KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 4. července do 10. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Předposlední závod MX MČR v Přerově

Tisková zpráva Agentury Forsage, foto: Jiří Zaňát
Předposlední závod MX MČR v Přerově
12.08.2009
 

Již tuto neděli 16.srpna nás čeká předposlední podnik, pořádaný stejně jako předcházející závod v Šumperku na území Moravy. Dějištěm nedělního mezinárodního motokrosu se stane Přerov, jehož terénní trať v Přerovské rokli bude znamenat pro většinu startujících jezdců přitažlivou a trochu tajemnou novinku. V novodobé éře přivítá Přerovská rokle vrcholný domácí motokrosový podnik po dlouhých dvanácti letech a vzdáleně tak naváže na svoji slavnou motokrosařskou minulost.

Tradice se světovým puncem
Když se řekne Přerovská rokle, podlehne každý z českých příznivců motokrosového sportu zvláštnímu vnitřnímu chvění. Byl to právě Přerov, který v roce 1961 poprvé u nás nabídl podívanou na souboje světové špičky tehdy královské třídy 500 ccm. Pohled do análů prozradí, že vítězem premiérového závodu v Přerovské rokli se v roce 1961 stal Švéd Bill Nilsson (Husqvarna), v letech 1968 a 1969 triumfoval v Přerovské rokli východoněmecký jezdec Paul Fridrichs na továrním stroji ČZ. Úspěšně si v domácích závodech světového šampionátu půllitrů vedli i naši jezdci Míla Souček, Josef Hřebeček, Ervín Krajčovič a Petr Dobrý. V letech 1972 a 1974 vyhrál Velkou cenu Československa třídy 500 ccm finský jezdec Heikki Mikkola na stroji Husqvarna, čímž se, bohužel, slavná kapitola Přerovské rokle uzavřela. Vůbec první autokrosový závod v naší republice, konaný v roce 1969 shodou okolností v nedalekém Udolí mamutů, nasměroval Přerov k novým motoristickým perspektivám. Koncem devadesátých let minulého století zaduněla zgruntu přebudovaná trať Přerovské rokle bitvami o body mistrovství Evropy v autokrosu, zatímco motokrosaři zde jezdili většinou pouze závody lokálního formátu. Díky PROFI AUTO IVECO CUPu, mezinárodnímu mistrovství České republiky, se letošním rokem Přerov po delší pauze do vrcholových motokrosových sfér tedy znovu vrací.

Jak na závodiště Přerovská rokle
Motokrosový a autokrosový areál Přerovská rokle se nalézá na okraji přerovské místní části Předmostí, zhruba 3 km od centra města směrem na Čekyni. Příjezd k závodišti bude značen směrovými tabulemi.

Letos poprvé s Michkem a Smítkou
Stejně jako předcházející podniky letošního PROFI AUTO IVECO CUPu i předposlední díl v Přerově se těší značnému zájmu jezdců. Start v Přerovské rokli předběžně potvrdilo 166 jezdců z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska, z nichž 69 hodlá zasáhnout do závodu třídy MX2, 52 jezdců hlásí třída MX3-Open a na startu třídy Veterán by se mělo objevit 55 závodníků. Definitivní počty upřesní dopolední kvalifikační síto, protože podle reglementů šampionátu může do závodu každé třídy nastoupit maximálně 40 jezdců. Atrakcí bude start stálých jezdců mistrovství světa Martina Michka a Petra Smítky, kteří do českého šampionátu zasáhnou letos vůbec poprvé. Michek pojede v Přerovské rokli třídu MX3-Open a Smítka zasáhne do bojů třídy MX2.

