KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Profi Auto Iveco Cup 2009

Tisková zpráva Agentury Forsage, foto: Petr Štola
Profi Auto Iveco Cup 2009
22.04.2009
 

Tuto neděli 26. dubna 2009 zažijí tuzemští motokrosaři a jejich příznivci svůj den D. Po zimní přestávce se dočkají prvního letošního vážného měření sil v domácím terénu, kterým bude úvodní podnik šestidílného mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu jednotlivců tříd MX2, MX3 - Open a Veterán, nesoucího oficiální název Profi Auto Iveco Cup 2009.

Kalendář PROFI AUTO IVECO CUPU 2009
26.4.2009 (neděle) Pacov
17.5.2009 (neděle) Kaplice (poblíž Českého Krumlova)
28.6.2009 (neděle) Kramolín (poblíž Nepomuku)
26.7.2009 (neděle) Šumperk
16.8.2009 (neděle) Přerov
05.9.2009 (sobota) Jinín (poblíž Strakonic)

Družstva
26.9.2009 (sobota) Loket (poblíž Karlových Varů)

Třída Open mění název
Propozice PROFI AUTO IVECO CUPU 2009 zůstávají v podstatě stejné jako v minulých ročnících mezinárodního českého motokrosového šampionátu. To znamená, že diváci uvidí na tratích jezdce tříd MX2, MX3 - Open a Veterán. Po loňské proměně třídy 125 ccm na MX2 pokračuje i letos promotér seriálu v sjednocování názvosloví podle nynějších motokrosových trendů včetně mistrovství světa a Evropy. Na řadu tudíž přichází třída Open, která přebírá mezinárodní název MX3. Po letošním „navykacím“ přechodném období vypadne v příští sezóně slovo Open z názvu nejsilnější třídy už definitivně.

Bitva o motocykly
I přes současné ekonomické obtíže se podařilo promotérovi PROFI AUTO IVECO CUPU 2009 díky dohodě s vlašimskou společností SETTE s.r.o. zajistit pro nejúspěšnější jezdce opět velmi hodnotné ceny. Mistr republiky třídy MX2 obdrží na konci seriálu skútr Sachs 125 Eagle, nejlepšího muže třídy Veterán potěší pitbike Champs Holiday a král třídy MX3 - Open rozšíří svůj motorový park o krosový motocykl KTM 450 SX-F v hodnotě 190.000,- Kč.

Horká novinka - Holeshot!
Kromě finančních odměn za umístění v první patnáctce každé jízdy, si mohou jezdci přilepšit i letošní absolutní novinkou - holeshotem. Tato soutěž o vedoucí pozici v první zatáčce po startu je zejména ve Spojených státech velice oblíbená a dostává se jí i patřičně medializace. „Ve výjezdu z první zatáčky uděláme lajnu a první jezdec, který jí přetne, dostane 1.500,- Kč. Držitele holeshotu vyhodnotíme po každé jízdě na základě speciálně pořízené fotografie,“ vysvětluje promotér seriálu Jan Juřička z AGENTURY FORSAGE.

Pacovský propad = motokrosová veličina
Bezmála čtyřicetiletou tradicí motokrosových závodů a dalších motoristických soutěží se může pochlubit areál Pacovského propadu, kde tuto neděli vrcholný český motokrosový šampionát odstartuje. Pořádající AUTOMOTOKLUB PACOV v AČR však nemíní žít pouze z minulosti. Další výsledky jejich aktivit poznají diváci v neděli: zkrácení tratě vyneslo podstatné rozšíření diváckých prostorů, zvýšení bezpečnosti obstará nárůst oplocení a u nás premiérově použité plastové vyznačovací kolíky kolem trati zajištěné sportovní autoritou AČR ve spolupráci s firmou MEFO SPORT CENTRUM Jinín / ACERBIS  a k pohybu publika přispěje vybudování v pořadí už třetího podchodu závodní dráhy. V průběhu letošního roku hodlají Pacovští navíc dokončit i zařízení na zavlažování tratě, čímž v budoucnu odpadne její časově náročné kropení pomocí autocisteren. I když závody v Pacově patří u jezdců k nejoblíbenějším i díky vysokým počtům diváků, pořadatelé na vavřínech neusínají. Propagaci nepodcenili ani tentokrát, když mimo jiné vydali k nedělnímu závodu speciální barevné pohlednice.

