KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

RaceTool Amater Cup Sedlčany

Text a foto: Robert Požárek
RaceTool Amater Cup Sedlčany
20.08.2009
 

Šestý díl Amater Cupu se uskutečnil v sobotu 15. srpna pod názvem RaceTool Amater Cup Sedlčany. Organizátorem toho dílu seriálu bylo ADT Horažďovice, hlavním partnerem pak společnost RaceTool Praha, oficiální dealer značky KTM.

Jezdci tentokrát zavítali do autokrosového areálu v Sedlčanské kotlině. Závodu se zúčastnilo 247 jezdců v devíti kategoriích. Už ranní jasná obloha a spalující slunce byly jasným varováním, že to nebude jednoduchý den. A skutečně nebyl. Ne každému dovolily tyto extrémní podmínky vydržet až do konce závodního dne v sedle svého stroje a mnozí ze závodu předčasně odstoupili.

Kategorie Čtyřkolky
Na start seznamovacích tréninků čtyřkolek se postavilo 26 jezdců a postarali se rozhodně o vzrušující podívanou v podobě několika dramaticky vypadajících pádů. Zvlášť skok v prostoru před diváckou tribunou byl na akrobatické prvky doslova magnetem a tak do hlavních jízd už nastoupilo startovní pole částečně prořídlé.

Tato kategorie neměla jednoznačného favorita. Na čele první a druhé rozjížďky jezdili pokaždé jiní jezdci. V první rozjíždce to byl souboj mezi Honzou Rejholcem (#23, Yamaha Raptor, Fialka Quad Racing Team) a Mirkem Kuchtou (# 62, Suzuki LTR 450, K-2 Racing Team). Start se povedl lépe Mirkovi, který vodil startovní pole první tři kola. Ve čtvrtém ho ale předjel Honza a v posledních dvou kolech svůj náskok zvyšoval a stal se vítězem první rozjížďky. Třetí místo si v celku v pohodě pohlídal Marek Myslík (# 2, Suzuki LTR 450, Tybys Team).

Druhá rozjížďka byla mnohem jednoznačnější. Vévodil ji Honza Jasanský (Yamaha 450, Jasanský Quad Racing), který zvítězil stylem start – cíl. Druhé místo si pohlídal Víťa Šimánek a třetí dojel Jirka Opička (oba Suzuki LTR 450). Smolařem této rozjížďky byl Marek Myslík. První dvě kola se držel na výborném druhém místě, pak ale začal postupně ztrácet a nakonec dojel na bramborové pozici.

Do konečného pořadí tak výrazně promluvili body udělované za pořadí v jednotlivých rozjížďkách. A ty vynesly na stupně vítězů následující borce:
1.       místo . . .  Honza Rejholec . . . 81 bodů
2.       místo . . . Honza Jasanský  . . . 79 bodů
3.       místo . . . Marek Myslík     . . . 78 bodů

 Kategorie 50 a 60 ccm
Tyhle dvě kategorie startovali jako obvykle společně. A o body do průběžného pořadí se popralo celkem 12 svišťů, 5 v kategorii 50 ccm a 7 v kategorii 65 ccm. Zaslouží si velký obdiv, protože nejmladšímu z nich je šest let, najdou se mezi nimi i děvčátka, a přitom vzduchem létají stejně odvážně, jako jejich mnohem starší kolegové.

V obou kategoriích bylo pořadí na prvních třech místech v obou rozjížďkách shodné, pořadí se měnilo jen na zadních příčkách. Protože tihle odvážlivci mají můj velký obdiv, rád bych vyjmenoval kompletní pořadí těchto kategorií.

