KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. května do 4. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Před Macau Grand Prix (+fotogalerie)

Foto: Archív Macau GP
Před Macau Grand Prix (+fotogalerie)
05.11.2009
 

Již pouze dva týdny chybí do startu jednoho z nejnebezpečnějších závodů silničních motocyklů na této planetě.

Opravdové mezinárodní pole jezdců se postaví na start 43. ročníků závodu Macau Grand Prix, který se v čínské provincii Macau koná každoročně na úplný závěr silničářské sezony. Bitva na 15 kol více jak šestikilometrového městského okruhu Guia, představí v sobotu 21. listopadu piloty z deseti zemí Asie, Pacifiku, ale i Evropy a USA.

Na dálný východ se v letošním roce vrací všech osm nejlepších jezdců z minulého ročníku, včetně loňského vítěze závodu a hvězdy britských superbiků, Stuarta Eastona, který k obhajobě přijede s motocyklem týmu Hydrex IGT Honda. Tento 26 roků starý Skot předvedl v loňském roce obrovskou bitvu o vítězství s jednou z legend závodu v Macau, šestinásobným vítězem Michaelem Rutterem. Vítězství zajistilo Eastonovi stálé místo v týmu Hydrex pro celou sezonu 2009, která mu nakonec přisoudila 3. místo v prestižním superbikovém šampionátu Velké Británie.

 O své sedmé vítězství a tím i absolutní rekordní zápis v dosažených vítězstvích, bude bojovat Michael Rutter, který se letos do Macaa vrací s týmem Paris AXA (zatím má Rutter šest vítězství, stejně jako legendární jezdec GP Ron Haslam, otec nové akvizice superbikového týmu Alstare Suzuki Leona Haslama), který bude podporován svým týmovým kolegou, nováčkem v Macau, pětadvacetiletým Simonem Andrewsem. Na úplný vrchol výsledkové listiny se však bude chtít vrátit vítěz tohoto závodu z roku 2001 a loňský třetí muž, hvězda britské Tourist Trophy John McGuinness. Ten nastoupí v barvách vítězného týmu Hydrex IGT Honda. Se superbikovým týmem z Mistrovství světa se do Macaa vrací loňský vítěz kvalifikace Conor Cummins, který pojede stroj ZX-10R týmu Paula Birda Kawasaki World Superbike. Tento 23 roků starý jezdec žijící na ostrově Man je jedním z nejrychleji se rozvíjejících mladých jezdců závodících na přírodních okruzích. Cummins letos zářil na Tourist Trophy na ostrově Man, kde bral dva pódiové výsledky, či v závodě Ulster Grand Prix Dundrod 150 Superbike, kdy nejenže zajel nový absolutní rekord kola, ale především zvítězil.

Dalšími z loňské elitní top osm jsou Američan Mike Barnes, multi-šampión AMA ve vytrvalostních závodech, vloni pátý a Angličan Ian Hutchinson, vítěz letošních závodů supersportů a superstocků na TT Isle of Man, vloni v Macau na 7. místě.

 Mezi dvanáctkou britských specialistů na přírodní tratě nebudou chybět ani jezdci týmu DMR Racing James Storra (22 let) a Steve Mercer (27 let), kteří se vracejí do Číny po svém loňském debutu. Popáté pak bude závodit mezi svodidly Macaa James McBride, který bude chtít za pomoci týmu JV Racing Yamaha rozšířit svá umístění v elitní top ten, kam se zatím při svých startech na okruhu Gaia nedostal pouze jednou. Stroj CBR 1000RR týmu Sloan Developments Honda povede pravidelný účastník tohoto závodu Stephen Thompson. Barvy týmu A.I.M Racing Suzuki pak budou hájit účastníci britského šampionátu Superstock 100 Gary Johnson a James Hillier. Druhý z jmenovaných zažije v Macau svůj debut, stejně jako například jezdec týmu Jentin Racing Yamaha Mark Buckley. Oba budou sice nováčky v Macau, nicméně oba mají své seznámení s přírodními okruhy již za sebou, vždyť například oba tito jezdci v letošním TT na ostrově Man dokázali skončit v závodech do 10. místa. Buckley navíc v historicky prvním závodě TTxGP skončil letos na třetím místě.

 


A jsme u dalších národností. Holandskou zástavu ponese při představování jezdců Branko Srdanov, který prožije náročný debut v barvách Cubic Macau Racing Teamu. Německou zástavu pak bude hájit vytrvalostní specialista Horst Saiger, který pojede stroj týmu BMW Macau Racing společně se svým krajanem Rico Penzkoferem. Hned tři borci přiletí do Číny z Portugalska. Vedle nováčka Nuno Fariase (Moto Clube de Faro), to bude především Luis Carreira (Benimoto Suzuki Cetelem), který v loňském roce skončil na vynikajícím 4. místě. O vítězství v kategorii Supersport pak bude soutěžit třetí z Portugalců Tiago Magalhaes, jehož stroj týmu AG Racing bude jedním z osmy motocyklů šestistovkové třídy.

Dalšími „supersportaři“ budou například s Triumphem závodící Francouz Amaury Baratin (Paris AXA Team), stejně jako domácí střelci Joao Fernandes (Cubic Macau Racing Team), či Sou Sio Hong a Ip Weng Keong, tedy trojice jezdců, jenž považuje okruh Gaia za svůj domácí. Z nich je asi nejznámější Joao Fernandes, který se díky loňskému 3. místu dostal až do letošního Mistrovství světa vytrvalostních závodů. Supersportovou kategorii pojedou také dva muži z Hong Kongu, s Yamahou YZF R6 to bude Jason Broome a se Suzuki GSX-R600 pak Číňan Cheung Wai On, jehož jistě fanoušci Grand Prix dobře znají z jeho pokusů kvalifikovat se do několika závodů třídy 250 ccm.

 Francouzský jezdec však pojede i hlavní kategorii superbike. Bude jim v barvách Paris AXA s Kawasaki Ninja ZX-10R závodící Gerald Muteau, který během svých třech předchozích startech dokázal například dojet vloni jako druhý nejlepší v kategorii Supersport.

Do sedla stroje letošního vytrvalostního Mistra světa, tedy na Yamahu YZF R1 týmu Yamaha Austria, se usadí nestárnoucí Rakušan a celkově třetí z Macaa roku 2007, Thomas Hinterreiter. Posílit americké naděje pak budou vedle Mike Barnese chtít další tři jezdci „hvězd a pruhů“. Především to bude již přírodní specialista Mark „Thriller“ Miller, hájící barvy Celtic Racing Teamu. Dalšími pak Jeremy Toye s motocyklem týmu Lee's Cycles Racing a Scott Jensen v barvách Moto Garage Racing.

Volný trénink a 1. kvalifikace na 43. ročník Macau Grand Prix se odehraje v nočních hodinách našeho času ze středy 18. listopadu na čtvrtek 19. listopadu. O den později proběhne 2. kvalifikace. Warm up a samotný závod je na programu v sobotu 21. listopadu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Další články sekce