Párty v duchu Rallye Dakar
Zajímavou předehrou nedělního závodu se už v sobotu večer budou moci v Pacovském propadu pokochat příznivci motoristického sportu. Ve stanu s kapacitou 200 osob začne v 19.00 h. veřejná CROSS PARTY s vystoupením hudební skupiny LOS ČERTOS a besedou účastníka letošní jihoamerické Rallye Dakar Jana Froňka mladšího. Ten s přítomnými nejenom porozpráví, ale promítne i videozáznam z letošního motoristického maratonu. Do nedělního závodu třídy Veterán  Froněk vinou zranění ještě nenastoupí, nicméně divákům představí svůj soutěžní motocykl a zájemcům přidá i autogram. Další podrobnosti na www.motocrosspacov.cz

Bezmála půlstovky jezdců
Definitivní účastnickou bilanci pacovského závodu potvrdí až sobotní a nedělní administrativní a technické přejímky, už nyní však lze předpokládat nadprůměrně zaplněné startovní listiny. K minulému týdnu 145 přihlášených jezdců z České republiky, Slovenska, Rakouska a Německa rozdělilo svůj zájem o start takto: třída MX2 53 jezdců, třída MX3 - Open 42 jezdců, třída Veterán 50 jezdců.

Třída MX2: obhájce Slovák Kohút a mladý rakouský talent
Na trať nejslabší objemové třídy vyrazí v Pacově kompletní špička loňského konečného pořadí šampionátu. To znamená v čele s obhájcem titulu Slovákem Martinem Kohútem, loni druhým Davidem Čadkem a bronzovým Milanem Špičákem. Diváci se mohou těšit i na kvalitní jezdce, kteří loňskou sezónu kvůli zranění nedokončili nebo dokonce vynechali. Mezi dychtivě očekávané navrátilce patří například Michal Votroubek, Josef Kulhavý, Jaromír Kulhavý a Tomáš Paul. Postupně by měl do třídy MX2 zasáhnout i Martin Michek, který letos jezdí mistrovství světa MX2 na italském továrním stroji TM. „Cítím se momentálně dobře a český i slovenský titul bych rád obhájil. Soupeřů mám ale mnoho a nikoho z nich nepodceňuji,“ vzkazuje střízlivě úřadující mistr Martin Kohút. „Ekonomická situace není lehká, ale sezónu se nám podařilo zabezpečit. Mám už za sebou tři soutěže mistrovství světa v enduru a jeden podnik mistrovství Evropy. Myslím, že mám dobrou formu a pokusím se ji už teď v Pacově prodat,“ říká loňský vicemistr a obojživelník David Čadek, jezdící kromě motokrosu také enduro. Troškou do verbálního mlýnu přispěl i Josef Kulhavý: „Snažil jsem se doléčit dlouhodobě zraněnou ruku, a tak trénovat na motorce jsem začal až v únoru. Konkurence ve třídě MX2 bude velká, hodně mladých kluků se ohromně zlepšilo.“

Sledovat se vyplatí v Pacově i šestnáctiletého Rakušana Pascala Raucheneckera, mistra České republiky třídy 85 ccm z roku 2006. „Je to jeden z největších talentů rakouského motokrosu,“ upozorňuje šéf Motorsportu Chýnov v AČR a tiskový mluvčí pacovského motokrosu, Evžen Zadražil poté, co rakouského mladíka ulovil speciálně kvůli Pacovu do dresu svého týmu.

