KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Škatule, škatule hejbejte se !

Text: Jiří Mikšík, Foto: Petr Štola
Škatule, škatule hejbejte se !
01.12.2008
 

AKTUALIZOVÁNOV dnešních škatulích se podíváme do tříd stocků a supersportů, tedy mistrovských seriálů pod názvem European 600 Superstock Championship a Superstock 1000 FIM Cup a to i co se týká česko-slovenské účasti v těchto mistrovských závodech. Ale více v následujících řádcích.

Švédský Veidec Honda Team (známý dříve jako Benjan Racing Team) pojede mistrovství světa supersportů v následující sestavě: Nizozemec Arie Vos, Dán Robbin Harms a Němec Jesco Günther. A právě Dán Robbin Harms je velmi rád, že má nakonec místo v týmu Veidec na příští sezónu, když ho jeho bývalá stáj Stiggy Motorsport odsunula na vedlejší kolej, i když pro ni vybojoval celkově 9. místo v konečné tabulce šampionátu.

Nizozemská stáj VD Heyden Team Yamaha, samozřejmě s podporou Yamaha Motor Nizozemsko, bude mít celkem dva jezdce, známé i ze světa Grand Prix, kde oba jezdili třídu stopětadvacítek. A tak je všem už skoro jasné, o koho se jedná: Dva Holanďané Raymond Schouten a Joey Litjens budou mít k dispozici motocykly Yamaha ve třídách do  600 ccm a 1000 ccm. 18-ti letý Joey Litjens si vyzkoušel už v Portimao Yamahu R6 a hned při svém prvním startu na tomto motocyklu dojel na výborném 12. místě. O 5 let starší Raymond Schouten pak pojede litrové stocky, navíc se oba dva zúčastní pochopitelně i nizozemského šampionátu, ale Schouten zde pojede třídu superbiků.

Italský Ducati Xerox Junior bude mít v litrových stocích hodně nebývalé složení. V Bruselu žijící Xavier Simeon byl od počátku své mezinárodní kariéry spojován s týmem Alstare Suzuki. Když však ve finále v Portimao vlastní chybou prohrál titul ve prospěch Brendana Robertse a musel se spokojit s místem 4., tak od Suzuki překvapivě odešel a právě místo Robertse bude jedničkou tohoto týmu. Druhým jezdcem Ducati Xerox Junior pak bude Ital Daniele Beretta – letos celkově 6. v
European 600 Superstock Championship“.

Britský Parkalgar Honda Team nasadí ve třídě supersportů celkem tři motocykly. Prvním bude 21-letý Ir Eugene Laverty, který většinu letošní sezóny jezdil závody Grand Prix 250 ccm za italský tým Blusens Aprilia, ovšem bez větších úspěchů. Pak však dostal Laverty šanci jet dva závody za zraněného Fabiena Foreta v týmu Yamaha World Supersport a bylo z toho dokonce pódium ve Vallelunge. Druhým jezdcem bude Portugalec Miguel Praia a na třetí místo se těší Němec Arno Tode, ten však doposud ještě nebyl potvrzen.

Stáj BE1 Racing Team, pojede v supersportech s jezdci Garry McCoyem a Gianlucou Nannellim. Týmbude podporovaný přímo továrnou Triumph a motocykly budou pochopitelně typu Daytona 675.

Superbiková stáj Sterilgarda Go Eleven ztratila po odchodu svých hvězdných jezdců Maxe Biaggiho a Rubena Xause sponzora „Go Eleven“ a tak se dva noví piloti týmu manažera Marca Borcianiho – britský šampión Shane Byrne a Ital Alex Polita – musí zatím obejít bez hlavního sponzora.

Nazpět do USA se vrací 33-letý Američan Josh Hayes. Ten jel v týmu Parkalgar Honda poslední tři závody seriálu supersportů a v Portimao mu na bednu chyběl jen krůček. V roce 2009 pojede Hayes sérii AMA ve superbicích na Yamaze (spolu s týmovými kolegy
Benem Bostromem, Joshem Herrinem a Tommy Aquinou), ačkoliv vedení týmu Parkalgar Honda doufalo, že by mohl jet zkušený Josh celou sezónu 2009 právě v SSP.

Jihočeský MS Racing  - tedy tradiční český tým superstocků na Hondách CBR1000RR pojede staronově s Britem Barry Burrellem – letos celkově na 12. místě.
Jeho doplní brněnský jezdec Ondra Ježek, který si svou premieru v této kubatuře odbyl právě v portugalském Portimao - 18. místo. Ještě k testování Ondry Ježka, při úplně prvním seznámení s motocyklem Honda CBR1000RR zajel na domácím okruhu – tedy na „Masecu“ čas 2.04.9…!
Stáj pana Martina Smrže ale pojede v sezóně 2009 celkem se čtyřmi jezdci v této kubatuře. Tím třetím bude maďarský jezdec Balazs Nemeth, jezdící letos na Hondě supersporty za Factory Racing  a čtvrtým by měl být další britský jezdec.

Královohradecký KL Intermoto Czech Honda pojede stejně jako v minulých sezónách se čtyřmi jezdci. Ve třídě supersportů to bude český jezdec Patrik Vostárek a dle dnešních slov pana Josefa Kubíčka bude druhým jezdcem na „devadesát devět procent“ Ital Massimo Roccoli. Tento italský jezdec – jezdící doposud převážně na motocyklech Yamaha – skončil v právě skončené sezóně na 12. pozici v celkové tabulce šampionátu, tedy ještě o jedno místo lépe, než odcházející Francouz Matthieu Lagrive. A o rok dříve byl Roccoli celkově v šampionátu dokonce šestý !!! 24-letý jezdec z Rimini má na svém kontě celkem 38 závodů supersportů v letech 2006 - 2008, z toho 1x vyhrál – doma v Misanu a 1x dojel třetí a kromě toho absolvoval ještě 3 závody této série v roce 2004. Jinak jezdil rovněž superbiky (2005 – 2 jízdy) a hlavně superstocky. V sezóně 2005 v nich skončil celkově jako 5., když získal celkem 4 podiová umístění (1x vyhrál - Silverstone), zajel 3x nejrychlejší kolo závodu a 2x startoval z PP.
A kdo pojede za královéhradecký tým ve stocích? Opět dle dnešního aktuálního vyjádření pana „Josky“ Kubíčka je zatím jistý Polák Mateusz Stoklosa. Druhým bude buď ve stejné třídě český jezdec Michal Drobný, pokud ale nedojde v nejbližších dnech k podepsání smlouvy, tak by se druhým jezdcem mohl stát i Slovák Tomáš Svitok, ten by ale jel o třídu níž, tedy stocky do 600 ccm.


   

Další články sekce