KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 28. listopadu do 4. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Primát Prahy v SGP

Foto: Petr Štola
Primát Prahy v SGP
15.04.2009
 

V sobotu 25. dubna 2009 se v Praze na Stadionu Markéta uskuteční Velká cena České Republiky na ploché dráze, která zahájí letošní seriál závodů Speedway Grand Prix finále mistrovství světa jednotlivců. Je to již popáté, kdy Praha zahajuje tento nejprestižnější finálový seriál mistrovství světa na ploché dráze.

Poprvé se v Praze jel závod Grand Prix v květnu 1997. Tehdy pořádala Markéta závod na zkoušku jako takzvaný „rotující pořadatel“. Tento první závod v Praze ukázal, že zde plochá dráha má velkou tradici a pražská Markéta ho je schopna zvládnout na jedničku. Navíc diváci si mohli odvést nejen zážitky z vynikajících sportovních bojů ale i řadu nezapomenutelných dojmů z historických památek stověžaté Prahy. V následujícím roce se Praha stala stálým pořadatelem SGP.

V letošním roce se na Markétě bude konat závod Grand Prix již potřinácté v řadě za sebou. Tím se Praha stává držitelem světového primátu v novodobé historii pořádání mistrovství světa.

V historické tabulce pořadatelů GP zůstává před naším stadionem již jen ten slavný ve Wembley, kde se od roku 1936 až do roku 1960 konalo plochodrážní finále patnáctkrát za sebou. V roce 1960 došlo k švédskému rozbití výhradního postavení londýnského Wembley, a tak v následujících letech mohli plochodrážní fanoušci shlédnout tento nejprestižnější světový závod i v jiných zemích. Závody ve Wembley tímto neskončily, mistrovství světa se zde jelo do roku 1981 ještě devětkrát. Atmosféra ve Wembley byla, jak co do účasti, tak co do sportovní atmosféry nezapomenutelná. Původní stadion Wembley již bohužel zmizel a s ním i plochá dráha s jeho unikátní atmosférou. Stadion Markéta se určitě nemůže londýnskému stadionu rovnat v kapacitě, ale Praha patří k jedněm z mála míst kde je možné „nasát“ stejně okouzlující sportovní atmosféru jako ve Wembley.

Pořadatelem akce je Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha společně s partnerstvím Hl. m. Prahy, Úřadem městské části Praha 6, Centrum sportu MV a Svazem ploché dráhy AČR.

Seriál, který je vysílán v přímém televizním přenosu či záznamu do více jak 39 zemí, se těší ve světě velké oblibě. Televizním diváků v ČR přiblíží průběh závodu přímým přenosem ČT. Důkazem velkého zájmu o jednotlivé závody seriálu je i 140 akreditovaných zahraničních novinářů a cca 10 000 diváků na pražském závodě v loňském roce.

Při zahajovacím závodě v letošním roce nebude v Praze chybět ani kompletní světová generalita ploché dráhy pod vedením prezidenta CCP Roye Otto.

Markéta, ovál zaslíbený šampionům
Série nejvelkolepějších bitev, které nabízí svět ploché dráhy, letos začne v Praze na Markétě. Tedy na oválu, kde zejména v posledních sezónách vítězí pozdější mistr světa. Je to způsobeno tím, že na Markétě je klasický stabilní plochodrážní ovál, který nejlépe ukáže kvality toho či onoho jezdce v sezóně. Více než kdy jindy tedy může letošní první závod Grand Prix - už v sobotu 25. dubna večer - napovědět o tom, kdo stane na stupni nejvyšším po poslední bitvě seriálu 17. října v Bydgoszczi

Markéta v poslední době předznamenala hned dvakrát celkový triumf Nickiho Pedersena, první příčku v pražském závodě zaznamenala v tomto tisíciletí i jiná esa a mistři světa: Tony Rickardsson, jemuž se to ale povedlo už také v roce 1998, a Jason Crump. Celkem šestkrát, tedy v celé polovině pražských GP, byl nejvýše jezdec, který se v témže roce pak stal i celkovým šampionem!

Letos by to mohlo obdobné, i když jsme se vrátili k původnímu termínu hned na kraj sezóny, o to její rozjezd může být zajímavější pro diváky. Ale kdo bude onen vyvolený, si netroufneme odhadovat, ale myslíme, že polští fandové si mohou dělat velké naděje.

Jen dvakrát nebyl pozdější mistr světa v pražském finále. V roce 1999 chyběl mezi čtyřkou nejlepších Rickardsson, v roce 2006 na cestě k titulu nepotřeboval finálovou účast v české metropoli ani Crump. Ale to byly výjimky. A ty potvrzují pravidlo, jak známo.

Šance pro Golloba?
Ne nepodstatnou roli hrávají v pražských bitvách Poláci. Jen čtyřikrát z dosavadních dvanácti pražských podniků neměli zastoupení ve finále. Nejčastěji v něm byli Tomasz Gollob a Jaroslaw Hampel - čtyřikrát. První z nich v Praze už i zvítězil a co je pro polské fandy důležité, stále neopouští dráždivou myšlenku získat titul mistra světa. Letos k tomu má báječné předpoklady. Seriál se rozjíždí v pro něj skoro domácí Praze, pokud mu tedy tradičně pomohou hlasivkami jeho příznivci, a druhý závod se jede v Polsku. Nic lepšího si nemohl přát, zvlášť když poslední díl série bude na programu v Bydgoszczi, kde je takřka neporazitelný. O to důležitější pro něj i další polské jezdce ale bude vstup do sezóny. Pětadvacátého dubna večer v Praze na Markétě budeme vědět víc.

Výsledky GP České republiky na stadionu v Praze kde se jezdí od roku 1997:
2008: Nicki Pedersen, Hans Andersen, Jason Crump (13. Lukáš Dryml)
2007: Nicki Pedersen, Jaroslav Hampel, Rune Holta (14. Luboš Tomíček)
2006: Hans Andersen, Matej Žagar, Antonio Lindbäck (14. Luboš Tomíček)
2005: Tony Rickardsson, Bjarne Pedersen, Jaroslav Hampel (15. Aleš Dryml)
2004: Jason Crump, Jaroslav Hampel, Tony Rickardsson (12. Bohumil Brhel)
2003: Jason Crump, Tony Rickardsson, Nicki Pedersen (6. Tomáš Topinka)
2002: Jason Crump, Greg Hancock, Ryan Sullivan (8. Lukáš Dryml)
2001: Billy Hamill, Tony Rickardsson, Jason Crump (12. Bohumil Brhel)
2000: Billy Hamill, Mark Loram, Chris Louis (12. Antonín Kasper)
1999: Tomas Gollob, Greg Hancock, Jason Crump (5. Antonín Kasper)
1998: Tony Rickardsson, Billy Hamill, Jimmy Nilsen (12. Antonín Kasper)
1997: Greg Hancok, Billy Hamill, Tomasz Gollob (15. Tomáš Topinka)

Parametry dráhy: délka: 353 m
Rekord: 62.4 Greg Hancock (17. 05. 1997 při první pražské GP)


Další články sekce