KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. června do 3. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Rozhovor s mladým jezdcem týmu MS Racing

Zdroj: MS Racing, foto: MPAfoto
Rozhovor s mladým jezdcem týmu MS Racing
01.07.2009
 

Philippe Braga Thiriet, mladý Brazilský závodník v našem týmu MS Racing. Hodně lidí zajímá, jak se tým z jižních Čech dostal k tomuto mladému nadějnému závodníkovi z Jižní Ameriky.

Kdy a jak jsi vlastně začal závodit?
Začal jsem závodit na motokrosu, když mi bylo asi sedm let. To byla má první jízda na motorce. Byl to nějaký národní podnik a pamatuji si, že jsem skončil asi pátý.

Jaké to mělo pokračování?
Jezdil jsem motokros asi do třinácti let, stále národní brazilský šampionát. V těchto letech mi jeden italský mechanik dal příležitost zajezdit si na silniční motorce a to mě bavilo prostě víc. Sjel jsem si jeden závod RIU a bylo rozhodnuto. V závodě jsem spadnul, ale opravdu mě to chytlo. Ještě jsem pak jezdil motokros i silnici dohromady, ale nakonec jsem skončil pouze i silnice.

Určitě jsi nejezdil hned na velkých motorkách, jak jsi se tedy propracoval na čtyřtaktní litrovou mašinu?
Tři a půl roku jsem jezdil čtyřtaktní 125cc, brazilský mistrák. Dvakrát jsem skončil celkově druhý a pak už jsem přešel rovnou na čtyřtaktní pětistovky. Mezi tím jsou ještě čtyřtaktní 250cc, ale ty jsem přeskočil. V 500cc jsem skončil celkově čtvrtý, získal jsem nějaké zkušenosti s velkou motorkou a pak jsem šel po roce do Supersportů.

Snažím se dopracovat k tomu, jaká byla cesta do světových Superstocků. Jak to tedy bylo dál?
Jeden rok jsem jezdil Supersporty a docela mi to šlo, díky jednomu pády jsem přišel o domácí titul. Další rok jsem jel už rovnou brazilské Superbiky. To je v Brazílii nyní ta nejvyšší třída a proto bylo třeba se porozhlédnout po „okolním“ světě, abych měl možnost se stále zlepšovat.

Když už jsme mimo Brazílii, jak jsi se dostal do rukou MS Racingu?
V Brazílii jsem s tátou budoval závodní tým, ve kterém jsem také závodil. S ekonomickou krizí, která nastala, nebylo lehké tento náš malý tým udržet při životě. Dostal jsem příležitost za dobrých podmínek závodit v MS Racingu a začal jsem tedy s tátou prodávat věci a pomalu se přesouvat do Evropy.

Cestuješ tedy mezi Brazílií a místy kde závodíš?
Ne, to ne. Přestěhoval jsem se do Českých Budějovic, kde také sídlí MS Racing. Je to pro mě jednodušší být blízko týmu a motorek se kterými závodím. Můj otec je Francouz a proto se také cítím trochu i jako Evropan. Nedělá mi to žádný problém. Domů jezdím pouze na zimu, kvůli rodině a sponzorům.

Jak se ti líbí v Čechách, co komunikace s týmem?
Je to zvláštní, Česká Republika mi připomíná v některých věcech Brazílii. Mám pocit, že jsou zde všichni velmi přátelští. Ani si nepřipouštím, že jsem tak daleko od domova. S týmem také nemám žádný problém, skoro všichni mluví anglicky a myslím, že rozumějí mé situaci a snaží se mi maximálně vyjít se vším vstříc.

Co je v Čechách podobné Brazílii, to mě zajímá?
Lidi zde nejsou tak chladní jako jinde, třeba jako ve Francii. U nás si vezmeš do ruky chleba, namažeš máslem a jíš. To je v Čechách podobné. Nám Brazilcům chybí disciplína a to Čechům také… Ve Franci mají lidé každý pohyb nalajnovaný, já to tak nedělám a proto mi vyhovuje žít v Česku.

To nám tedy moc nelichotí… Tedy jinak, co holky a pivo?
…smích... samozřejmě že holky jsou dobrý, pro mě hodně exotický. Pivo moc nemusím, ale je jedno, které mi v Česku opravdu zachutnalo.

Pojďme k závodění, jaké je to ve Stockách v Evropě oproti závodům v Brazílii?
Je to velmi velký rozdíl. Tady je čtyřicet rychlých mladých kluků a je opravdu těžké se zde prosadit. U nás doma je rychlých prvních 10 – 12 lidí a pak už jsou to spíš amatéři, co se závoděním jen baví.

Zatím bod nemáš, ale jistě to chceš rychle změnit. Jak to vidíš dál?
Do této chvíle byl můj cíl se učit novým věcem, které v Brazílii nepochytíš a kvalifikovat se do každého závodu. Nyní si myslím, že už je možné začít bojovat o body a proto jsem si změnil můj cíl. Do konce sezóny chci získat nějaký bod.

Samozřejmě je to možné, ale v mých očích to bude velmi obtížné. Jak vůbec zvládáš závody a jak jsi na to s fyzickou kondicí?
Poslední závod to nebylo těžké, byl hodně krátký. Jindy s fyzičkou problém taky nemám, jen se zatím neumím dobře soustředit a zajíždět rychlá kola více kol za sebou. Zatím dělám hodně chyb, to je můj veliký problém.

Je to tvá první sezóna v této třídě, uvidíme Tě závodit v Evropě i v sezóně 2010?
Smlouvu s MS Racingem jsem podepsal na dva roky, takže další rok jedu znovu na Hondě v tomto českém týmu. Jistě doufám v mé zlepšení, takže se mnou počítejte…?

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.


Další články sekce