KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Pre, WSBK v Assenu

Text: Jiří Mikšík, Foto: TZ
22.04.2008
 

Je už mistrovství světa superbiků předem rozhodnuté?, nejsou si zajedno odborníci. Faktem je, že konstantními výkony a při smůle největších soupeřů má ve svém poslední sezóně? tovární jezdec Ducati Xerox, Australan Troy Bayliss po 6-ti absolvovaných jízdách náskok minimálně 48 bodů na nejbližší soupeře v tabulce.

Pokud se podíváme na rok 2007, tak vloni ve stejnou dobu vedl pozdější mistr svět a James Toseland ziskem 115 bodů o pouhých 5 bodů před Biaggim, na třetího Hagu měl k dobru 27 bodů a dalších 7 na Corsera. A Bayliss se ziskem 64 bodů – tedy skoro pouhá polovina bodového zisku Toselanda – „krčil“ až na 6. pozici.

Letos je ale všechno jinak. Mistr světa James Toseland odešel do MotoGP a jezdí zde výborně – po 3 závodech je se svou Yamahou Tech3 průběžně na 5. místě!

A tak za Baylissem (128 bodů) na Xerox Ducati 1098 F08, který bodoval ve všech závodech , z toho třikráte vyhrál (v Qataru 1. jízdu, doma na Phillip Islandu obě), a kromě toho byl ještě dvakráte druhý, je momentálně průběžně druhý Španěl Fonsi Nieto ziskem 80 bodů. Ten se svou tovární Alstare Suzuki GSX-R1000 bodoval rovněž 6x, vyhrál překvapivě v Qataru 2. jízdu, a na stupních byl ještě ve 2. jízdě v Austrálii. Tomu se přechod z loňské Kawasaki na letošní Suzuki opravdu vyplatil.

Celkem nenápadně se na třetím místě pohybuje velký rutinér a ex-mistr světa Troy Corser ziskem 72 bodů. Ten na motocyklu Yamaha YZF-R1 stáje Yamaha Motor Italia WSB bodoval 5x, ale stál 3x na stupních vítězů.

Nováček šampionátu a „hrdina“ z Valencie Carlos Checa z týmu Ronalda Ten Kateho má rovněž 72 bodů a je bezkonkurenčně nejlepším jezdcem na motocyklu Honda CBR 1000RR. Stál ve své první sezóně už 3x na stupních, a 6x dojel v bodech. A pokud je to pro někoho překvapení, tak jen podotýkám, že Checa toto své angažmá na letošní rok v superbicích u Hondy získal i zásluhou podiového umístění vloni na prestižní osmihodinovce v Suzuce.

Na pátém místě je zatím velmi překvapivě Španěl Ruben Xaus ze stáje Sterilgarda Go Eleven na první netovární Ducati 1098 RS08. Ten nasbíral zatím 68 bodů, 1x skončil druhý, ale bodoval zatím vždy s výjimkou první jízdy ve Valencii. Ovšem právě tato stáj má problémy s nedostatkem náhradních dílů.

Zatím velkým zklamáním je loňský vicemistr světa Noriyuki Haga na další tovární Yamaze. Získal zatím pouhých 47 bodů, ovšem vyhrál naposled ve Valencii 2. jízdu, když předtím jen paběrkoval. Možná, že právě Valencie ale znamenala pro Hagu obrat k lepšímu.

Italský superšampión Max Biaggi na stejném motocyklu jako jeho týmový kolega Xaus, má na svém kontě bodů 44, když začal velmi dobře v premiéře v Losailu (2. + 3. místo) Přišel ale nešťastný Phillip Island a po pádu těžké zranění. I s tímto handicapem však závodil ve Valencii…Pokud už bude o víkendu zdravý, tak se zřejmě posune v tabulce dopředu.

Osmým je zatím loňský tovární jezdec Ducati, Lorenzo Lanzi se ziskem 42 bodů. Ten letos jezdí v týmu RG Ducati motocykl stejné vývojové řady, jako mají k dispozici Biaggi, Xaus a také náš Kuba Smrž. Ale Lanzi celkem překvapivě vyhrál ve Valencii 1. jízdu, i když mu k tomu pomohl incident Checy s Neukirchnerem v poslední zatáčce okruhu.

A právě jmenovaný mladý Němec Max Neukirchner je průběžně devátý (39 bodů), bodoval sice jen 4x, ale všichni víme proč. Ve Valencii si vyjel v Superpole své první Pole Position a je zřejmě pouze otázkou času, kdy vyhraje jako první Němec v historii závod mistrovství světa v této kubatuře. Tovární motocykl Alstare Suzuki GSX-R1000 ho k tomu určitě opravňuje. Pokud je jeho operovaná klíční kost už v pořádku, může to být tento víkend.

Průběžné Top ten doplňuje druhý tovární jezdec na Xerox Ducati, Ital Michel Fabrizio bodovým ziskem 37. Bodoval zatím 4x, a 1x stál na stupních vítězů.

Následují konstantní Španěl Gregorio Lavilla na Hondě – 32 bodů (6x v bodech), britský ex-šampion Ryuichi Kiyonari z Japonska (30 bodů) na Hondě stáje Hannspree pana Ten Kateho, stejně jako jeho týmový kolega Turek Kenan Sofuoglu (22 - 6x), Australan Karl Muggeridge (20) na další Hondě a nevyzpytatelný, ale hodně rychlý a sympatickýJaponec Yukio Kagayama na třetím továrním motocyklu Suzuki (18) – jeden ze smolařů začátku sezóny. Stejný počet bodů jako Kagayama má i Ital Roberto Rolfo na Hondě.

A pak už máme naše želízko v ohni, zatím 17. je v průběžném hodnocení Jakub Smrž se ziskem 17 bodů. Letos jezdí velmi rychlý a výborný motocykl Ducati 1098 RS 08 nové italské stáje Guandalini Racing by Grifo's a sezónu po hodně napovídajících testech začal v Qataru výborně. Po 12. místě na startovním roštu dojel 10. v první jízdě a 9. v jízdě druhé. V Austrálii zajel skvěle kvalifikaci (6. místo na roštu – jeho doposud nejlepší), ale v závodě v 1. jízdě spadl hned na začátku, mimochodem na stejném místě jako předtím v páteční kvalifikaci, ve druhé jízdě se to pak na něho sesypalo neuvěřitelně, 2x byl dlouhý a tedy mimo trať, k tomu jump start, a v cíli pouhé 18. místo. Ve Valencii po těžkém pádu v tréninku, dokázal i přes problémy s motorkou v 1. jízdě (špatný volnoběh) dvakráte bodovat, což při jeho aktuelním zdravotním stavu bylo dle mého názoru stejně cenné, jako dvojnásobné umístění hodně vpředu a jen to potvrdilo, jaký že je Kuba bojovník. Ovšem Assen Kuba umí, vloni zde se slabším motocyklem než má k dispozici letos, dojel 9. a 11. Takže držme palce a přejme v neděli do jižních Čech další pořádný příděl mistrovských bodů.

Závěrem se ještě podívejme na loňský superbikový Assen. V prvním závodě zde vyhrál pozdější mistr světa Toseland na Hondě před vicemistrem světa Hagou na Yamaze a Rubenem Xausem na Ducati. A ve druhé jízdě triumfoval současný ledaer Troy Bayliss na Ducati před Toselandem a Maxem Biaggim, vloni ještě na Suzuki.


Další články sekce