KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Laguna Seca - MotoGP

Text: Jiří Mikšík, Foto: Ducati Racing
17.07.2008
 

Po pouhé týdenní - tedy necelé - přestávce se 19 pilotů královské kubatury MotoGP představí na GP USA na někým milované (Nicky Hayden), někým proklýnané (Alex Hofmann) trati Laguna Seca. A jeden z nich už zde startoval v roce 1993 ve dvěstěpadesátkách, tedy byl to pochopitelně Loris Capirossi. Všichni ostatní zde jedou závod teprve maximálně potřetí (tedy s vyjímkou US - Boys Jamie Hackinga a Bena Spiese), ovšem jsou mezi nimi i absolutní nováčkové: Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso a Alex de Angelis, zatímco čtvrtý nováček této kubatury James Toseland, už zde startoval na superbikovém motocyklu. V té novodobé historii se zde jelo celkem třikrát, vždy ale pouze třída MotoGP. Dvakráte vyhrál domácí Nicky Hayden na Hondě a vloni pak pozdější mistr světa Casey Stoner na Ducati. Tedy, kdo zde vyhrál v posledních dvou letech, stal se potom na konci sezóny také mistrem světa...

Jako vedoucí muž šampionátu odcestoval do Ameriky Valentino Rossi, který má na svém kontě 187 bodů. Dani Pedrosa se při pádu v Německu zranil a o svém startu na nedělním závodě rozhodne až během volných tréninků a kvalifikace. V každém případě je ale druhý se ziskem 171 bodů.

Na třetím místě je mistr světa Casey Stoner, který nasbíral doposud 167 bodů, ale...: „V současné době je Stoner k neporažení, v posledních závodech byl prostě o hodně lepší a já neměl proti němu šanci“, říká na stránkách MSa Valentino Rossi. A sám Stoner dodává: „Na Sachsenringu jsem jel, co jsem musel!, prostě když se Valentino přiblížil, tak jsem zase já zrychlil“. Faktem je, že na suchu při kvalifikaci byl Stoner třídou sám pro sebe. A týmový manager Ducati, Livio Suppo to vidí ještě trochu jinak: „Rossi, Pedrosa a Stoner jezdí na své vlastní planetě, a Stoner má ještě jednu svou…!“

Na čtvrtém místě je Jorge Lorenzo, který ale – pokud si zpomínáte na můj článek a Rossiho vyjádření, že ještě před letní přestávkou jeden ze čtveřice vypadne, si právě on vytáhl toho Černého Petra.

Američan Colin Edwards, je zatím na pátém místě ziskem 98 bodů a jede svou nejlepší sezónu v MotoGP. Mimochodem právě Edwards je v hledáčku BMW na příští sezónu (vedle Corsera a Biaggiho).

Šestý je Andrea Dovizioso, který bojuje o místo na slunci. A jeho manager Battistella dodává: “Během víkendu v Laguna Seca očekáváme vyjádření od Hondy, jestli má o něho, jako o továrního jezdce zájem. Neboť jen, pokud sedíš  na továrním motocyklu můžeš ovlivnit jeho další vývoj.” Jedno je jisté, Andrea Dovizioso jezdil a doposud byl věrný pouze Hondě, pokud ta to neocení, tak zde čeká jak Suzuki, tak Kawasaki, ale I Tech3 Yamaha.

 Na místě sedmém je se 73 body Chris Vermeulen, který zde vloni skončil na druhém místě, a právě na Sachsenringu stál letos poprvé na “bedně”.  I on musí bojovat o místo u Suzuki, vždyť Ben Spies řekl jednoznačně, jaký je jeho cíl.

Stejný počet bodů má i osmý Nicky Hayden, jehož angažmá na příští rok u Ducati se zdá být už hotovou věcí.

Na devátém místě je James Toseland (65 b.) a Top ten uzavírá nenápadný Shinya Nakano (64 b.), který zatím jako jediný v kubatuře MotoGP– s vyjímkou Valentina Rossiho – bodoval ve všech letošních závodech. Ale i on nemá rozhodně jisté místo na rok 2009, ba právě naopak.

 Jeho týmový kolega Alex de Angelis jezdí stale lépe a lépe a pohybuje se v těsné blízkosti podiových umístění.

Tento závod je rozhodujícím závodem roku pro Marca Melandriho, který byl v posledních dvou ročnících třetí, ale v jeho případě to může být i jeho poslední letošní svezení s Ducati, neboť na stránkách MSa říká Livio Suppo: “ Pokud neukáže Melandri nějaké zlepšení proti minulým závodům, tak ho vyměníme. Vždyť to není jen Stoner, co jezdí vepředu. Ale i Sylvain Guintoli je lepší než Melandri a take Toni Elias, který nemá tolik zkušeností, odvádí velmi dobrou práci.”

Samotný Marco Melandri se k tomuto problému vyjádřil následovně – po dlouhé době opět hovořil po Sachsenringu s novináři: “Je ještě brzo, dělat nějaké prognózy na rok 2009. Já dokončím svou práci u Ducati v tomto roce a pak se uvidí. To, co se píše v novinách, mě nezajímá. Já chci dokončit tuto sezónu. Pokud se ale Ducati rozhodně mě nahradit, tak to musím akceptovat.”

A na závěr ještě několik slov o dvou domácích matadórech: Ben Spies jede na divokou kartu se třetím motocyklem Rizla Suzuki a hned při svém prvním startu v Assenu všechny odborníky mile překvapil a skončil jako 14.

A tím druhým je
Jamie Hacking, který jede jako náhradník za zraněného Johna Hopkinse s motocyklem Kawasaki. Jen si připomeňme, že vloni zde byl Roger Lee Hayden, jedoucí na Kawasaki desátý, či-li znalost tohoto nejrychlejšího motokrosu světa se přece jen vyplatí.

Mimochodem, tento výraz “nejrychlejší motocross světa” se zrodil z úst Barryho Sheena a patřil úseku na starém Masarykově okruhu, a sice to byl ten padák z Kohoutovic dolů k cílové zatáčce, kde například v boji o třetí místo na Evropě “lehli” dva Čechoslováci a sice Bohumil Staša sr. a Pavol Dekánek, ale to je už historie za “500”.

 

 


Další články sekce