KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. června do 3. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Statistiky před GP v Brně

Tisková zpráva Dorna, foto: Fiat Yamaha
Statistiky před GP v Brně
14.08.2008
 

Tradiční pohled do statistik jednotlivých jezdců na okruhu, kde za pár hodin nastoupí k bojům o další světové body.

·        Valentino Rossi získal v Brně své vůbec první vítězství v Grand Prix, bylo to v roce 1996, kdy vyhrál závod třídy 125 ccm poté, co získal první pole position ve své kariéře. V nejprestižnější třídě absolvoval Rossi již osm závodů, z nichž tři vyhrál a třikrát dojel druhý. Jediné dva starty, kdy skončil mimo první dvě pozice, byl rok 2007, kdy dojel na 7. místě a rok 2002, kdy ho ze souboje o vítězství s Maxem Biaggim vyřadila prasklá pneumatika.
·        Druhé místo Casey Stonera v USA bylo jeho šesté pódium v řadě, což je jeho nejdelší pódiová šňůra v celé jeho Grand Prix kariéře. Stoner ovládl loňský závod v Brně, po startu z pole position zvítězil stylem start-cíl.
·        Vloni skončil v Brně Daniel Pedrosa na 4. místě, nicméně předtím byl pět let v jedné řadě vždy na pódiu nějakého z brněnských závodů, včetně jeho třetího místa v závodě MotoGP (2006) a vítězství v závodech 250 ccm (2005) a 125 ccm (2003). Brno je jedním z pěti aktuálních okruhů GP, kde Pedrosa prozatím nikdy nevyhrál žádnou z kvalifikací v některé z kategorií GP. Dalšími čtyřmi okruhy jsou Losail, Mugello, Laguna Seca a Misano.
·        Jorge Lorenzo má v Brně skvělé záznamy z nižších tříd. V roce 2004 vyhrál závod třídy 125 ccm, poslední tři roky pak byl vždy na pódiu třídy 250 ccm, když poslední dva roky vždy zvítězil. Lorenzo také poslední tři roky vždy vyhrál v Brně kvalifikaci třídy 250 ccm.
·        Andrea Dovizioso skončil v posledních čtyřech letech v Brně třikrát na druhém místě. Vždy to bylo po souboji s Lorenzem. V roce 2004 ve třídě 125 ccm a v posledních dvou letech ve třídě 250 ccm.
·        Brno je pro Colina Edwardse jedním z méně úspěšných okruhů. Je to jeden ze čtyř okruhů, kde prozatím nikdy neskončil mezi nejlepší šesticí. Dalšími okruhy jsou Misano, Sepang a Valencie. Edwards vloni v Brně havaroval již ve druhém kole. Byl to jeden z jeho dvou závodů roku 2007, ve kterém nebodoval.
·        Chris Vermeulen skončil vloni na 5. místě poté, co startoval z boxů a kdy byl po prvním kole desátý. V posledních dvou závodech dokázal Vermulen získat pódiový výsledek. Pokud skončí Vermeulen na pódiu i v Brně, stane se prvním jezdcem se čtyřtaktním strojem MotoGP, který dokáže získat tři následné pódia.
·        Nickyho Haydena 3. místo v loňském závodě, bylo jeho první pódium na okruhu v Brně. Bylo to také naposledy, kdy Hayden stál na pódiu (v Brně Hayden nestartuje – píšeme o tom na jiném místě)
·        Nejlepším výsledkem pro Shinyu Nakana je v brněnském závodě nejprestižnější třídy, osmé místo z roku 2006, tehdy ovšem ještě na motocyklu Kawasaki. Nakano je společně s Rossim jediným jezdcem, který dokázal bodovat ve všech letošních závodech. Shinya Nakano vyhrál v Brně na motocyklu Yamaha v roce 2000 závod třídy 250 ccm.
·        Loris Capirossi bude v Brně startovat poosmnácté (součet závodů ze všech tříd). V nejprestižnější třídě startoval Capirossi v Brně desetkrát, z toho skončil devětkrát v nejlepší šestici, včetně jeho předloňského vítězství.
·        Sedmé místo Toni Eliase v Laguna Sece, je jeho nejlepším výsledkem od loňského závodu v Sepangu, ve kterém dojel šestý. Nejlepším výsledkem Toni Eliase v brněnském závodě nejprestižnější třídy, je jedenácté místo, které získal v posledních dvou letech.
·        Alex de Angelis získal v Brně jedno pódium v nižších třídách. Bylo to v roce 2003, kdy dojel v závodě třídy 125 ccm třetí. V závodech třídy 250 ccm startoval De Angelis v Brně celkem čtyřikrát. Nejlepším výsledkem těchto čtyř startů, bylo čtvrté místo z roku 2005.
·        Randy de Puniet vyhrál v roce 2003 v Brně závod třídy 250 ccm. Vloni skončil v Brně na osmé pozici závodu MotoGP, byla to historicky nejlepšího pozice jezdce se strojem Kawasaki MotoGP (vyrovnal výkon Nakana z roku 2006).
·        Sylvain Guintoli byl vloni jediným jezdcem, který dokázal v některém z tréninků, kvalifikaci, či závodě, skončit před Casey Stonerem. Bylo to ve druhém volném tréninku, který Guintoli vyhrál.
·        John Hopkins získal v Brně svůj nejlepší výsledek v kariéře Grand Prix, bylo to jeho druhé místo v loňském závodě MotoGP.
·        Marco Melandri v roce 1997 debutoval v Grand Prix. Bylo to těsně po jeho patnáctých narozeninách a Melandri se v té době stal nejmladším jezdcem historie Grand Prix, který se postavil na start některého ze závodů. Melandri v Brně zvítězil třikrát v závodech menších tříd. V letech 1998 a 1999 to bylo ve třídě 125 ccm a v roce 2002 v silnějších čtvrtlitrech. Vloni Melandri v Brně nestartoval, důvodem bylo jeho zranění z pádu při předchozím závodě, kterým byla US GP v Laguna Sece.


Další články sekce