KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Rozhodovat bude Jinín

Tisková zpráva agentury Forsage, foto: J. Zaňát
Rozhodovat bude Jinín
03.09.2009
 

Šestidílný seriál mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu, s oficiálním názvem Profi auto Iveco cup 2009, graduje finálovým podnikem, jehož pořadatelství připadlo jihočeskému Jinínu, obci ležící 6 km od Strakonic. Závod v krásném motokrosovém areálu Off road klubu v AČR ožije rozhodujícím závodem vrcholného tuzemského motokrosového šampionátu v sobotu 5. září 2009, tedy nikoliv v neděli, jak bývá při podobných motoristických akcích zvykem.

Za humny bývalé legendy
Motokrosová klání v Jiníně připomínají zejména pamětníkům někdejší slávu Českých závodů motocyklových ze sousedních Strakonic. Svého času světově proslulý motocyklový producent dlouho sklízel uznání a úspěchy i na poli motoristického sportu. Značka ČZ pronikala do předních pozic v silničních závodech, na tratích endura a trialu, stejně jako v motokrosových válkách. Motokrosové anály registrují v letech 1964 - 1969 sedm strakonických titulů mistra světa, k nimž Jihočeši přidali v roce 1975 vítězství v Motokrosu národů třídy 500 ccm, předchůdci současného mistrovství světa národních týmů.

Pořadatelskou taktovku sobotního závěrečného dílu PROFI AUTO IVECO CUPU 2009, mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu tříd MX2, MX3 - Open a Veterán, třímá OFF ROAD KLUB JINÍN v AČR. Majitelem jinínského motokrosového a trialového areálu je Autoklub České republiky. V areálu rovněž sídlí Sportovní centrum mládeže AČR Jinín, jehož tréninkovými procesy prošla v počátcích své kariéry řada našich současných špičkových motokrosařů.

Areál v Jiníně nabízí motoristickým sportovcům infrastrukturu skvělé úrovně včetně ubytování, stravování, sociálních zařízení a zázemí pro údržbu strojů. Jezdcům se zamlouvá i hlinitá 1.788 metrů dlouhá trať, za jejíž jediný nedostatek někteří označují omezenější možnosti předjíždění.

Jak na závodiště v Jiníně
K motokrosovému areálu OFF ROAD KLUBU JINÍN v AČR vede národní silnice č. 22 (Plzeň - České Budějovice) s výjezdem z 6 km vzdálených Strakonic. Odbočka do Jinína bude označena.

Loučit se bude bezmála 200 jezdců
Přestože náročná sezóna nemálo jezdcům více či méně pochroumala tělesnou schránku a finanční měšce se v současné situaci vyprazdňují rychleji než kdy jindy, startovní čára v Jiníně nudou zívat určitě nebude. Podle dosud potvrzených přihlášek kandiduje závěrečný podnik šampionátu dokonce na letošní kvantitativní rekord. Pořadatelé začátkem tohoto týdne registrovali úctyhodný počet 195 přihlášených motokrosařů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Itálie a Rakouska, z nichž někteří, zejména ti tuzemští, se navíc zúčastní říjnové Šestidenní v Portugalsku. Podrobnější pohled do jinínského seznamu startujících prozradí po 58 jezdcích ve třídách MX3-Open a Veterán, zatímco o kvalifikaci do závodu třídy MX2 se pokusí 79 jezdců. „Někteří stálí jezdci třídy MX2, jako například Martin Kohút, si chtějí v Jiníně vyzkoušet třídu MX3-Open. Takže přesný stav budeme znát až po administrativní přejímce,“ upozorňuje Zuzana Skupinová z promotérské AGENTURY FORSAGE na neobvyklý jezdecký pohyb mezi třídami.

