Závody u nás i v zahraničí v období od 10. května do 16. května 2021.

Rally Dakar 2010 8. etapa

Rally Dakar 2010  8. etapa
10.01.2010

Po dni volna se na start druhé poloviny Rally Dakar postavilo 14 čtyřkolek a 96 motocyklů.

Motocykly:
Vítězem dnešní 8. etapy se stal domácí Francisco Lopez, který si připsal třetí etapové vítězství v kariéře (všechny doma v Chile). Lopez o 0:42 sekundy porazil Marca Comu, nad nímž neustále visí stín podvádění při 7. etapě. V celkovém pořadí se nadále drží na čele Cyril Despres, který dnes přijel do cíle na 5. místě. Despres má tak v cestě za třetím celkovým vítězstvím již náskok 1:20:31 hodiny. Jen připomínáme, že Despres vyhrál Rally Dakar v letech 2005 a 2007, a to vždy na motocyklu KTM. Pokud by vyhrál i letos, nebylo by to pouze 3. vítězství pro něj, ale i deváté pro rakouskou továrnu KTM, která na Dakaru nenašla přemožitele v celkové klasifikaci od roku 2001, kdy pro ní získal vůbec první vítězství legendární Ital Fabrizio Meoni (Meoni vyhrál Dakar dvakrát, ale Dakar se mu stal i osudným. Zemřel 11. ledna 2005 na selhání srdce po pádu z motocyklu KTM mezi prvním a druhým kontrolním bodem jedenácté etapy 27. ročníku dakarské rallye. Po odjezdu od druhého kontrolním bodu upadl na 184. kilometru a přes oživovací pokusy, které trvaly 45 minut, zemřel. Dvanáctou etapu závodníci k uctění jeho památky neodjeli).

Skvěle dnes zajel opět Štefan Svitko, který si podruhé v řadě připsal 10. etapové místo. V celkové klasifikaci se tak slovenský jezdec již dostal na 15. místo. Z naší čtveřice byl v 8. etapě nejlepší Roman Krejčí, který přijel na velmi dobrém 25. místě.

Quad:
Bratři Patronelliové stávkovali a hrozili, že do etapy nenastoupí. Důvod – Marcos dostal penalizaci 3 hodiny za přijmutí cizí pomoci. Nakonec do etapy odstartovali a co víc, z výsledkové listiny zmizla i ona tříhodinová penalizace pro vedoucího jezdce čtyřkolek. Komisař, který ilegální pomoc nahlásil, si totiž vše dnes v poledne rozmyslel a na ředitelství závodu oznámil, že vlastně Marcos Patronelli žádnou pomoc nepřijel... Penalizace však nezmizla u našeho Olina Bražiny, kterému ve dni volna bylo napařeno neskutečných 10 hodin. V tuto chvíli nevíme proč, ale pokud uvážíme, že Coma za podvádění dostal 6 hodin, musel se náš jezdec opravdu velmi hodně provinit proti pravidlům! Nebo že by se neměřilo stejným metrem...?

Patronelliové pak byli nejlepší i v této dnešní etapě, když vítězství si připsal Marcos před Alejandrem o 56 sekund. V celkovém pořadí je také na čele Marcos a i zde je druhý jeho bratr Alejandro, tentokrát však je ale dělí 2:23:21 hodiny. Náš Oldřich Bražina dokončil etapu na 9. místě.