Kategorie 50 ccm
1.       místo . . . Oscar Točík . . . 50 bodů
2.       místo . . . Alois Vrchlavský . . . 44 bodů
3.       místo . . . Albert Schneeedorfler . . . 40 bodů
4.       místo . . . Lucie Pospíchalová . . . 34 bodů
5.       místo . . . Aneta Sichrovská  . . . 34 bodů

Kategorie 60 ccm
1.       místo . . . Michael Sandner . . . 50 bodů
2.       místo . . . Ondřej Krejčí . . . 44 bodů
3.       místo . . . Otto Horák . . . 40 bodů
4.       místo . . . Roman Votava . . . 34 bodů
5.       místo . . . Alexandr Gebel . . . 34 bodů
6.       místo . . . Pavel Kočerha . . . 30 bodů
7.       místo . . . Daniela Krejčová . . . 28 bodů

Kategorie 85 ccm
Do hlavního závodu nastoupilo v této kategorii 20 jezdců. Celému startovnímu poli dominovali v obou rozjížďkách Daniel Kička (# 72, KTM 85, Motosport Chýnov) a Jindra Slavík (# 50, Suzuki, Motosportclub Malkov), kteří ostatním ujeli o téměř půl minuty. Tím lepším byl po většinu závodu Daniel, Jindru před sebe pustil jen vyjímečně a tak se po zásluze stal vítězem této kategorie. Třetí místo si v obou rozjížďkách pohlídal Honza Haruda (# 77, Yamaha, JH-OIL RACING TEAM).

Konečné pořadí na prvních třech místech:
1.       místo . . . Daniel Kička . . . 90 bodů
2.       místo . . . Jindra Slavík . . . 84 bodů
3.       místo . . . Honza Haruda . . . 80 bodů

 


Kategorie Veteráni
Hned po mládí nastupuje v Amater Cupu zkušenost. Že se dá v 62 letech závodit na motorce a porážet daleko mladší soupeře nám předvedl Jaroslav Kovařík, který mezi 42 jezdci své kategorie obsadil vynikající 17. místo.

Do první rozjížďky výborně vystartoval Josef Zach (# 15, Suzuki 450, AV Racing Blatná). První dvě kola vedl, pak ho předjel Jaroslav Zuzánek (# 102, Yamaha 450), který si první místo pohlídal až do cíle první rozjížďky. Josef Zach pak sváděl souboj o druhé místo s Jiřím Hrobským (# 12, Honda 450, Motosport Chýnov). I o druhé místo nakonec Zach přišel, když ho v posledním kole předjel právě Hrobský.

I v druhé rozjíždce se vydařil start Josefu Zachovi a první kola se držel na prvním místě, nakonec z toho bylo opět třetí místo. Tentokrát se boj o nejvyšší stupínek odehrával mezi Jiřím Hrobským a Lubošem Lhotákem (# 77, AMK Votice, Yamaha 450 F). I v této rozjížďce se závěrečný útok Jiřímu Hrobskému vydařil a dvě kola před cílem se dostal před Lhotáka. Ten skončil druhý.

Bodový součet dal následující pořadí:
1.       místo . . . Jiří Hrobský . . . 87 bodů
2.       místo . . . Jaroslav Zuzánek . . . 83 bodů
3.       místo . . . Luboš Lhoták . . . 80 bodů

Kategorie ČZ
Na „čézétách“ se představilo 18 jezdců. Potěšující je, že tyto stroje nesedlají jen „starší“ ročníky, ale taky mladí kluci, např. David Polan nebo Pepa Šíp.V obou jízdách to všem natřel Miroslav Hájek (# 100, ČZ 380) a první místo obsadil s několikavteřinovým náskokem. Boj u druhé a třetí místo byl velmi těsný, v první jízdě rozhodovali jen desetiny vteřiny. Byl to boj mezi Mírou Křečkem (# 98, ČZ 380) a Láďou Novotným (# 52, ČZ 380). Druhé a třetí místo si v obou jízdách prohodili a na stupně vítězů se postavili ve výše zmíněném pořadí.

Konečné pořadí kategorie ČZ
1.       místo . . . Miroslav Hájek . . . 50 bodů
2.       místo . . . Miroslav Křeček . . . 42 bodů
3.       místo . . . Ladislav Novotný . . . 42 bodů

 Kategorie MX2
50 jezdců zatoužilo po bodech v kategorii MX2. Tato kategorie byla velmi vyrovnaná, pořadí se neustále měnilo. V první rozjížďce předvedl fantastický finiš Michal Vrátný (# 85, Yamaha 250 4T).  Po většinu závodu se držel na třetí příčce, ale závěrečná dvě kola byla opravdu vynikající. Tři kola před koncem se dostal na první místo a to si až do cíle první rozjížďky uhájil před druhým Honzou Paďourem (# 368, Yamaha 250 4T) a třetím Františkem Faflíkem (# 7, FanFan tým, Yamaha 250 4T).