Třída MX2:
Bitva o třetí příčku
Ani pád v první jízdě nedávno v Přerově nepřekazil slovenskému jezdci Martinu Kohútovi cestu k úspěšné obhajobě loňského titulu mezinárodního mistra České republiky. Kohút opanoval nejvyšší stupínek zcela zaslouženě, když v dosud deseti absolvovaných jízdách vybojoval osm zlatých věnců, jednou byl třetí (Pacov) a v Přerově dojel v úvodní jízdě po pádu na pátém místě. Osmičku letošních prvenství ve třídě MX2 Kohút už nerozmnoží, protože v jinínském epilogu nastoupí v silnější třídě MX3-Open. Také druhé místo už zná definitivně svého majitele. Je jím František Smola, který si v premiérovém podniku v Pacově sám sobě postavil laťku hodně vysoko, vítězství z první pacovské jízdy však v dalším průběhu seriálu už nezopakoval. Potencionálně nejtěžšího Kohútova soupeře Josefa Kulhavého pronásledovaly zdravotní problémy a i když bilance jeho jediných čtyř dokončených jízd je výborná (3 x 2. místo, 1 x 3. místo), letošní sezónu asi milerád ze své paměti vymaže. O to, aby loučení v Jiníně nebylo žádnou motokrosovou selankou, se postará především sedmička jezdců, kterou provází naděje na zisk velmi pěkného a a patřičně prestižního celkového třetího místa. V sestavě adeptů na bronz figurují Milan Špičák, Slovák Tomáš Šimko, Jihočech Martin Finěk, Marek Sukup, zkušený Michal Votroubek, Pavel Kejmar a David Kosmák. Bitvu o třetí příčku charakterizují dramatické zvraty s neočekávanými výsledky. Například momentálně třetí Milan Špičák, který se po závodě v Šumperku musel vyrovnávat s náhlým skonem svého otce, udělal obrovský skok při minulém podniku v Přerově, kde dojel dvakrát druhý.

Do těsného závěsu za Špičáka se dostal Tomáš Šimko, odvážející si z Přerova jedno první a jedno druhé místo. Přechodem už jistého šampiona Kohúta do třídy MX3-Open se cesta k nejvyšším stupínkům v Jiníně otevírá širokému spektru jezdců, přičemž kartami může významně zamíchat i ostřílený jihočeský exmistr republiky David Čadek, který kvůli svým soutěžáckým aktivitám neabsolvoval všechny závody. A co říkají před Jinínem nejžhavější kandidáti na celkové bronzové umístění?

Milan ŠPIČÁK: „Trať v Jiníně je velice pěkná a líbí se mi. Výsledek třídy MX2 nedokáži odhadnout. Na vítězství má spousta jezdců, bude záležet na aktuální formě.“
Tomáš ŠIMKO: „Celkové pořadí se netroufám předvídat, bodové rozestupy jsou malé. Takže raději se nechám překvapit.“
Martin FINĚK: „Dosavadní páté místo bych chtěl udržet, ale budu bojovat i o lepší pozici. Od třetího místa níž ještě zdaleka není rozhodnuto.“

Pořadí třídy MX2 před závodem v Jiníně (po 10 jízdách)
1.Martin KOHÚT (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 236, 2.František SMOLA (ČR, S.V. H. MEFO racing team, Suzuki) 183, 3. Milan Špičák (ČR, BRUMLA RACING TEAM, Kawasaki) 125, 4. Tomáš ŠIMKO (SR, SMF, Honda) 122, 5.Martin FINĚK (ČR, SPEED MOTO TEAM o.s., Yamaha) 108, 6.Marek SUKUP (ČR, MX - SHOP RACING TEAM, Suzuki) 105, 7.Michal VOTROUBEK (ČR, MŇUK MOTOKROS TEAM VYSOKÉ MÝTO, Yamaha) 97, 8.Pavel KEJMAR (ČR, SMS motokrosu Benátky nad Jizerou, Suzuki) 97, 9.David KOSMÁK (ČR, TEAM MAX2, Yamaha) 89  10.Josef KULHAVÝ (ČR/SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 86,...13.David ČADEK (ČR, SPEED MOTO TEAM o.s., KTM) 74, 20.Peter REITBAUER (A, MOTOSPORT CHÝNOV  v AČR, Honda) 42, 22.Philipp RINGHOFER (A, MOTOSPORT CHÝNOV v AČR, Honda) 29, 23.David SOLDÁT (ČR, AUTOLAND USO TEAM, Yamaha) 29, 24.Pascal RAUCHENECKER (A, MOTOSPORT CHÝNOV, KTM) 26, 37.Christopher NEUMAYR (A, MOTOSPORT CHÝNOV, KTM) 5.

