KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 28. listopadu do 4. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Startovní listina 24 hodin Le Mans

Text: Petr Štola; foto: LeMans.org
Startovní listina 24 hodin Le Mans
23.03.2008
 

Krátký pohled do startovní listiny zahajovacího závodu Mistrovství světa Endurance.

QTEL World Championship of Endurance, jek zní oficiální název vytrvalostního šampionátu této planety, roztočí své první kolo na francouzském okruhu Bugatti u města Le Mans již za čtyři týdny. Než si ovšem připomeneme několik jmen ze startovní listiny, podívejme se na změny v pravidlech pro letošní rok. Tou největší změnou je zřejmě to, že již se nepojedou třídy superbike a superproduction, které byly obě zahrnuty do nové třídy označené jako „EWC“ (Endurance World Championship), která jako jediná pojede o světový titul. Třída Superstock zůstala nezměněná, pojede však pouze o Světový pohár a její vítěz proto nebude dekorován jako Mistr světa, ale pouze jako vítěz světového poháru 2008. Třída Open zůstala bez světové podpory a jede se pouze jako vložená kubatura. Změnou prošel ovšem i samotný okruh Buggati, kde byla upravená zatáčka Garage-Vert. Jedno kolo v Le Mans nově měří 4185 metrů a jezdci tak budou vytvářet nové rekordní zápisy.

 

Do závodu, který startuje v sobotu 19. dubna v 15:00 hodin, je přihlášeno celkem 63 týmů (34 v kategorii EWC, 25 superstock a 4 open). Mezi favority samozřejmě patří oba tovární týmy Suzuki (#1 Philippe, Lagrive, Da Costa a #2 Costes Dietrich, Neukirchner), ale především i vítěz loňského Bol d´Or, tovární tým Yamaha France - GMT94 Ipone (#94 Gimbert, D. Checa, Plater, Guyot), do boje o přední umístění by měl zasáhnout i druhý z týmů Yamaha, tedy tým Phase One Endurance (#3 Pridmore, Stanton, McBride). Zajímavé bude jistě i sledovat počínání rakouského Yamaha Austria Racing Teamu (#7 Jerman, Martin, Cudlin). Tradičním soupeřem továrnám Yamaha a Suzuki bude jistě i Kawasaki, která narozdíl od předchozích let nasazuje pouze jeden oficiální tým, ovšem notnou dávku podpory dává dalším dvěma formacím. V tom oficiální týmu Kawasaki France uvidíme se startovním číslem 11 osvědčenou dvojice Giabbani-Mazuecos, kterou doplní dvojice nováčků Nigon a Tiberio. S podporou továrny nastoupí týmy Bolliger Team Switzerlend (#8 Morillon, Muff, Saiger, Mizera) a Diablo 666 Bolliger (#666 Hutchins, Cudlin, Mason). Posledního z japonských výrobců, tedy továrnu Honda, bude zastupovat sice jediný tým, o to silnější. Francouzský National Motos nejenže již ví jak chutná vítězství v Le Mans, ale především patří k nejpopulárnějším týmům v zemi galského kohouta, a tedy bude mu patřit obrovská divácké podpora. Hrdinové z roku 2006 pojedou s tradičním startovním číslem #55, na novém CBR 1000RR FireBlade se budou střídat domácí Bouan, Marchand a Metro.

 

Do bojů o přední pozice bude chtít jistě zasáhnout i tovární tým Motors TV / MV Agusta, kde s novým italským modelem „třistadvanáctky“ pojedou Francouzi Piot se Scarnatem a Španěl Monge. Ovšem o své místo na výsluní (Le Mans je ihned po Bol d´Oru druhým nejpopulárnějším motocyklovým závodem ve Francii) se budou chtít porvat i jiné týmy, jako například slovenský Maco Moto Racing, který dle dostupných informací angažoval do svých řad Australana Warwicka Nowlanda (ten je sice uveden i u týmu Phase One, ale víme, že by se měl představit u Slováků). Na startovní listině je v týmu Maco Moto Racing zapsán i náš Tomáš Mikšovský, nicméně ještě před týdnem nebylo vůbec jasné, zda se náš jezdec v týmu Martina Kuzmy letos představí.

 

Poslední na koho bychom chtěli upozornit, je německá továrna BMW. Ta sice nedisponuje motocyklem, jenž dosahuje kvalit japonských hypersportů, nicméně jak ukázal nedávný závod Daytona200, BMW je především o výdrži a pokud se hvězdy opět přívětivě nakloní, mohl by z toho být útok na nejlepší patnáctku. Oba týmy BMW Motorrad startují v kategorii Open a proto nebodují do MS, jde tedy opravdu pouze o útok na absolutní pořadí závodu. Na motocyklech se budou střídat osvědčené posádky z posledních let, tedy na stroji #17 Hinterreiter, Penzkofer, Cooper a na stroji #71 Fernandez, Maertens, Parriott.

  

Kompletní startovní listinu naleznete na oficiálních stránkách závodu www.lemans.org

 

 

Další články sekce