KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre mistrovství světa supersportů

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
23.02.2009
 

V první předsezonní nabídce se věnujme společně kubatuře supersportů. Proč? No máme v ní po delší době své zastoupení ve startovní listině stálých jezdců a to hned dvojnásobné. To ještě historie české motocyklové silnice v této třídě nepamatuje. A tak se podívejme na supersporty podrobněji

Jedno je před zahájením šampionátu jisté, cesta k titulu mistra světa 2009 povede jen přes porážku jezdců Ten Kate Honda, tedy mistra světa Andrewa Pitta z Austrálie nebo ex-mistra světa Kenana Sofuogla z Turecka.

A je úplně jedno, jestli se soupeř jmenuje Joan Lascorz (Španělsko) a jede na motocyklu Kawasaki (nejrychlejší muž testů v Portimao), či sedlá Yamahu a je buď z Francie - Fabien Foret, nebo z Velké Británie – Cal Crutchlow, či někteří další (Laverty - Honda, Veneman - Suzuki, Pirro -  Yamaha či třeba Harms - Honda).

Berme v potaz i domácí prostředí Garry McCoye (Triumph) a jeho výborné testovací výkony na domácí trati Phillip Island  či rovněž z domácí výhody v Portimao těžícího Miguela Praia (Honda).

Pokud se podíváme do českých „luhů a hájů“, tak v královéhradeckém týmu Intermoto Czech Honda došlo na sezónu 2009 k radikální jezdecké výměně. Ital Massimo Roccoli – 24 let – nahradil Francouze Matthieu Lagriveho a cíl je všem snad jasný: Roccoli by měl dojíždět se svou Hondou CBR600RR pravidelně v Top 10, a pokusit se o stupně vítězů !


Nováčkem této třídy je loňský výborný jezdec kubatury STK 600 ccm, Pražák Patrik Vostárek. Ten nebude mít určitě lehkou úlohu. V první polovině sezóny se od něho dají očekávat pozice na bodovaných místech, tedy v Top 15, v té druhé by ale měl atakovat umístění v Top 10, tedy minimálně na těch okruzích, které už zná. Konkurence schopný materiál na tato umístění rozhodně Patrik Vostárek má.

Nechme se překvapit a hlavně držme pěsti ! (schválně ne palce = kopance, nýbrž pěsti = štěstí) !

Dalším českým jezdcem v této nabité třídě je jihočeský Matěj Smrž. Vloni senzačně vyhrál FIM Cup Superstocky 1000 na francouzském okruhu Magny Cours a byl druhý v Monze, celkově skončil v seriálu 6. !, ale přesto…Letos pojede v týmu Factory Racing, kde si vlastně jen prohodil místo – jak sám říká – s Maďarem Balázsem:  V tomto ohledu se ale opět dobře postaral můj otec spolu s Jaromírem Havránkem a dalšími partnery. Zjednodušeně řečeno jsem si vyměnil místo s Maďarem Balázsem a vše se řekněme započetlo, proto tedy můžu startovat ve třídě mistrovství světa Supersportů. Bez činnosti těchto lidí jsem si skoro jistý, že by po mě neštěkl ani pes…  

 


Co se dá od mladšího z bratrů Smržových letos očekávat? Podvozek motocyklu Triumph Daytona 675 sice snese ty nejpřísnější měřítka, ale motor je poněkud slabší…Pokud bude mít k dispozici opravdový motocykl třídy supersportů, tak by měl „Mates“ bodovat celkem pravidelně, pokud ale pojede se stockem, tak…: „Jestli mám obě připravené, v tuto chvíli jisté není. Mám k dispozici dvě motorky, jednu tak trochu Superstock 600 a druhou opravdu Supersport 600. Zatím jsem na té lepší jel pouze jeden poslední trénink v Portimau, a jestli na ní ještě pojedu nevím. Na první dva závody jí ale do přepravních beden nedávali“, … by se bodování v první části sezóny rovnalo malému zázraku, snad tedy ve druhé polovině roku 2009…

Ale berme to trochu jinak, pro „Matese“ je to – doufejme – jen přestupní stanice, vždyť jezdecký potenciál na to rozhodně má!

Světový šampionát supersportů má letos celkem 14 zastávek, začíná se o tomto víkendu v Austrálii, potom je za 14 dní na pořadu Qatar, po třech evropských závodech ve Valencii, Assenu a Monze se všichni přesunou do jihoafrického Kyalami a dále do amerického Salt Lake City, aby se znovu vrátili do Evropy: Misano, Donington Park a 26. července u nás na Masarykově okruhu v Brně a po letní přestávce všechny čeká závěrečný díl: Nürburgring, Imola, Magny Cours a konečně finálové Portimao.


Další články sekce