PROLOŽENĚ -  jezdci a týmy reprezentující pořádající region.
Zatím bodovalo 40 jezdců z České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska a Polska.
Dosavadní letošní vítězství:  8 x Martin Kohút (SK), 1 x František Smola, 1 x Tomáš Šimko (SK).
Třída MX2 absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída MX3-Open:
V Jiníně už kdo s koho
Hodně pikantní sousta nabídnou v neděli motokrosovým fajnšmekrům jízdy nejsilnější třídy MX3 - Open. Po celosezónní dramatické přetahované musí Jinín neodvratně rozhodnout, kdo usedne do letošního českého trůnu. Lídr Petr Bartoš? Jeho pronásledovatel Jiří Čepelák? Nebo se Jan Zaremba postará o šokující zvrat? Otazníků nad jinínským závodištěm se bude v sobotu vznášet dost a jejich zodpovězení se zřejmě dočkáme až odmávnutím závěrečné jízdy šampionátu.

Na nejvyšším stupínku se vystřídalo už pět jezdců a lze jen litovat, že zranění postupně vyřadila ze hry obhájce titulu Martina Žeravu a ve velmi dobré formě jezdícího Petra Masaříka. S puncem vedoucího muže přijede do Jinína mistr republiky z roku 2003 Petr Bartoš, na kterého aktuálně druhý Jiří Čepelák ztrácí pouhých šest bodů. Technická závada v první jízdě v Přerově utlumila šance Jana Zaremby, nikoliv však definitivně. Loňského maroda dělí od vedoucího Bartoše 32 bodů, v Jiníně jich však může Zaremba nasbírat za dvě vítězství rovných padesát a při eventuálním nezdaru Bartoše a Čepeláka se třeba budou všichni ještě moc divit. Příslovečným jazýčkem na mistrovských vahách se může stát paradoxně ten, který nemá český šampionát mezi svými letošními prioritami. Hlavní náplní jihočeského Martina Michka v sedle italského stroje TM jsou starty v seriálu mistrovství světa, nicméně jeho pohostinské vystoupení před třemi týdny v Přerově s domácí konkurencí doslova zametlo. Pokud se Michek objeví i v Jiníně a zopakuje vítězné přerovské double, dostane bitva o titul další adrenalinovou dimenzi. O sobotní motivaci poněkud jiného druhu má vystaráno i další známý jiohočeský motokrosař Zdeněk Blábolil, který se v Jiníně pokusí o průnik do top desítky konečného pořadí.

Petr BARTOŠ: „Trať v Jiníně mám rád, její zázemí je perfektní. Doufám, že vyhraje Martin Michek a já dojedu do třetího místa. To by mi k titulu stačilo.“
Jiří ČEPELÁK: „V boji o titul jsme v podstatě zůstali sami dva s Bartošem. Takže se rozhodne mezi námi, ovšem za předpokladu, že oba dokončíme první jízdu. V takovém případě mistra vyřeší až druhá jízda. A jinínská trať? Patří mezi moje oblíbené a vždy se mi na ní dařilo...“
Jan ZAREMBA: „Když mi v dobře rozjeté první jízdě v Přerově praskl přední tlumič, všechno se sesypalo jako domeček z karet. Teď v Jiníně mi nezbývá nic jiného, než dojet závod ve zdraví a snažit se míchat kartami. Boj o titul je ještě otevřený. Trať v Jiníně mám rád, je technická, má hodně zatáček, špatně se však na ní předjíždí.“

Pořadí třídy MX3-Open před závodem v Jiníně (po 10 jízdách)
1.Petr BARTOŠ (ČR, ORION LITOMYŠL AUTO JAROV, Honda) 210, 2.Jiří ČEPELÁK (ČR, YAMAHA PROFI AUTO CZ, Yamaha) 204, 3.Jan ZAREMBA (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 178, 4.Tomáš BUČENEC (SR, LR COSMETIC - ADOS KTM team, KTM) 150, 5.Michal KADLEČEK (ČR. M.C.F. cz TM RACING, TM) 146, 6.Petr STLOUKAL (ČR, TEAM MAX 2, Yamaha) 124, 7.Petr MASAŘÍK (ČR, HIPOZ, Honda) 112, 8.Oswald REISINGER  (A, MOTORSPORTKLUB NETOLICE, Suzuki) 108, 9.Vítězslav MAREK (CERMEN Racing Team, KTM) 75, 10.Martin ŽERAVA (ČR, UFO racing team, Honda) 71,...12.Lukáš HOUDEK (ČR, AUTOLAND USO TEAM, Yamaha) 62, 14.Kurt MACHTLINGER (A, MOTOSPORT CHÝNOV, KTM) 54, 15.Zdeněk BLÁBOLIL (ČR, ESA LOGISTIKA - DEPRAL Racing, Honda) 53, 16.Martin MICHEK (ČR, M.C.F. cz TEAM RACING, TM) 50.

