KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Rally Dakar 2008 - ZRUŠENO!

Tisková zpráva Martin Macek Promo Teamu
Rally Dakar 2008 - ZRUŠENO!
04.01.2008
 

Na tiskové konferenci, která proběhla dnes v poledne, oznámil ředitel rallye Dakar zrušení letošního závodu.

Po posouzení informací francouzské vlády, konkrétně ministerstva zahraničních věcí a na základě důrazných doporučení, byl letošní ročník rallye Dakar zcela zrušený.

Velký mezinárodní politický tlak a vražda čtyř francouzských turistů 24. prosince, která je spojovaná s teroristickou organizací Al-Kajda operující v maghrebských zemích a přímé varování organizátorům ze strany teroristických organizací, vedly k jednoznačnému rozhodnutí pořadatelské organizace A.S.O. - zrušit závod.

Prvořadým úkolem organizátorů je zajistit bezpečnost všech účastníků akce - nejen závodníků, doprovodů, novinářů a partnerů závodu ale také lidí ze zemí, kde závod probíhá. A A.S.O. za žádnou cenu nechce riskovat bezpečnost i za cenu zrušení celé akce.

 

Organizátoři pochopitelně chápou, že tímto rozhodnutím byl zmařený přinejmenším rok těžké práce všech, kteří se do příprav největší světové rallye zapojili, očekává se obrovské zklamání lidí zejména v Portugalsku, Maroku, Mauritánii a Senegalu. Ekonomické ztráty jsou obrovské a ještě větší je sportovní zklamání - pro mnoho účastníků byl letošní Dakar vyvrcholením mnohaletých příprav. Nicméně Dakar je symbol a nic tento symbol nezničí.

Zrušení letošního ročníku neznamená konec Dakaru. Je jisté, že příští ročník bude zcela nové dobrodružství, postavené na nových plánech organizátorů tak, aby byly spokojení jak účastníci, tak byla zajištěná jejich bezpečnost.

Náš motocyklový závodník Martin Macek komentuje událost přímo z Lisabonu: "Podle mě jsou lidské životy prvořadé. Myslím si, že sport musí zůstat bezpečný a nečekal jsem že to takto dopadne. Teroristům jde především o to, aby se při takové události zviditelnili a to se jim dokonale povedlo. Sportovně jsem velice zklamaný, byl jsem výborně připravený a měl jsem na výborné umístění. Každopádně na příští rok se toho nevzdám a budu připravený ještě víc."

Podle názorů řady lidí přímo zde v Lisabonu, je možné, že závod povede přes jiné země, které budou schopné garantovat bezpečnost všech účastníků, koneckonců již se to v minulosti stalo a trasa se měnila a vedla různými zeměmi. Rozhodně ale nejde zpochybňovat rozhodnutí organizátorů a nemůžeme dělat nic jiného než považovat letošní ročník Dakaru za uzavřenou kapitolu.

Náš tým nyní zvažuje, co bude dělat, jaký bude další postup. Je nám to velice líto, přípravy byly náročné, obětovali jsme této akci mnoho času, peněz a práce, ale doufáme, že organizátoři přijdou s rozumným řešením pro další rok.

Fotografie Martin Macek Promo Teamu z Lisabonu naleznete v sekci FOTOGALERIE, kterou naleznete v linku pod hlavní nabídkou, když ovšem předtím kliknete na sekci OSTATNÍ.


Další články sekce