Třída MX2:
Prožene Smítka Kohúta?
Před třemi týdny v Šumperku dosáhl slovenský jezdec Martin Kohút dalšího vítězného hattricku a při příznivé konstelaci může v neděli v Přerově napsat za svoji cestou k obhajobě loňského titulu zlatou tečku. Diváky určitě čeká zajímavá konfrontace Kohúta se zmíněným Petrem Smítkou, který v letošním mistrovství světa nasbíral zatím solidních 33 bodů a v průběžném pořadí figuruje mezi elitou na třicátém místě. Za Kohútem a druhým Františkem Smolou je pořadí českého šampionátu velmi nahuštěné a šanci na celkový bronz má ještě osm jezdců včetně desátého Jaromíra Romančíka. Mezi aspiranty nechybí ani momentálně čtvrtý Josef Kulhavý, jehož letošní zdravotní problémy našly pokračování minulou neděli při mistrovství světa v Lokti. Kulhavého tam terénní nerovnost odhodila na zábradlí a jezdci způsobila bolestivé pohmožděniny. „Bolí to jako čert, ale v Přerově bych rád startoval. Je to klasická česká trať a v minulých letech jsem tam často trénoval. Uvidím, v jakém stavu se budu před víkendem nacházet, rozhodnu se až na poslední chvíli,“ říká Kulhavý, Severomoravan se slovenskou licencí. S nadějí na zopakování dobrého výsledku ze Šumperku zamíří do Přerova mladý Martin Finěk: „V Přerově jsem naposledy závodil v době, kdy jsem ještě jezdil třídu 85 ccm. Tamní trať je velmi rychlá, ale moc si ji už nevybavuji. Šampionát se pro mne vyvíjí zatím dobře, díky Šumperku jsem poskočil z třináctého na sedmé místo. Malé bodové rozdíly mi dávají šanci na další zlepšení.“ Do Přerova se těší i lídr průběžné klasifikace Kohút. „Trať v Přerově se mi líbí, je hodně rychlá, což mně vyhovuje. K titulu mám blízko, ale raději nebudu předbíhat událostem,“ zůstává Kohút ve svých prognózách opatrný.

Pořadí třídy MX2 před závodem v Přerově (po 8 jízdách)
1.Martin KOHÚT (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 195, 2.František SMOLA (ČR, S.V.H. MEFO racing team, Suzuki) 149, 3.Michal VOTROUBEK (ČR, MŇUK MOTOKROS TEAM VYSOKÉ MÝTO, Yamaha) 97, 4.Josef KULHAVÝ (ČR/SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 86, 5.Marek SUKUP (ČR , MX-SHOP RACING TEAM, Suzuki) 81, 6.Milan ŠPIČÁK (ČR, BRUMLA RACING TEAM, Kawasaki) 81, 7.Martin FINĚK (ČR, SPEED MOTO  TEAM o.s., Yamaha) 79, 8.Pavel KEJMAR (ČR, SMS motokrosu Benátky nad Jizerou, Suzuki) 79, 9.Tomáš ŠIMKO (SR, SMF, Honda) 77, 10.Jaromír ROMANČÍK (ČR, ORION LITOMYŠL - LIVIT TEAM, KTM) 77.

Zatím bodovalo 40 jezdců z České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska a Polska.
Třída MX2 absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída MX3-Open:
Pilku teď táhne Bartoš
Milovníky záhadných dramat uspokojuje průběh letošních závodů nejsilnější třídy MX3 - Open opravdu vrchovatě. V čele průběžného pořadí se vystřídalo už několik jezdců a po Šumperku táhne nyní pilku Petr Bartoš. Do Šumperka vedoucí Jan Zaremba klesl na třetí příčku a jeho předchůdce na dočasném trůnu Jiří Čepelák je nyní druhý. Vedoucí trio je natlačené do desetibodového rozestupu a o mistru zřejmě rozhodne až poslední podnik o prvním zářijovém víkendu v jihočeském Jiníně. Zranění při MS MX3 v Dánsku vyřadilo ze hry obhájce titulu Martina Žeravu, v jehož návrat však přerovští pořadatelé doufají. Do konce sezóny se mezi diváky nedobrovolně zařadil pro dlouhodobější zranění ramene ve velmi dobré formě závodící Petr Masařík. Protože v banku leží ještě rovná stovka vítězných bodů (vítěz každé jízdy inkasuje 25 bodů), teoreticky vzato, mohou se stát letošními mistry i zatím čtvrtý Slovák Tomáš Bučenec, pátý Michal Kadleček a dokonce i sedmý Petr Stloukal, který šokoval v Šumperku celkovým třetím místem. „V první jízdě v Šumperku mi vynechávala motorka, ve druhé už perfektně šlapala. Teď bych potřeboval, aby fungovala i v Přerově, ale kdoví, co všechno se v posledních dvou dílech šampionátu ještě semele,“ naznačil vedoucí Bartoš vrtošivost sportovního osudu. „V Přerově jsem byl naposledy v roce 2006, kdy jsem tam trénoval. Trať to špatná není, bude důležité, aby ji pořadatelé nejen dobře připravili, ale v případě sucha i dobře nakropili. Pokud se mně a Bartošovi se Zarembou podaří v Přerově dokončit obě jízdy, rozdáme si to o titul v poslední jízdě v Jiníně,“ domnívá se momentálně druhý Čepelák.

