KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Statistiky před GP Portugalska

Foto: Ducati Corse
Statistiky před GP Portugalska
10.04.2008
 

Tradiční podívaná do statistik před Grand Prix je tentokrát směřovaná na portugalský Estoril.

Statistika třídy MotoGP

* Casey Stoner dokončil v Estorlu závod pouze dvakrát, v roce 2005 vyhrál ve třídě 250 ccm a vloni byl třetí v MotoGP. V roce 2002 havaroval v deštivém závodě třídy 250 ccm, v roce 2003 po havárii v tréninku nenastoupil do závodu, v roce 2004 po kolizi se Simone Corsim odstoupil ze závodu s poškozeným motocyklem a v roce 2006 havaroval v závodě MotoGP.

* Daniel Pedrosa byl vloni po bitvě s Valentino Rossim druhý, pro Pedrosu to bylo dokončení zisku estorilských pódii v každé kategorii. Po vítězství v Jerezu bude Pedrosa v Estorilu usilovat o své první druhé pódium v řadě (v kategorii MotoGP).

* Valentino Rossi startoval v Estorilu osmkrát a pokaždé byl na pódiu, pětkrát z toho v závodě zvítězil. V kvalifikaci Rossi zvítězil pouze jednou, bylo to v MotoGP 2006.

* Estoril je jedním ze čtyřech okruhů, kde Jorge Lorenzo prozatím nezvítězil v žádném závodě Grand Prix. Zbývající tři okruhy jsou Sachsenring, Motegi a Valencia. Estoril a Valencia jsou také jediné dva okruhy, kde Lorenzo ještě nevyhrál kvalifikaci.

* Andrea Dovizioso startoval v Estorilu třikrát v závodě třídy 250 ccm a pokaždé z toho bylo pódium, včetně roku 2006, kdy zvítězil.

* James Toseland je od roku 1990 prvním Britem, který dokázal získat dvakrát po sobě výsledek v první šestce závodu nejprestižnější kategorie, naposledy se to povedlo právě v roce 1990 Niallu Mackenziemu.

*Až do loňského roku byl Estoril pro Nickyho Haydena jedním ze špatných okruhů. V roce 2005 zde byl na 7. místě a v roce 2003 dokonce na 9. místě. Po havárii na motocyklu kategorie supermoto se Hayden nezúčastnil Grand Prix Portugalska v roce 2004 a v roce 2006 byl sražen svým týmovým kolegou v pátém kole. Vloni zde zvítězil v kvalifikaci a poté zaznamenal 4. místo.

* Loris Capirossi má z Estorilu dvě pódia, poslední z roku 2003, které získal po vítězství v kvalifikaci. Capirossi získal v Jerezu pátým místem nejlepší čtyřtaktní výsledek pro továrnu Suzuki.

* Nejlepším výsledkem Johna Hopkinse v Estorilu je šesté místo, které zde získal celkem třikrát (2004, 2006, 2007).

* Nejlepším výsledkem Shinyi Nakana z Estorilu je jeho osmé místo v roce 2005, které dosáhl ještě s motocyklem Kawasaki.

* Havárie Colina Edwardse byla jeho teprve čtvrtým nebodovaným výsledkem v jeho 54. závodech s motocyklem Yamaha (od roku 2005).

* Fantastický záznam z Estorilu má Toni Elías, který zde třikrát zvítězil. V roce 2003 a 2004 v závodech třídy 250 ccm a v roce 2006 v závodě MotoGP (poté co se kvalifikoval až 11. místem).

* Až do loňského závodu byl Randy de Puniet v Estorilu velmi úspěšný. Třikrát v Portugalsku byl na pódiu třídy 250 ccm, v roce 2006 získal 10. místem v závodě MotoGP svůj nejlepší výsledek premiérové sezóny v nejprestižnější kategorii. Vloni ho v souboji o nejlepší desítku zradila technika.

 

Statistika třídy 250 ccm

* Honda i Aprilia jsou v Estorilu stejně úspěšné, obě továrny mají čtyři vítězství.

* Pro Mattiu Pasiniho je Estoril jedním z nejméně úspěšných okruhů, prozatím zde nebyl nikdy lépe než na osmém místě. Je to jeden ze tří okruhů, kde ve třídě 125 ccm neskončil na pódiu (další dva jsou Le Mans a Losail). Vloni Pasini vyhrál kvalifikaci třídy 125 ccm, ale v závodě v jedenáctém kole havaroval z prvního místa a poté dojel na osmé pozici.

* Mika Kallio má z Estorilu své první vítězství v Grand Prix, bylo to v roce 2005, kdy ve třídě 125 ccm v Estorilu nejen vyhrál poprvé v kariéře, ale poprvé i v kvalifikaci. Vloni se ve třídě 250 ccm kvalifikoval do první startovní řady, ale závod nedokončil pro poruchu jeho KTM.

* Hector Barbera, který v roce 2004 vyhrál v Estorilu závod třídy 125 ccm, skončil vloni v závodě 250 ccm na pátém místě. Byl to jeho nejlepší výsledek z Estorilu od doby, kdy přestoupil do dvěstěpadesátek.

* Třetí místo Yuki Takahashiho v Jerezu byl jeho první pódiový výsledek od GP Německa z roku 2006.

* Thomas Lüthi skončil vloni čtyřikrát těsně za pódiem (4. místo), jednou právě v Estorilu.

* Estoril je pro Alvara Bautistu nejúspěšnějším okruhem, dokázal zde vyhrát závod třídy 125 ccm i 250 ccm.

* Hiroshi Aoyama skončil v roce 2006 na druhém místě závodu dvěstěpadesátek, což je zároveň i jediný pódiový výsledek pro jezdce na motocyklu KTM. Stejně jako jeho týmový kolega Kallio, musel i Aoyama vloni ze závodu odstoupit pro poruchu motocyklu.

* Hector Faubel vloni vyhrál v Estorilu závod třídy 125 ccm.

* Den po Grand Prix Portugalska oslaví Ratthapark Wilairot dvacáté narozeniny.

 

Statistika třídy 125 ccm

* Továrna Aprilia má z Estorilu již 5 vítězství, po jednom mají Honda, Gilera a KTM.

* Po vítězství ve Španělsku se Simone Corsi dostal poprvé v kariéře na vedoucí místo průběžné klasifikace Mistrovství světa. Vloni skončil Corsi sekundu na vítězem závodu, když mu po boji o vítězství nakonec patřilo čtvrté místo.

* Stefan Bradl získal svůj nejlepší výsledek loňské sezóny právě v Portugalsku, kde dojel šestý.

* Nicolas Terol získal druhým místem v Jerezu své první pódium (po absolvování 49 závodů).

* Loňské třetí místo v Estorilu udělalo z Pola Espargara čtvrtého nejmladšího jezdce celého Grand Prix, který se dostal na stupně pro vítěze.

* Šesté místo Steve Bonseye v Jerezu, bylo nejlepším výsledkem jeho dosavadní kariéry Grand Prix. Je to zároveň nejlepším výsledkem amerického jezdcem od doby, kdy Allan Scott skončil šestý v Jerezu roku 1989, tedy rok předtím, než se Bonsey narodil.

* Pokud Bradley Smith skončí na pódiu i v Portugalsku, bude prvním britským jezdcem, který má dvě po sobě jdoucí pódia od doby, kdy byl v roce 1987 Ron Haslam třetí v závodě 500 ccm ve Španělsku a poté v Německu.

* Druhé místo Gabora Talmacsiho v loňském Estorilu bylo jeho prvním pódiem z této dráhy.

 

 

Další články sekce