KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Spiderman McBride to tam dal pod 5,8

Text: Petr Štola; foto: larrymcbride.com
Spiderman McBride to tam dal pod 5,8
06.03.2008
 

Hned při prvním závodě AMA Dragbike dokázal šampión Larry McBride pokořit rekord a jako první se dostat pod hranici 5,8 sekundy!

Před startem letošní sezóny amerických dragsteru prohlásil osminásobný AMA Dragbike šampión Larry „Spiderman“ McBride, že jeden z jeho cílů pro letošní rok je, konečně pokořit hranici 5,8 sekundy na ¼ míle, ale že se mu to podaří hned v prvním závodě sezóny opravdu neprozradil! Svého prvního cíle dosáhl na dráze South Georgia Motorsports Park Valdosta ve státě Georgia, kde se o uplynulém víkendu konal AMA Dragbike B&B Bikeweek Nationals. Ve finálové jízdě, ve které nastoupil proti Tomu Perrymu, zaznamenal čas 5,799 a konečnou rychlost 235,8 mph (cca 380 km/h).

 

„Věděl jsem, že to bylo rychlé, ale že to bude rekord jsem nečekal,“ řekl McBride, který si na dráze ve Valdostě zlepšil osobní rekord 5,809, jenž u jeho jména figuroval od závodu na Virginia Motorsports Parku z roku 2006. Svým novým maximem zároveň Spiderman překonal absolutní rekord, který od roku 2006 držel McBrideův kolega Jimmy Brantley, který při světovém finále v Gainesvillu dosáhl času rovných 5,800.

 

„Věděli jsme, že motorka může jezdit rychle, ale děsivější na všem je, že může jet ještě rychleji,“ upozorňuje Larry McBride, který v cestě za rekordním časem šel tak, že po jedné sekundě měl ujeto 60 stop, 330 stop (cca 100 m) měl za 2,58 sekundy, 1/8 míle dal za 3,8, když v tu dobu měl rychlost již 196 mph.

 

„Dráha byla celý víkend znamenitě připravená a i počasí nám vyhovovalo. Byl to skvělý způsob jak začít sezónu,“ doplňuje jezdec, který během víkendu zaznamenal ještě další solidní výkony, jako například 5.96, 5.84, či 5.91.

 

Larry „Spiderman“ McBride zmodernizoval se svým bratrem Stevem během zimy svou Puma Kawasaki, která s obsahem 1511 ccm disponuje neuvěřitelnými 1000 kobylkami. Po více jak dvacetileté kariéře se pyšní několikanásobným překonáním časových bariér. Právě on byl například prvním jezdcem v historii, který se dostal pod 6.50, když v roce 1991 zajel čas 6.49. Naposledy se takto zapsal při hranici 5.9 a nyní 5.8. Svou přezdívku Spiderman získal v roce 1980, kdy se při závodě NHRA U.S. Nationals „plazil“ tak pomalu, že ho touto přezdívkou počastoval místní hlasatel.

Další závod americké národní série se pojede 4. – 5. dubna na dráze Atlanta Dragway v Commerce (stát Georgia).

 

 

Další články sekce