KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Motegi - MotoGP

Text: Jiří Mikšík, Foto: Auto Kelly CP
Pre, Grand Prix Motegi - MotoGP
23.04.2009
 

AKTUALIZOVÁNO Japonský okruh Motegi hostí druhé pokračování závodů MotoGP 2009 a to pro něho v hodně nezvyklou dobu, normálně se jezdí až v říjnu, letos tedy poprvé už v dubnu.

Závod nejslabší kubatury do 125 ccm pojede v Japonsku v podstatě svou letošní premiéru, neboť Katar v podání této třídy lze těžko brát jako závod, i když se za něho rozdělovali poloviční body a v popředí se umístili ti "správní" jezdci. Ukázalo se však, tedy minimálně v tréninkových jízdách, že favorité na titul jsou především opravdu dva jezdci, tedy Španěl Julian Simon a Ital Andrea Iannone, vítěz katarského sprintu. V záloze ovšem čekají především Simonův stájový kolega Bradley Smith z Velké Británie - který mimochodem změnil svého coache (odešel od Alberta Puige) a od letošní zimy spolupracuje s Randy Mamolou a pochopitelně i oba dva jezdci týmu Sita Ponse, vícemistr světa, Ital Simone Corsi, a Španěl Nicolas Terol. Ale jak jsem napsal, po tom prvním sprintérském závodě je těžko dělat nějaké závěry, počkejme si tedy aspoň na Motegi.

Český mladíček Lukáš Šembera v Losailu nepřekvapil, ale ani nezklamal. Prostě zajel to, na co jeho motorka momentálně má. Ale dojížděť občas do bodovaných míst a ještě k tomu na neznámých tratích bude hodně těžké.

Naše třída, tedy motocykly o obsahu 250 ccm, bude mít v japonském Motegi opět na startu svého krále. Úřadující mistr světa Marco Simoncelli s tovární Gilerou musel po volných trénincích hodit v Kataru "ručník do ringu", a závod jako takový pro svou nevyléčenou zlomeninu po motokrosovém tréninku raději vypustil. Naopak jeho největší soupeř, Alvaro Bautista sice na startu byl, ale jak se sám po letošní premiéře vyjádřil: "Byla to prostě ostuda", o to s větší motivací pojede na okruhu Twin Ring. A tak vyhrál muž v pozadí, jeho krajan Hectór Barbera na dalším továrním motocyklu Aprilia, ovšem s ním stáli na stupních dva Francouzi, s kterými se zas tak moc nepočítalo. Oba dva totiž sedlají noalské motorky  vývojové řady LE, a především v případě Julese Cluzela - tedy stájového kolegy našeho Lukáše Šembery - to bylo hodně velké překvapení. 

Mezi velké favority o tomto víkendu bude patřit především domácí Hiro Aoyama - už dvojnásobný vítěz z Motegi (jak na Hondě, tak na KTM), který stejně jako jeho značkoví kolegové dokazují, že je Honda letos hodně rychlá (v Kataru totiž skončili všechny čtyři tovární motocykly této značky do 11. místa).

Ovšem velmi zajímavý jezdec pojede s divokou kartou, a sice Hirův mladší bratr Shuhei Aoyama. Ten sice letos opustil mezinárodní scénu, ale při svém posledním startu v Motegi při závodě Grand Prix vyjel do závodu z Pole position. Zde v Motegi bude bývalý tovární jezdec Hondy pilotovat motocykl stejné značky ve stáji Harc-Pro Honda.

Oba dva naši jezdci v katarské premiéře příliš spokojeni nebyli. 

Lukáš Pešek sice po počáteční kolizi s Pasinim nakonec stíhací jízdou vybojoval 3 body, ale myslel jistě na umístění v Top 10.

Naproti tomu Karel Abraham ve zkráceném závodě na 13 kol velkou většinu závodu bojoval ve velké skupině jezdců, která si nakonec mezi sebou rozdala umístění o poslední místo na bedně, ovšem po nezaviněné kolizi s Talmacsim závod nedokončil. 

Navíc má Abaja na loňskou Motegi velmi nepříjemnou vzpomínku, po tréninkové kolizi s Debonem musel odletět do Olomouce na operaci ruky a závod tak vůbec nejel.

Tak jen doufejme, že letos bude mít více štěstí, to stejné ale platí pochopitelně i pro Lukáše Peška. 

Královská kubatura MotoGP nabídla v Kataru celkem očekávaný scénář. Nad všemi ostatními jezdci hluboce vyčnívají dva jezdci, a to jak jezdecky, tak i materiálově. Mistr světa z roku 2007, australský fenomén Casey Stoner na Ducati a úřadující mistr světa, Ital Valentino Rossi s Yamahou, prostě jezdí úplně jinou ligu.

V Motegi bude jistě zajímavý další pokus Dani Pedrosy s tovární Hondou, vrátit se na podiové umístění, ale jak sám říká: "Vše bude záležet na pohyblivosti mého kolena, dle prognózy už by to mělo být lepší o dalších 10 procent, což dělá opravdu hodně".

Právě pro všechny jezdce Hondy je to domácí závod a tak tyto satelitní týmy se budou jistě před očima svých bossů ukázat v tom nejlepším světle, o továrním jezdci Doviziosovi ani nemluvě.

Italský veterán Loris Capirossi na Suzuki považuje Motegi za svou oblíbenou trať (vyhrál zde v letech 2005 - 2007) a který až do svého pádu v Losailu jezdil hodně vpředu.

Jeden z favoritů na podiové umístění, tovární jezdec Yamahy, Španěl Jorge Lorenzo, se v depu objevil se šálou omotanou kolem krku: "Třikrát až čtyřikrát do roka mám chřipku, bohužel teď mě to potkalo během závodního víkendu. Bolí mě hodně v krku a začalo to už v pondělí, kdy to bylo také nejhorší. Teď to není už tak hrozné a pomalu to odchází. Ale do neděle bych měl být absolutně v pořádku", říkal včera na okruhu "Twin" v Motegi u garáže Fiat Yamaha jezdecký genius z Mallorky. 

Na závěr ještě pár slov k televiznímu přenosu, zatímco přenos naší TV Nova byl dle mého názoru na velmi dobré úrovni (tedy s jednou vyjímkou, a sice pokud nekomentovali pánové Čihák s Kubíčkem, ale jejich předchůdce), tak německá stanice DSF z Kataru vůbec nestíhala, a věnovala se raději třetiligovému fotbalu, a zbytek byl ze záznamu, - tak na tento víkend slibuje DSF zlepšení a zde jsou její vysílací časy:

Pátek, 24. dubna
06.00–06.50 hod. volný trénink 125-ccm
06.50–08.00 hod. volný trénink MotoGP
08.00–09.00 hod. volný trénink 250-ccm

Sobota, 25. dubna

06.00–06.50 hod. kvalifikace 125-ccm
06.50–08.00 hod. kvalifikace MotoGP
08.00–09.00 hod. kvalifikace 250-ccm

Neděle, 26. dubna

04.30–06.00 hod. závod 125-ccm
06.00–07.30 hod. závod 250-ccm
07.30–09.00 hod. závod MotoGP

 

 


Další články sekce