KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Prvními tréninky začala TT - 2009

Text: Jiří Mikšík, Foto: HM-Plant Honda
05.06.2009
 

John McGuinness je doposud jediný jezdec v historii Tourist Trophy (TT) na Isle of Man, který dokázal jet rychleji než je 130 mph. Už v prvních trénincích v pondělí a v úterý večer dokázal jezdec stáje HM Plant Honda, že ze své rychlosti proti loňsku vůbec nic neztratil. Na 61 kilometrů dlouhém okruhu \"Mountain Circuit\" byl nejrychlejším, když se časem 17:27,56 minuty dostal na 129,661 mph, respektive 208,67 km/h.

TT Superbike. Podíváme-li se na favority této kubatury, tak se prostě musíme zastavit jen u jednoho jména: John McGuinness. Tento Angličan je od doby Joey Dunlopa (26 vítězství, smrtelná nehoda při silničním závodě v estonském Tallinnu 02.07.2000) nejúspěšnějším jezdcem na ostrově, neboť už vyhrál celkem 14x, tedy stejně jako nezapomenutelný Mike Hailwood. Jistý vítězstvím si pochopitelně McGuinness ale být nemůže, ovšem kdo chce letos vyhrát, musí porazit v první řadě právě jeho.

Supersport Junior TT.
John McGuinness je přihlášen v letošním roce ve všech sólo třídách, tedy Superbike, Superstock, Senior TT a Supersportech. A tak pochopitelně patří k největších favoritům v každé této obsahové třídě. Největší překážkou mu budou zřejmě Ian Lougher, Steve Plater či teprve 22-letý Conor Cummins, který také v Ramsey na Isle of Man žije. To je jen pár jmen, k nim pochopitelně patří i William a Michael Dunlopové, tedy členové dynastie rodiny Dunlopů, kteří společně s Robertem (zahynul vloni při závodě North West 200) a Joeyem vyhráli na TT už 31 závodů!

Sidecar TT.
Zde se jeví pouze dva jednoznační favorité, Dave Molyneux se spolujezdcem Danem Saylem a posádka Nick Crowe/Mark Cox. Molyneux má na svém kontě už 13 vítězných závodů a je tedy vlastně jezdící legendou "tříkolek". Ovšem Nick Crowe je jeho největším vyzyvatelem a soupeřem. Vyhrál tu už 5x a během prvního tréninku jasně naznačil, že je velmi rychlý. Nesmíme zapomenout na trojnásobného mistra světa Tima Reevese, který ovšem pojede na TT teprve podruhé. Se svým spolujezdcem Patrickem Farrancem chce ale rozhodně na Manu uspět.

Na svou první TT se připravuje i český jezdec Michal Dokoupil, bohužel oficiální zpravodajství a oficiální server závodu o jeho tréninku neinformuje a tak nemáme žádné zprávy o jeho působení.

 

Další články sekce