PROLOŽENĚ - Jezdci a týmy reprezentující pořádající region.
Zatím bodovalo 46 jezdců z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska.
Dosavadní letošní vítězství: 3 x Jiří Čepelák, 2 x Petr Bartoš, 2 x Jan Zaremba, 2 x Martin Michek, 1 x Martin Žerava.
Třída MX3-Open absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 30 minut + 2 kola.

Třída Veterán:
Kdo po boku Kučírka?
Předposlední díl seriálu v Přerově definitivně pečetil to, o čem už před úvodním dubnovým podnikem v Pacově nepochyboval snad ani ten největší motokrosařský ignorant: třídu Veterán zcela suverénně ovládl „nováček“ Miroslav Kučírek a jeho čerstvý titul se neocitne v Jiníně ani v teoretickém ohrožení. Jedna z nejvýznamnějších osobností českého motokrosu tak ke svým předcházejícím třinácti titulům mistra republiky přidala další české žezlo, tentokrát poprvé ve třídě Veterán. „Míra Kučírek je jasný vítěz. Holt, kdo umí, ten umí,“ smeká před svým nástupcem loňský mistr republiky Roman Heinrich. On a ještě Petr Dokoupil spolu s Bronislavem Krčem tvoří trio, které se v Jiníně popere o letošní celkové druhé a třetí místo. K dekorovaným pozicím vzhlíží i zatím pátý Miroslav Štaud, kdysi na stroji ČZ reprezentant strakonického střediska vrcholového sportu. Prosakující kuolárové zvěsti, že v Jiníně to Kučírek zkusí po dvouleté pauze opět za řídítky stroje třídy MX3-Open, nedostižitelný Brňan popírá. „V Jiníně bych chtěl svůj bodový zisk ještě víc upevnit. A to přesto, že jinínská trať nepatří k mým extra oblíbeným. Špatně se tam totiž předjíždí,“ říká Kučírek, který v závěru sezóny bude mít namířeno na Šestidenní v Portugalsku. Chybět v Jiníně nechce ani Jiří Hrobský z jihočeského Motosportu Chýnov. „Po červnovém Kramolíně, kde jsem si způsobil otřes mozku, jsem další závody vynechal. Jinín si však ujít nenechám, tam jsem jako člen strakonického vrcholáku vlastně vyrůstal. Jinínská trať je hodně tvrdá, jednou jsem odtamtud dokonce letěl helikoptérou s otevřenou zlomeninou nohy,“ vzpomíná Jiří Hrobský.

Pořadí třídy Veterán před závodem v Jiníně (po 10 jízdách)
1.Miroslav KUČÍREK (ČR, TEAM MAX 2, Honda) 250, 2.Petr DOKOUPIL (ČR, HARUDA team RAC Sedlčany, Yamaha) 190, 3.Roman HEINRICH (ČR, M.C.F.cz TM RACING, TM) 176, 4.Bronislav  KRČ (ČR, SVĚTNICKÝ MOTORSPORT, Honda) 173, 5.Miroslav ŠTAUD (ČR, TEAM MAX2, Yamaha) 141, 6.Jaroslav POTŮČEK (ČR, MOTOKLUB KŘÍŠE v AČR, KTM) 140, 7.Jan FRONĚK (ČR, ORION RACING TEAM LITOMYŠL, Honda) 138, 8.Milan HEŘMAN (ČR, Moto Team EXCEL, Honda) 110, 9.Marcel MALOVANÝ (ČR, LR COSMETIC - ADOS KTM Team, KTM) 109, 10.Roman MAJER (ČR, Suzuki) 107,...20.Jiří HROBSKÝ (ČR, MOTOSPORT  CHÝNOV, Honda) 33, 29.Jan ROZIŇÁK (ČR, SMS motokrosu Kaplice, Suzuki) 12,

Jezdci nad 50 roků:
1.Jaroslav Potůček 250, 2.Zdeněk Velký 200, 3.Bohdan Růžička 184, 4.Jan Roziňák 180, 5.Erich Pour 135, 6.Libor Klimek 90, 7.Milan Kruml 85, 8.Antonín Peč 58, 9.Josef Sládek 52, 10.Gustav Svoboda 52.

