nejlepší jezdec na této značce motocyklu.

Ital Michel Fabrizio na další tovární Ducati je čtvrtý (80), když ho následuje Němec Max Neukirchner se Suzuki (75) a šestým je Brit Tom Sykes s druhou Yamahou (70).

Sedmý je exmistr světa dvěstěpadesátek Max Biaggi na tovární Aprilii (65), když se zdá, že Aprilia momentálně trochu ztrácí dech...Francouz Regis Laconi s privátním motocyklem D.F.X. Corse Ducati je zatím osmý (64) před nejlepším pilotem stáje Ten Kate Honda, mladým britským talentem Jonathanem Reou (53) a pak už následuje náš Kuba Smrž se satelitní Ducati týmu Guandalini Racing - je desátý ziskem 44 bodů.

Zkušený Španěl Carlos Checa na další Ten Kate Hondě (11. - 40), neméně zkušený japonský jezdec Yukio Kagayama na tovární Suzuki (12. - 39) a také Brit Shane Byrne se Sterilgarda Ducati (13.- 39), který stejně jako několik dalších jezdců využil posledního víkendu k účasti na závodech CIV v Monze (a vyhrál). Australan Troy Corser na dalším novém motocyklu letošní sezóny - BMW (14.- 35) a Japonec Ryuichi Kiyonari na třetí Ten Kate Hondě (15. - 33) pak doplňuji elitní patnáctku tohoto šampionátu superbiků.

V plné sestavě se už na Monze představí tovární tým Kawasaki pana Birda, tedy i s Australanem Broc Parkesem a jak jsem napsal v jiném článku, zatím velmi úspěšný tým Stiggy Honda pojede s americkým nováčkem Jakem Zemkem.

Jen pro statistiku, vloni vyhrál první závod na Monze Neukirchner (Suzuki) před Hagou (Yamaha) a Baylissem (Ducati) - 10. Jakub Smrž a druhou jízdu pak Haga před Neukirchnerem a Kiyonarim na Hondě, když Kuba Smrž bohužel do cíle nedojel.

Supersporty. Pokud se všichni před zahájením sezóny domnívali, že o titulu se rozhodne mezi dvěma jezdci stáje Ten Kate Honda, mistrem světa Andrewem Pittem a exmistrem světa Kenanem Sofuoglem z Turecka, tak je pohled na průběžnou tabulku musí hodně zmást, neboť..., šampionát této kubatury vede britský jezdec Cal Crutchlow na Yamaze, který má na svém kontě 74 bodů. Jeho krajan Eugene Laverty na Hondě je druhý (65) a teprve za ním je Kenan Sofuoglu (65). Čtvrtým je bývalá hvězda MotoGP, Australan Anthony West na Hondě (52) a teprve pátým obhájce titulu Andrew Pitt (43).

V Top 10 tabulce supersportů jsou dále Australan Mark Aitchison s Hondou (6.- 34), Francouz Fabien Foret na Yamaze (7.- 28), Španěl Joan Lascorz na Kawasaki (8.- 27), ještě vloni "náš Francouz" Matthieu Lagrive na Hondě (9.- 25) a Holanďan Barry Veneman se Suzuki (10.- 25).

Na třináctém místě je zatím jezdec stáje Intermoto Czech, Ital Massimo Roccoli (20 bodů), zatímco náš nováček této třídy Patrik Vostárek v Assenu poprvé skvěle bodoval a je nyní 18. (5 bodů).

Druhý náš jezdec v této kubatuře, Matěj Smrž na Triumphu z týmu MS Racing, je zatím bez bodů, a spíše než se soupeři bojuje se svým vrtošivým motocyklem.,

Superstocky 1000 ccm. Teprve třetí letošní zastavení mají před sebou jezdci litrových stocků. V této třídě vede Francouz Maxime Berger na Hondě (41 bodů) před Belgičanem Xavierem Simeonem na Ducati (40) a Italem Claudiem Cortim na Suzuki (36) - i ten jel o víkendu italský mistrák CIV a vyhrál tuto kubaturu.

Na skvělém 5. místě je jezdec českého týmu MS Racing, Brit Barry Burrell na Hondě (18 bodů) a na výborném sedmém místě průběžné klasifikace pak český pilot Ondra Ježek  ze stejného týmu a se ziskem 12 bodů.
 


Další články sekce