Třída MX3 - Open: Čepelák slibuje útok
Vzhledem k přechodu do MX2 vypadl z letošního obsazení třídy MX3 - Open mladý Martin Michek, přesto se mohou diváci těšit na nesmlouvavé souboje. Už proto, že elita má mezi sebou spoustu nevyřízených sportovních účtů: předloňský titul se Jiřímu Čepelákovi nepodařilo loni obhájit, na nejvyšším stupínku se smál Martin Žerava. A letos by chtěl Čepelák vrátit zlaté pocity na svoji stranu. „Loni mi to nevyšlo, ale díky tomu jsem silnější. Yamaha Motor Czech mi vyjádřila velkou podporu v podobě navýšení počtu motocyklů a navrch jsem ještě dostal k dispozici YR kit. Soupeřů bude dost, hlavně Žerava, Zaremba, Kadleček, Bartoš a Masařík. Přesto bych chtěl získat titul zpátky,“ tvrdí Jiří Čepelák nekompromisně. „Momentálně mne trápí nějaký bacil, ale jinak jsem fit. Chtěl bych obhájit loňský titul i umístění v mistrovství světa MX3. V Pacově chci dojet co nejlépe, hodně bude záležet na tom, jak se vyspím,“ přidává mistr republiky Martin Žerava, který do Pacova přijede takřka přímo z úvodního závodu světového šampionátu MX3 v Anglii. Velkým oživením bude start tuzemského exmistra Jana Zaremby, jehož loňskou skvělou formu zničilo nepříjemné zranění nohy a do domácího seriálu vůbec nezasáhl. „Teprve se dostávám zpátky do závodění. Dost mě pomohla příprava ve Španělsku a Itálii, takže uvidím, jak budu vypadat v Pacově. Chtěl bych sezónu přežít ve zdraví a v každé jízdě urvat co nejvíc bodu,“ je loňský smolař Jan Zaremba v posuzování svých ambicí opatrný. Zvědavost veřejnosti vzbuzují také dva vyzrálí jezdci střední motokrosové generace – Petrové Bartoš a Masařík, kteří jsou stálicemi tohoto sportu u nás. Bartoš letos obhajuje i titul mistra Evropy v motokrosu třídy 250 ccm.

Třída Veterán: bezkonkurenční Kučírek?
Letošní startovní čára třídy Veterán bude postrádat loni druhého Petra Kováře (pracovní zaneprázdnění v týmu Orion Racing Team Litomyšl), bombou však je premiérová účast třináctinásobného mistra republiky Miroslava Kučírka. Brňan ještě předloni patřil k předním jezdcům třídy Open, vleklé zdravotní problémy mu však vystavily dlouhodobou neschopenku a v úvodu loňského roku oznámil populární Brňan konec závodnické kariéry. Letos však vábení motokrosařského bahna neodolal a vrací se za řídítka alespoň coby aktér třídy Veterán. „Na motorce jsem neseděl půl druhého roku a zdraví také za moc nestojí,“ jako obvykle neplýtvá 42 - letý Miroslav Kučírek slovy. Jeho skromností se však jeho soupeři rozhodně nenechají opít. „Jsem přesvědčený, že tak jasného favorita, jakým je letos Mirek Kučírek, mistrovství republiky třídy Veterán ještě nikdy nemělo,“ je jasné Jiřímu Hrobskému z jihočeského týmu Motorsport Chýnov v AČR, jehož bratr František se objeví letos na trati po dvouleté pauze. „Do Pacova se těším, první mistrák má své kouzlo. Sejdeme se všichni po dlouhé době a to je vždycky fajn,“ zůstává neutrální obhájce titulu třídy Veterán Roman Heinrich.

Časový harmonogram závodu v Pacově
Sobota 25.4.2009
17.00 - 21.00 h.   Administrativní a technická přejímka
19.00 - 23.00 h.   Cross party - parkoviště závodních strojů

Neděle 26.4.2009
06.00 - 07.00 h.   Dokončení administrativní a technické přejímky
08.00 - 09.25 h.   Volný trénink
10.00 - 12.00 h.   Kvalifikační trénink
13.00 - 13.15 h.   Slavnostní zahájení s představením jezdců
13.20 - 15.20 h.   1. jízdy tříd MX2, Veterán, MX3 - Open
15.40 - 17.40 h.   2. jízdy tříd MX2, Veterán, MX3 - Open
17.45 - 18.00 h.   Vyhlášení vítězů všech tříd


Další články sekce