KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Superbikové přestupy pro rok 2010 (podruhé)

Zdroj: gpone, motosprint, foto: Petr Štola
Superbikové přestupy pro rok 2010 (podruhé)
01.07.2009
 

První ucelená zpráva o tom, jak se bude přesýpat jezdecké pole v Mistrovství světa Superbike pro rok 2010.

Kauza „Ben Spies“
V loňském roce se touto dobou již vědělo o některých jistých přestupech, v letošním roce, možná vinou finanční krize, je více než jistoty, spíš „zaručených“ fám. Každopádně jak se zdá, vše se točí okolo toho, kde zakotví Ben Spies. Američan vypadá, že je otevřen jakékoliv lukrativní nabídce a zřejmě mu je úplně jedno, zda ta nabídka, resp. zda ty peníze, přijdou z WSBK nebo MotoGP. V současnosti má Spies v ruce v pořadí již pátou variantu smlouvy od továrny Yamaha, která aktuálně zní na 1,3 milionu Euro. To je v přepočtu na jeho domácí měnu zhruba 1,83 milionu US Dollarů, tedy osminásobek toho, co Spies pobíral od továrny Suzuki v době, kdy působil coby šampión superbikového šampionátu USA v týmu Makita Rockstar Yoshimura Suzuki. Vyčkávání Spiese je samozřejmě pochopitelné, zvláště poté, co se objevily zprávy, že o jeho služby má zájem nejen továrna Aprilia, která by jej ráda posadila na své RSV4, ale především nově dva subjekty z MotoGP v podobě týmu Fausta Gresiniho, ale i samotné továrny Ducati. Zde je již pouze spekulace v tom, zda by jej továrna Ducati posadila na stroj s reklamou Marlboro, či na stroj s reklamou Pramac, i když v italských médiích se spekuluje s možností nahrazení Canepy právě Spiesem.

„Mám na stole doslova haldu nabídek, ale v tomto okamžiku se soustředím pouze na zisk světového titulu,“ říká samotný Ben Spies na své další působení v motocyklovém sportu. „Samozřejmě jsem již absolvoval první jednání a základní plány pro rok 2010 již ve své hlavě mám, ale to se media zatím nedozví. Až přijde doba, a ona přijde brzy, tak se něco málo dozvíte...“

Kauza „návrat Teamu GSE“
V Doningtonu se velmi diskutovalo o návratu týmu GSE do superbikového Mistrovství světa. Tento špičkový britský tým, který v současnosti spojil své personálie v celek s Airwaves, by měl zůstat v aktuálním složení i pro sezonu 2010 a my bychom tak měli vidět v jeho barvách Jamese Ellisona a Leona Camiera. Je však velmi pravděpodobné, že by to nebylo na strojích Yamaha, na kterých jezdí tým v této sezoně. Ve spojení s touto kauzou se hovoří o návratu ke značce Ducati, se kterou byl tým spjat při svých předchozích letech ve WSBK (do týmu putovaly následující rok vždy stroje z továrního týmu). Jednou z variant je dokonce spojení s italskou Aprilii a vytvoření druhého továrního týmu, resp. možná dokonce až třetího.

Kauza „Toseland, Vermeulen“
Oba bojují o setrvání v MotoGP. Čím více se o jejich osobách začíná hovořit ve spojení s odchodem z MotoGP, tak tím více se zlepšují jejich výsledky. Pokud tento trend bude pokračovat, je dost pravděpodobné, že by v MotoGP zůstali i nadále. Nicméně oba si jsou jistí také skutečností, že jejich dny v MotoGP mohou být sečteny a právě proto se oba zajímají o angažmá ve WSBK již v těchto dnech, aby případně nedošlo k situaci, že propásnou dobu, kdy bude v továrních formacích vhodné místo. James Toseland se tváří, jako že je na závodech jen coby divák, pravda je taková, že již delší dobu jedná s týmem Ronalda Ten Kateho o možnosti sedla jedné z CBR1000RR. Ten Kate má pro rok 2010 pod smlouvou pouze Jonathana Reu, a tak Toseland může nahradit kohokoliv z dvojice Carlos Checa, Ryuichi Kiyonari. Naopak Chris Vermeulen bere za kliku jiné formace. Jeho návrat je stále více spojován s týmem Francise Batty, tedy tovární formaci Alstare Suzuki Brux, což by bylo užitečné řešení i pro továrnu Suzuki, která by v jisté míře plnila i podmínky smlouvy, kterou má s australským jezdcem uzavřenou.

Kauza „Edwards, Canepa“
Aprilia, Aprilia, Aprilia, to je jméno továrny, která neskrývá svůj zájem. Ovšem v posledních dnech se z Noale ozývají také hlasy se jmény jiných jezdců. Nechme se tedy překvapit, kdo že to bude jezdit na červenočerných strojích v roce 2010. Může to být aktuální dvojice Biaggi, Nakano (i když to se mě osobně zdá velmi nepravděpodobné zejména ve spojení se jménem Nakano – Biaggi totiž prý již dostal smlouvu pro rok 2010), ale může to být i například dvojice Canepa, Edwards, či úplně jiná dvojice, on totiž Edwards údajně dostal nabídku na setrvání v týmu Hervé Poncharala...

Kauza „Carlos Checa“
Třikrát během víkendu v Doningtonu byl spatřen Carlos Checa, jak vylézá z kamiónu týmu Alstare Suzuki Brux, což pochopitelně vede ke spekulaci o jeho možném angažmá pro rok 2010. Zkušený jezdec MotoGP, ale dnes již i WSBK, si nechce nechat zavřené dveře a přestože patří k nejstarším pilotům světového šampionátu, nechce samozřejmě končit kariéru. Jednou z možností by tedy byl stroj GSX-R1000.

Kauza „Shane Byrne“
Shakey obdržel již v Misanu od týmu Sterilgarda novou smlouvu, která by jej zavázala pro tuto formaci i v roce 2010. Nicméně i on váhá s podpisem. Samozřejmě důvodem není konec kariéry, ale zájem Shakeyho pokusit se posadit na lepší motocykl. Jeho manažer již jednal se Suzuki, ale i s Kawasaki Superbike Racing Teamem, jehož sídlo je v Anglii a kde se pro rok 2010 určitě rozloučí s Makoto Tamadou, zatímco Broc Parkes bude pokračovat i ve své druhé „zelené“ sezoně. Otázkou ovšem je, kdo bude ochoten spojit své jméno se strojem, který ještě nikdy v posledních několika letech nedosáhl na výraznější výsledky?


Další články sekce