KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ráno na Bol d´Or

Text a foto: Petr Štola
Ráno na Bol d´Or
13.09.2008
 

Po noci plné výstřelů z výfuků všemožných strojů, se okruh Magny Cours probouzí ke svému tradičnímu motocyklovému vrcholu sezony.

Celodenní několikakilometrová šňůra aut vedoucí od vjezdu do kempu, dávala tušit, že i letos se na motocyklový svátek Francie sjede neskutečné množství fanoušků jednostopých vozidel. Samotná noc z pátku na sobotu byla již tom správnou „bol-ď-orskou“ podívanou. Stotisícový kemp, kde jste nepotkali jediného střízlivého chlapa, duněl tvrdou muzikou z několika reproduktorů dvou obřích pódií, kde se střídalo několik metalových kapel. Do toho všeho neustálé „práskání“ z výfuků tisíců motocyklů. To vše se stupňující tendencí, která bude vrcholit o dnešní „závodní“ noci, kdy s příchodem tmy bude tradičně u vchodu do kempu zapálen stařičký francouzský automobil.

Ale vraťme se do závodní reality. V noci jednotlivé týmy pracovaly na motocyklech, kde se vesměs měnily motory. Ty speciální superbikové se do závodu totiž němí za „sériové“ agregáty, které by měly celý ten dlouhý nápor vydržet. Několik týmů zkoušelo na pit lane výměnu pneumatik, tankování a věci se zastávkami v boxech spojené.

Důležité informace přicházely z nemocnice v Nevers, kam byl v komatu převezen Franc Millet, jenž havaroval ve druhé kvalifikaci a poté byl zasažen i samotným motocyklem Patrika Vostárka, jenž ve stejném místě havaroval o několik sekund později. Millet se již v nemocnici probral z komatu, nicméně jeho zdravotní stav je velmi vážný. Při svém samotném pádu utrpěl zlomeninu pravé holenní kosti a trojnásobnou frakturu pánve. Poté ho však zasáhl druhý motocykl do břicha, kde mu odtrhl slezinu a plíce. Vše mělo velmi ničící účinek, dle prozatím nepotvrzených informací není největším nebezpečím krvácení z těchto orgánů, ale jejich vážné poškození, které byly doslova potrhané. Ještě v noci přijel jezdcův otec a celou jí následně probděl u lůžka svého syna.

Ovšem i Patrik Vostárek je z pádu zraněn. Ještě večer si ho vzal do parády týmový „šaman“ a pokusil se mu nohu „vrátit“ do původních tvarů. To se povedlo a Patrik si zásah pochvaloval. Nicméně i tak kotník bolí a český jezdec se po depu pohybuje pouze v jedné botě, když na levé noze má obutou pouze vložku ze závodní boty. Do závodu zcela jistě nastoupí, navíc jako odměnu za kvalitní služby mu tým svěřil úlohu startujícího jezdce.

S bolestmi šel spát i Jirka Dražďák, kterého trápí stará bolest zad. I on navštívil terapeuta a i on snad bude v pořádku. Naopak zcela zdráv je Tomáš Mikšovský, pro kterého ovšem letošní Bol d´Or již skončil. Stejně jako Polák Pawel Szkopek (Phase One) totiž jezdil jen jako čtvrtý záložní jezdec a přestože je v týmů pomalejších jezdců, Tommy na motocykl RMT 21 Racing týmu neusedne.

Závěrem jedna zajímavost. V rámci několika doprovodných závodů se zde představuje i jedna velké legenda. Motokrosový mistr světa a několikanásobný účastník endurového světového šampionátu Michael Pichon (na fotografii), se nyní věnuje silnici. Ještě letos jste ho sice mohli vidět bodovat ve francouzském kole endurového mistrovství světa, nicméně nyní zde prohání Hondu CBR 600RR v rámci francouzského Honda Cupu. Že mu to celkem jde, dokládají i jeho výsledky, kdy na mokru byl klasifikován na 11. pozici, zatímco odpolední suchou kvalifikaci zvládl jako dvacátý jezdec třicetičlenného jezdeckého pole.

Start závodu Bol d´Or je přesně v 15:00 a vy samozřejmě na těchto stránkách budete moci sledovat průběžně aktualizované informace, včetně mnoha nových fotografií. Snad nám vydrží počasí, které je nyní ve Francii velmi slonečné a teplé.

Fotografie z Bol d´Or naleznete Z D E V GALERII.........


Další články sekce