Pořadí třídy MX3-Open před závodem v Přerově (po 8 jízdách)
1.Petr BARTOŠ (ČR, ORION LITOMYŠL AUTO JAROV, Honda) 170, 2.Jiří ČEPELÁK (ČR, YAMAHA PROFI AUTO CZ, Yamaha) 160, 3.Jan ZAREMBA (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 160, 4.Tomáš BUČENEC (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 116, 5.Michal KADLEČEK (ČR. M.C.F. cz TM RACING, TM) 118, 6. Petr MASAŘÍK (ČR, HIPOZ, Honda) 112, 7..Petr STLOUKAL (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 100, 8.Oswald REISINGER (A, MOTORSPORTKLUB NETOLICE, Suzuki) 82, 9.Martin ŽERAVA (ČR, UFO racing team, Honda), 71, 10.Vojtěch BRUMLA (ČR, HT Group Racing Team, Kawasaki) 56.

Zatím bodovalo 41 jezdců z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska.
Třída MX3-Open absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída Veterán:
Permanentní sólo Kučírka
Může titul třídy Veterán už říkat Miroslavu Kučírkovi „pane“? Pohled na letošní Kučírkovu pouť šampionátem bez ztráty kytičky skutečně svádí k přesvědčení, že sezóna nemůže skončit jinak, než čtrnáctým domácím titulem významné osobnosti českého motokrosu. Jenže druhý Petr Dokoupil, ač se to může zdát neuvěřitelné, ztrácí na brněnského suveréna pouze padesát bodů. Za normálních okolností znamená tento rozdíl nepřekonatelnou propast, ale nezapomínejme, že motokros je všechno, jenom ne procházka růžovým sadem. Každopádně se bude chtít na domovské přerovské trati pořádně vytáhnout a přinejmenším si tak pojistit druhou pozici. „Míra Kučírek je „nehratelný“, i tak bych doma rád dosáhl co nejlepšího výsledku a hlavně projel cílem bez zdravotní újmy. To je vlastně pro všechny motokrosaře to nejdůležitější,“ neplánuje Dokoupil před nedělním závodem nic konkrétního.

Pořadí třídy Veterán před závodem v Přerově (po 8 jízdách)
1.Miroslav KUČÍREK (ČR, TEAM MAX 2, Honda) 200, 2.Petr DOKOUPIL (ČR, HARUDA team RAC Sedlčany, Yamaha) 150, 3.Roman HEINRICH (ČR, M.C.F.cz TM RACING) 138, 4.Bronislav  KRČ (ČR, SVĚTNICKÝ MOTORSPORT, Honda) 135, 6.Jaroslav POTŮČEK (ČR, MOTOKLUB KŘÍŠE v AČR, KTM) 115, 6.Miroslav ŠTAUD (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 112, 7.Jan FRONĚK (ČR, ORION RACING TEAM LITOMYŠL, Honda) 102, 8.Marcel MALOVANÝ (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM Team, KTM) 94, 9.Milan HEŘMAN (ČR, Moto Team EXCEL, Honda) 94,10.Roman MAJER (ČR, Suzuki) 79.

Jezdci nad 50 roků:
1.Jaroslav Potůček 200, 2.Zdeněk Velký 156, 3.Bohdan Růžička 148, 4.Jan Roziňák 140, 5.Erich Pour 135, 6.Milan Kruml 85, 7.Libor Klimek 58, 8.Gustav Svoboda 52, 9.Antonín Peč 33, 10.Jaroslav Vrchota 32.

Zatím bodovalo 39 jezdců z České republiky a Slovenska.
Třída Veterán absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 15 minut + 2 kola.

Z časového harmonogramu závodu v Přerově

Sobota 15.8.2009
17.00 - 21.00 Administrativní a technická přejímka
19.30 - 23.00 Cross party v parkovišti závodních strojů

Neděle 16.8.2009
06.00 - 07.00 Administrativní a technická přejímka
08.00 - 09.25 Volný trénink
10.00 - 12.00 Kvalifikační trénink
13.00 - 13.15 Slavnostní zahájení s představením jezdců
13.20 - 13.55 1.jízda třídy MX2
14.10 - 14.30 1.jízda třídy Veterán
14.50 - 15.25 1.jízda třídy MX3-Open
15.25 - 15.50 Přestávka
15.55 - 16.30 2.jízda třídy MX2
16.45 - 17.05  2.jízda třídy Veterán
17.25 - 18.00 2.jízda třídy MX3-Open
18.05 - 18.20 Vyhlášení vítězů všech tříd


Další články sekce