Závody u nás i v zahraničí v období od 21. září do 28. září 2020.

Rossi z posledních 20 závodů 18 krát na bedně

Zdroj: Dr. Martin Raines, foto: Fiat Yamaha
28.08.2009

Opět zde máme pohled do statistik jednotlivých jezdců nejprestižnější kategorie motocyklového světa, tedy třídy MotoGP.

·         Valentino Rossi přijíždí do Indianapolis ve fantastické formě, která jej v posledních dvaceti závodech dostala osmnáctkrát na stupně vítězů, z toho jedenáctkrát, tedy více jak v polovině případů, dokonce na absolutně nejvyšší stupínek pódia. Jediné dva závody, kdy během poslední dvacítky neskončil na pódiu, jsou deštivé závody v Le Mans a Doningtonu. V obou těchto závodech havaroval, ale vždy dokázal stroj i sebe do závodu vrátit. Loňské vítězství v Indianapolis bylo pro Rossiho jeho v pořadí již 69. ve třídě MotoGP/500cc, čímž vytvořil nový absolutní rekord nejprestižnější kategorie, když překonal 32 roků starý záznam Giacoma Agostiniho.

·         Třetí místo Jorge Lorenza v loňském Indianapolisu, bylo jeho první pódium v deštivém závodě v celé jeho kariéře pilota Grand Prix jakékoliv třídy.

·         Dany Pedrosa vloni absolvoval v Indianapolis svůj první závod na pneumatikách Bridgestone a skončil na 8. místě. Indianapolis je pro Pedrosu jeden ze tří okruhů, kde ještě nikdy nestál na pódiu ve třídě MotoGP. Dalšími dvěma jsou Misano a Phillip Island.

·         Pokud Colin Edwards dokončí závod v Indianapolisu mezi nejlepšími patnácti jezdci, bude to jeho dvacátý dokončený závod na bodované pozici v jedné řadě.  Poslední závod, kdy nezískal body, byl závod na okruhu Sachsenring, kde Edwards v loňském roce havaroval.

·         Andrea Dovizioso vloni v Indianapolis sice skončil pátý, ale na konci prvního kola jezdil první, což bylo poprvé v jeho MotoGP kariéře, kdy se dostal na samotné čelo závodu.

·         Pád Marca Melandriho v GP ČR byl jeho letošní první závod, ve kterém nezískal žádné body.

·         Po GP ČR má Alex de Angelis na svém kontě 68 bodů, což je o pět bodů více, než dokázal získat za celý loňský rok.

·         Třetí místo Toni Eliase v Brně bylo jeho první pódium od jeho 3. místa vloni v Misanu.

·         2. místo Nicky Haydena vloni v Indianapolis je jeho nejlepší výsledek od doby, co v roce 2006 získal titul Mistra světa MotoGP.

·         Aleix Espargaro nastoupí v Pramac Racing Teamu namísto Miky Kallia a stane se tak nejmladším španělským jezdcem, který kdy nastoupil do závodu kategorie MotoGP.