KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, Mugello - MotoGP

Text: Jiří Mikšík, Foto: Fiat Yamaha
27.05.2009
 

Pátým letošním zastavením seriálu MotoGP je italské Mugello. A domácí jezdci se jistě budou chtít vytáhnout, neboť v průběžném pořadí jsou ve všech třídách na čele jejich největší soupeři - Španělé !!!

Kubaturu 125 ccm vede po horrorovém závodě v Le Mans, kdy z 33 jezdců na startu jich pouze 15 dojelo do cíle, a z toho pouze 8 bez pádů a kdy tak byl překonán Estoril 2002 (28 pádů) - ve Francii jich bylo celkem 32...!, největší favorit Julian Simon ze Španělska ziskem 55 bodů. Druhý je jeho týmový kolega, Brit Bradley Smith (49,5 bodů) a třetím Ital Andrea Iannone (46,5). Následuje třetí jezdec stáje Bancaja Aprilia, španělský pilot Sergio Gadea (4. - 38). Pátým v pořadí je celkem překvapivě mladíček z Německa, Jonas Folger (33) - všichni na Apriliích. Na šestém místě se drží další německý jezdec, Sandro Cortese (32) před Španělem Polem Espargarem (7. - 31,5) - oba na Derbi. Osmým je jeho krajan Marc Marquez s KTM (27) a Top 10 nejslabší třídy doplňují Švýcar Dominique Aegerter (9. - 26,5) a španělský pilot Efren Vazquez (10. - 19) - oba na motocyklech Derbi.

Našeho Lukáše Šemberu z italského týmu Matteoni Racing tak čeká vlastně domácí závod Grand Prix a jistě by se nezlobil, kdyby při ní získal nějaký ten bodík, ale bude to hodně těžké!

V naší třídě 250 ccm je po Le Mans následující pořadí: Na čele je španělský jezdec stáje Mapfre Aspar Team Alvaro Bautista na továrním motocyklu Aprilia, který nasbíral doposud 67 bodů. Jen o jeden bod méně má ovšem japonský tovární jezdec Hondy, Hiroshi Aoyama, kterému poslední Le Mans ale vůbec nevyšlo. Třetím a to už s odstupem, je opět Španěl, Hector Barbera na další Aprilii (48). Mistr světa Marco Simoncelli na Gileře se do hry o titul vrátil právě vítězstvím na posledním závodě (41) a pojede o víkendu doma! Následují ho a to hodně překvapivě dva jeho krajané, Raffaele De Rosa s Hondou (5. - 31) a veterán Roberto Locatelli s Gilerou (6. - 30). Sedmým je švýcarský jezdec Thomas Lüthi s Aprilií (29) a osmým pak francouzský smolař Jules Cluzel s motocyklem LE (28). V Top 10 se dále nacházejí nezaměstnaný Maďar Gábor Talmacsi (9. - 28) a Španěl Hector Faubel s Hondou (10. - 27).

Těsně za Top 10 je ovšem náš Lukáš Pešek na Aprilii českého týmu Auto Kelly CP (12. - 24), který si letos z 5 závodů připsal už dvě 7. místa. Zatímco náš druhý jezdec Karel Abraham na Aprilii týmu Cardion AB Motoracing je doposud 17. (11 bodů), ale jelikož v minulém týdnu úspěšně odmaturoval, tak by měl mít v italském Mugellu konečně čistou hlavu.

Královská kubatura MotoGP už dlouho nepamatuje takovou vyrovnanost, vedoucí trojici totiž dělí pouze jeden jediný bod. Vede dvojice jezdců ze stáje Fiat Yamaha, Španěl Jorge Lorenzo se ziskem 66 bodů před Italem Valentinem Rossim (65). Ten vyhrál v Mugellu celkem už 9x a jistě by rád vyhrál podesáté. Třetím je ovšem Australan Casey Stoner s Ducati (65), tedy na motocyklu továrny, která má tuto trať jako svou testovací! Následuje španělský tovární jezdec Hondy, Dani Pedrosa (57) a hned za ním je další Ital, Marco Melandri s Kawasaki (43), což - přiznejme si všichni - nečekal zřejmě NIKDO! Jeho krajan Andrea Dovizioso na další tovární Hondě je 6. (43), když ho následuje Američan Colin Edwards na Tech3 Yamaze (7. - 35). Australan Chris Vermeulen na Suzuki je osmý (31) a Top 10 kompletují jeho týmový kolega Loris Capirossi (9. - 27) a Francouz Randy De Puinet na Playboy Hondě (10. - 26).

Dvojice jezdců na motocyklech San Carlo Honda v pořadí Španěl Toni Elias (11. - 21) a Alex De Angelis ze San Marina (12. - 20) zatím letos hodně zůstává za očekáváním svého šéfa Fausta Gresiniho a právě Mugello by mělo být zlomem. Brit James Toseland na Tech3 Yamaze je 13. (17) před nejlepším "Rookie" Finem Mikou Kalliem na Pramac Ducati (14. - 16). Až jako patnáctý cestuje na domácí závod Grand Prix americký exmistr světa Nicky Hayden na druhé tovární Ducati (9). Španěl Sete Gibernau - Ducati (16. - 8) bude v Mugellu pro zranění chybět, a tabulku MS pak uzavírají japonský jezdec Yuki Takahashi s Hondou (17. - 9) a domácí jezdec Niccolo Canepa s Pramac Ducati (18. - 3).


  

    


Další články sekce