Druhá jízda již tak dramatická nebyla – výborně se povedla Romanu Sajfrídovi (# 111, Suzuki), který ji vyhrál stylem start cíl. Ani pořadí na stříbrné a bronzové příčce se v průběhu druhé jízdy neměnilo – stříbrný skončil Honza Paďour a bronzový Michal Vrátný.

Po součtu bodů z jednotlivých rozjížděk bylo konečné pořadí:
1.       místo . . . Michal Vrátný . . . 85 bodů
2.       místo . . . Honza Paďour . . . 84 bodů
3.       místo . . . Roman Sajríd . . . 76 bodů

Za zmínku určitě stojí výkon Katky Řeřichové, jediné zástupkyně něžného pohlaví, která v první rozjížďce získala 3 body za 38. místo. A pak že holky do motokrosu nepatří:-)

Kategorie MX1
Do této kategorie se přihlásilo 42 borců. První jízda byla poměrně jednoznačnou záležitostí, pořadí na prvních třech místech se neměnilo a nejvíce bodů získali: Jarda Nejedlý (# 91, Suzuki 450, Kovovýroba Nejedlý), Tomáš Votruba (# 911, Honda 450) a Pavel Michálek (# 176, Kawasaki 250).

Druhá rozjížďka byla daleko zajímavější, hlavně souboj mezi Jardou Nejedlým a Michalem Pokorným (# 250, Honda 450). Většinu závodu vedl Michal, ale tři kola před koncem vzal Jarda pořádně za plyn a první místo si obhájil. Třetí dojel v této rozjíždce Tomáš Votruba.

Po sečtení bodů z obou rozjížděk bylo pořadí následující:
1.       místo . . . Jarda Nejedlý . . . 90 bodů
2.       místo . . . Tomáš Votruba . . . 82 bodů
3.       místo . . . Michal Pokorný . . . 77 bodů

 Kategorie Licence
V této kategorii startovali dohromady licence A, B a C, celkem 36 jezdců. V obou rozjížďkách dominovali tři jezdci – Petr Fojtík (# 87, Honda 450), Honza Charvát (# 303, Motosport Chýnov, Honda 450) a Michal Majer (# 24, Kawasaki).

V první rozjíždce si vcelku v pohodě hlídali první a druhé místo Petr Fojtík a Michal Majer. V cíli byl mezi nimi rozdíl necelých tří vteřin. O třetí pozici musel bojovat Honza Charvát s Vladislavem Mužíkem (# 40, Bull Racing Team, Suzuki 450). Vladislav začal závod perfektně, první čtyři kola dokonce vodil celé startovní pole, ale pak začal zpomalovat a v třetím kole před koncem ho o třetí místo připravil právě Honza Charvát.

I druhou rozjížďku vyhrál Petr Fojtík, druhý byl Honza Charvát. Tahle jízda nesedla Michalovi Majerovi – sice perfektně odstartoval, víc jako polovinu závodu se držel na prvním místě, ale se propadl na místo třetí.

Po součtu bodů bylo konečné pořadí kategorie Licence:
1.       místo . . . Petr Fojtík . . . 90 bodů
2.       místo . . . Jan Charvát . . . 82 bodů
3.       místo . . . Michal Majer . . . 82 bodů

 Šestý závod Amater Cupu se obešel bez těžkých zranění. Těm, kterým se šrámy nevyhnuly přejeme brzké uzdravení. Velký obdiv zaslouží všichni jezdci, které ani extrémní horko neodradilo od závodu. Děkujeme společnosti RaceTool Praha, oficiálnímu dealerovi motocyklů a oblečení značky KTM, za finanční podporu a našim mediálním partnerům za pomoc při propagaci závodu.

Amater Cup pomalu spěje do finále. Další závod se jede 20. září v Žáru, celý seriál se uzavře 11. října v Kramolíně a bude spojen se slavnostním vyhlášení celkových výsledků.
Kompletní fotogalerie Z D E ......

 


Další články sekce