Závody u nás i v zahraničí v období od 22. února do 28. února 2021.

Simoncelli-Aoyama rozhodnutí ve Valencii

Simoncelli-Aoyama  rozhodnutí ve Valencii
06.11.2009

Od roku 2002 se finále silničního Grand Prix každoročně odehrává ve španělské Valencii, kde se kromě roků 2004 a 2008 vždy rozhodovalo alespoň v jedné kategorii. Podívejme se tedy v krátkosti na závody, ve kterých Valencia určovala Mistry světa.

2002:
V roce 2002 se rozhodovalo až v posledním závodě sezony o titulu ve třídě 125 ccm. Titul obhajoval Manuel Poggiali (Gilera) ze San Marina, který měl na francouzského jezdce Arnauda Vincenta (Aprilia) náskok 8 bodů. Nicméně Vincent dojel v závodě na 2. místě a stal se prvním francouzským Mistrem světa v této třídě.

2003:
O rok později se rozhodovalo o titulu ve třídě 250 ccm a opět do toho byl zapojený Manuel Poggiali (Aprilia). Ten přijížděl do Valencie se sedmibodovou výhodou nad Italem Roberto Rolfem (Honda). Poggi si pohodlně dojel pro 3. místo, když Rolfo na něj nedokázal útočit. San-Mariňan tak při své první sezoně ve třídě 250 ccm získal světovou korunu.

2005:
Rok 2005 přinesl boj o titul v nejslabší třídě. Mika Kallio (KTM) potřeboval vyhrát závod a doufat, že Thomas Lüthi (Honda) dojede hůř než třináctý. I když Kallio svůj úkol splnil a závod vyhrál, Thomas Lüthi si devátým místem zabezpečil světovou korunu.

2006:
V roce 2006 se o titulech rozhodovalo v posledním závodě sezony hned ve dvou třídách. Nejprve to byla třída 250 ccm, kde měl před posledním závodem Jorge Lorenzo (Aprilia) výhodu 13 bodů nad Andrea Doviziosem (Honda). Lorenzo skončil čtvrtý, což mu bohatě stačilo, když jeho soupeř dokončil závod až na sedmém místě.
O druhém titulu se rozhodovalo ve třídě MotoGP. Valentino Rossi (Yamaha) měl náskok osm bodů na Nickyho Haydena (Honda). Rossimu vše hrálo do noty, vyhrál kvalifikaci, ve které Hayden skončil až pátý. Američan však do závodu perfektně odstartoval a ve třetím kole jel na druhém místě za vedoucím Troyem Baylissem. Rossi neměl tak dobrý start, nicméně v pátém kole se pohyboval na sedmém místě a všichni jeho fanoušci věřili, že půjde v pořadí výše. Přišla však chyba a pád. Rossi se do závodu sice vrátil, ale z posledního místa se dostal jen na 13. pozici v cíli. Nicky Hayden dojel v závodě třetí, což mu stačilo k zisku titulu. Toto je jediný případ, kdy ve Valencii získal titul jezdec, jenž byl před finálovým závodem na 2. místě.

2007:
Prozatím poslední boj o titul se při posledním závodě ve Valencii odehrál v roce 2007, kdy ve třídě 125 ccm měl před tímto závodem Gabor Talmacsi (Aprilia) výhodu deseti bodů nad svým týmovým kolegou Hectorem Faubelem (Aprilia). Oba jezdci byli nejlepší v kvalifikaci a poté odvedli excelentní výkon v závodě, ve kterém nejlepší pětici v cíli dělilo méně než jedna sekunda. Faubel vyhrál, ale Talmacsi si druhým místem titul nenechal vzít.

2009:
O titul se přou Marco Simoncelli (Aprilia) a Hiroshi Aoyama (Honda), který má výhodu náskoku 21 bodů. Simoncelli tak má jedinou šanci – vyhrát závod a spoléhat, že Aoyama nebude v závodě lepší jak na 11. místě.