KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Grand Prix Valencie

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
Pre, Grand Prix Valencie
02.04.2009
 

Po dvou napínavých závodech superbiků v zámoří se začíná konečně o tomto víkendu i v Evropě, na okruhu Ricarda Torma ve Valencii. A pojedou i superstocky a nás může jen těšit, že své permanentní jezdce má letos Česká republika ve všech čtyřech kubaturách, to zde ještě nebylo.

Superbiky

Tovární jezdec Ducati Xerox Japonec Noriyuki Haga (85 bodů) s motocyklem Ducati 1098R cestuje do Španělska s náskokem 10 bodů na svého největšího rivala.
Tím je Američan Ben Spies (75) s Yamahou YZF R1, který vyhrál poslední tři závody. Pojede ovšem ve Valencii poprvé.
Němec Max Neukirchner se Suzuki GSX-R 1000 K9 má na svém kontě 40 bodů a je zatím třetí. Na jeho výkon budeme určitě zvědavi, jistě máme všichni v paměti jeho loňské sestřelení přemotivovaným domácím Carlosem Checou a také to, zda se potvrdí, že nové motocykly Suzuki jsou velmi "háklivé" na teplotu, čímž si vysvětlují jak Neukirchner, tak i Kagayama velmi špatný Katar, neboť i malá změna tlaku vzduchu či teploty působí negativně na setup.
Celkem překvapením je doposavadní čtvrté místo Maxe Biaggiho (38 bodů)- né že by na to jezdecky neměl, ale nikdo nečekal, že nová Aprilka RSV4 bude hned od začátku konkurence schopná.
Brit Leon Haslam je doposud pátý a to jako nejlepší jezdec na motocyklu Honda CBR1000RR, přičemž má tento jezdec týmu Stiggy Honda na svém kontě nejen 36 bodů, ale už i podium z Phillip Islandu.
Následují Brit Tom Sykes (32) s druhou Yamahou jako šestý a dále dvojice Francouz Regis Laconi na nejlepší privátní Ducati a nováček Brit Jonathan Rea s nejlepší Ten Kate Hondou (7., oba po 30 bodech).
Top 10 pak doplňují dva Japonci,  Shinya Nakano (27) s Aprilii a zkušený Yukio Kagayama (25) se Suzuki.
Druhou desítku otevírá druhý tovární jezdec na Ducati, Ital Michel Fabrizio (24), který tak zářil za zimních testech, zkušený Australan Troy Corser (22) s novým motocyklem BMW S1000 RR, další Japonec a dle mého názoru zatím největší zklamání, tedy Ryuichi Kiyonari a jeho týmový kolega, domácí Carlos Checa, oba tedy s motocykly stáje Ten Kate Honda a se ziskem 21 bodů.

A konečně první patnáctku uzavírá český jezdec Jakub Smrž (16 bodů) s motocyklem Ducati 10098R, který skvělě zajel obě jízdy v Austrálii, byl výborný v kvalifikaci v Kataru, ale vůbec mu nepřálo štěstí během obou jízd druhého závodu v Doha.

A jistě všichni jsou zvědavi na první starty čísla "121", tedy Johna "Hoppera" Hopkinse s motocyklem Stiggy Honda a třeba známý odborník a komentátor anglické verze Eurosportu James Whithman je názoru, že už ve Valencii pojede Hopper úplně ve špici, tak se nechme překvapit ... 
 
Supersporty

Mistr světa Andrew Pitt z Austrálie vede tabulku ziskem 40 bodů před svým týmovým kolegou Kenanem Sofuoglem z Turecka (38 bodů) - oba tedy ze stáje Ten Kate Honda a na motocyklech Honda CBR600RR.
Stejný motocykl ovšem sedlá vítěz z Losailu, Ir Eugene Laverty (36 bodů). Následuje Brit Cal Crutchlow (29) s první Yamahou před nejvetší hvězdou, tedy navrátilcem z MotoGP, Australanem Anthony Westem (23).
Šestý je ještě vloni "náš Francouz" Matthieu Lagrive a stejný počet 15 bodů má jeho následovník u českého týmu Intermoto Czech Honda a značkový kolega Massimo Roccoli - po 15 bodech. 
O své první letošní body budou jistě bojovat ve Valencii oba čeští jezdci, Matěj Smrž na motocyklu Triumph Daytona 675 z české stáje MS Racing a Patrik Vostárek s Hondou CBR600R, tedy stájový kolega Roccoliho.
A oba dva by chtěli napravit nepodařený Katar, kde neobjeli shodou okolností ani jedno závodní kolo.

Superstocky 1000 ccm

V litrových stocích jsou někteří velcí favorité, jako například Xavier Simeon z Ducati z Xerox-Junior týmu, či Maxime Berger, Claudio Corti a Michele Magnoni.

Ale na startu je i český jezdec z týmu MS Racing, s číslem "69"Ondra Ježek s motocyklem Honda CBR1000RR, který má hned tři ! týmové kolegy: zkušeného Brita Barry Liama Burrella, Maďara Balazse Nemetha a konečně Brazilce Philippe Braga Thirieta.

Superstocky 600 ccm

Dvojice Gino Rea (Ten Kate Honda Racing) z Velké Británie a Marco Bussolotti (Yamaha Italia Trasimeno) z Itálie, to jsou dva největší favorité této kubatůry, která bohužel má letos velmi prořídlé startovní pole.
Premiéru v šampionátu pak absolvuje český jezdec David Látr s Hondou. Další články sekce