KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. ledna do 16. ledna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Přestupový kolotoč se roztočil

Text: Jiří Mikšík, Foto: Yamaha
01.07.2008
 

Pouze šest jezdců má zatím jistotu i na rok 2009, taková je aktuální situace v kubatuře MotoGP.

Přestupový kolotoč pro sezónu 2009 se pomalu roztočil. A především italská média přinášejí každý den zaručené a méně zaručené zprávy, kdo, kde a jak?

A jaká jsou tedy fakta? Přestupy, značky motocyklů, týmové změny - to vše bude, skoro jako každý rok, známo buď během víkendu v Laguna Seca, nebo během naší Grand Prix v Brně, tedy v polovině srpna.

A tak se raději podívejme, na nejdůležitější "kachny", a jaké jsou ty nejpravděpodobnější změny: 

Nicky Hayden je stále více a více spojován s Ducati.

Zde Marco Melandri, ačkoliv má platnou smlouvu i na rok 2009, bude asi propuštěn a zakotví s nějvětší pravděpodobností nazpět u Gresiniho, pro jehož stáj vyhrál v letech 2005 a 2006 celkem 5 závodů Grand Prix kubatury MotoGP.

Nejvíce zájemců je o jedno místo u Tech3 Yamaha. Minimálně 6 jezdců se zajímá o eventuelní volné místo za Edwardse, ovšem právě šéf týmu Hervé Poncharal by nejraději jel i v příštím roce s dvojicí James Toseland a Colin Edwards

Celkem šest jezdců (Melandriho v to nepočítaje) má platnou smlouvu i na rok 2009. Jsou to Casey Stoner (Marlboro Ducati), Jorge Lorenzo (Fiat Yamaha), James Toseland (Tech3 Yamaha), John Hopkins (Kawasaki) a Randy de Puinet (LCR Honda).

V nejbližší době bude oficielně oznámeno podepsání smlouvy Valentina Rossiho s týmem Fiat Yamaha.

Zajímavá situace je kolem Andrea Doviziosa.Toho by chtěli zřejmě všichni, ale kromě komplimentů na jeho jezdecké umění neexistuje doposud nic konkrétního.

34-letý Colin Edwards má konkrétní nabídku od Kawasaki. Sám by nejraději zůstal ve stejném týmu, ale za jiné peníze než doposud. Zde je tedy otázkou, zda Hervé Poncharal bude mít po ruce potřebné "kapesné", aby udržel Američana, který je doposud největším a nejpříjemnějším překvapením dosavadní sezóny 2008, vždyť 5. místo v průběžné klasifikaci po 9-ti závodech a dvě podiová umístění hovoří jednozančně v jeho prospěch.

Další veterán Loris Capirossi má "opci" u Suzuki i na sezónu 2009, ta by měla být uplatněna už během závodu v Laguna Seca. 

Hodně diskutované jméno je Fin Mika Kallio. Ten pochopitelně může dle vyjádření sportovního ředitele KTM Winnfrieda Kerschhaggla zůstat jako týmová jednička u hornorakouské firmy z Mattighofenu a ...Právě Kallio si musí hodně zvážit, zda jít cestou Melandriho, Eliase či Guintoliho a zažít podobné zklamání, jako ti tři jmenovaní piloti, neboť jiné místo, než u týmu Alice Ducati, tedy ve stáji Luise d´Antina se zatím nenabízí...

Alex de Angelis zřejmě zůstane u Gresiniho a Ben Spies chce jet MotoGP za Suzuki. Ovšem u Suzuki není plánováno nasazení třetího motocyklu a s Chrisem Vermeulenem je Suzuki spokojena. Ale on sám je stále více a více spojován s firmou Aprilia a seriálem WSBK.

A jestli uvidíme v MotoGP už v příštím roce největší hvězdy dvěstěpadesátek, tedy jezdce typu Alvara Bautisty nebo Marca Simoncelliho? Asi né, oba jsou ještě hodně mladí a nejdříve by se oba chtěli stát mistry světa v kubatuře 250 ccm.

 

 

 

 

 

 

 

 


Další články sekce