PROLOŽENĚ - Jezdci a týmy reprezentující pořádající region.
Zatím bodovalo 41 jezdců z České republiky a Slovenska.
Dosavadní letošní vítězství: 10 x Miroslav Kučírek.
Třída Veterán absolvuje v každém podniku dvě samostatně bodované jízdy na 15 minut + 2 kola.

O závěrečné Holeshoty
Jinín stanoví i vítěze poslední ze série Holeshotů, které promotér šampionátu připravil coby letošní novinku. Princip např. ve Spojených státech oblíbeného systému spočívá v tom, že Holeshot (holšot) získává jezdec, který po startu jako první přetne bílou lajnu za nejbližší zatáčkou po startu. Už před závěrečným podnikem šampionátu v Jiníně lze s určitostí potvrdit, že Holeshoty našly v českém terénu pozitivní ohlas u jezdců i diváků. Motokrosaře navíc potěší každý vítězný Holeshot finanční prémii 1.500 korun.

Dosavadní Holeshoty získali
Třída MX2: Martin Kohút 6x, Milan Špičák, František Smola, Rudolf Weschta a David Čadek
Třída MX3-Open: Tomáš Bučenec 4x, Jiří Čepelák 2x, Martin Žerava 2x, Jan Zaremba a Martin Michek
Třída Veterán: Miroslav Kučírek 9x a Zdeněk Špaček

Zábava a vítězné motocykly
Sobotní závod v Jiníně přiklepne nejenom tituly mezinárodních motokrosových mistrů České republiky, svoje majitele poznají i hodnotné ceny, určené nejlepším z nejlepších. Celkový vítěz třídy MX2 si z Jinína odveze skútr Sachs 125 Eagle, mistra třídy MX3-Open potěší terénní motocykl KTM 450 SX-F  a král třídy Veterán se v sobotu večer stane majitelem pitbiku Champs Holiday.

K předání vítězných motocyklů dojde v rámci slavnostního vyhlášení výsledků sobotního závodu i celého seriálu PROFI AUTO IVECO 2009 jednotlivců přímo v areálu jinínského závodiště. Relaxačně zábavní tečka za šampionátem začíná v 18 h. a čas jejího ukončení ponechávají pořadatelé otevřený.

Telegram: družstva v Lokti zatraktivní amazonky
Finálovým podnikem v Jiníně vrcholná tuzemská motokrosová scéna k zimnímu spánku ještě zdaleka neulehne. O tři týdny později, konkrétně v sobotu 26. září, zaduní v Lokti (u Karlových Varů) na trati každoročních závodů světového šampionátu jednorázové mezinárodní mistrovství České republiky motokrosových DRUŽSTEV. Každoroční velmi zajímavou a napínavou podívanou tentokrát doplní v Česku dosud nevídaný závod žen - motokrosařek. A už dnes lze předběžně prozradit, že startovní listinu prvního oficiálního klání motokrosařek zaplňují hodně zajímavá zahraniční jména!

Z časového harmonogramu závodu v Jiníně
Pátek 4.9.2009   17.00 - 21.00 Administrativní a technická přejímka
                               19.30 - 23.00 Cross party parkovišti závodních strojů

Sobota 5.9.2009 06.00 - 07.00 Administrativní a technická přejímka
                               08.00 - 09.25 Volný trénink
                               10.00 - 12.00 Kvalifikační trénink
                               13.00 - 13.15 Slavnostní zahájení s představením jezdců
                               13.20 - 13.55 1.jízda třídy MX2
                               14.10 - 14.30 1.jízda třídy Veterán
                                14.45 - 15.20 1.jízda třídy MX3-Open
                               15.25 - 15.40 Přestávka
                               15.40 - 16.15 2.jízda třídy MX2
                               16.30 - 16.50 2.jízda třídy Veterán
                               17.05 - 17.40 2.jízda třídy MX3-Open
                               18.00 - ????  Vyhlášení vítězů a mezinárodních mistrů ČR 2009 všech tříd sólo


Další články sekce