KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Superbiky míří do Kataru

Foto: Petr Štola
Superbiky míří do Kataru
10.03.2009
 

Po vzrušujícím startu 22. ročníku Mistrovství světa superbike je před námi další díl kolotoče s názvem WSBK 2009. Druhý ze čtyř zámořských závodů se jede na okruhu Losail International Raceway v Kataru.

První výhra pro Ducati a Yamahu
Phillip Island potvrdil, že Noriyuki Haga (Ducati Xerox), bude jedním z favoritů této sezony. Japonec zvítězil v prvním a dojel druhý ve druhém superbikovém závodě. Ovšem své šance bojovat o vítězství ukázalo i několik dalších jezdců. Jedním z nich je nováček Ben Spies (Yamaha World Superbike), trojnásobný superbikový šampión USA, který vítězstvím ve druhém závodě předvedl, že s ním musí soupeři počítat. Potenciál a připravenost ukázal i Max Neukirchner, který s motocyklem týmu Suzuki Brux Alstare tvrdě vzdoroval Hagovi v jeho cestě za vítězstvím. Dva další jezdci, které bude v Kataru důležité sledovat, jsou Michel Fabrizio (Ducati Xerox) a Jonathan Rea (HannSpree Ten Kate Honda), kteří budou bojovat o svou pozici na pódiu.

Pokrok privátních týmů
V přítomnosti sedmi továren (Aprilia, BMW, Ducati, Honda, Kawasaki, Suzuki a Yamaha), se o své slovo hlásí i jezdci soukromých týmů. Díky technickým předpisům dokáží tito jezdci vzdorovat továrním gigantům a získávat zajímavé výsledky. V Austrálii to byl Leon Haslam (Stiggy Racing Honda), který dokráčel až na pódium. Velmi blízko byl i Regis Laconi (Ducati DFX). Mezi tyto jezdce se řadí i náš Jakub Smrž, který po skvělém startu sezony může v Kataru potvrdil svůj loňský dobrý vstup do sezony, kdy z Doha odlétal se dvěma top ten výsledky.

Aprilia a BMW ukázaly rychlost
Oba stroje italského i německého výrobce byly konkurenceschopné hned při svém debutu. Troy Corser (BMW) dokonce zaznamenal nejrychlejší kolo v prvním australském závodě a Max Biaggi (Aprilia) bojoval ve druhém závodě o pódium. Okruh v Kataru by měl těmto čtyřválcovým strojům ještě více vyhovovat. Jedinou továrnou, která pravděpodobně v tuto chvíli se svým materiálem spíše bojuje, je továrna Kawasaki, ale japonský výrobce tvrdě pracuje na tom, aby své stroje do závodu v Kataru vylepšil.

Supersporty
První závod šestistovek představil úžasný pohled na obrovský souboj početné skupiny jezdců. Losail bude jistě další zastávkou, která ukáže tuto třídu v její skvělé parádě, zvláště pak díky dlouhé cílové rovince. Favority jsou jistě oba šampióni posledních ročníků Kenan Sofuoglu a Andrew Pitt (oba HannSpree Ten Kate Honda), ale i například Australan Anthony West (Stiggy Racing Honda) a Brit Cal Crutchlow (Yamaha World Supersport). Vyloučit ze skupiny jezdců bojující o vítězství nesmíme ani mladý španělský talent v podobě Joana Lascorze (Kawasaki), či potenciál Ira Eugeny Lavertyho (Parkalgar Honda).
V závodě se opět představí i dvojice českých jezdců. Pro Patrika Vostárka (Intermoto Honda) i Matěje Smrže (MS Factory Racing), bude start v Kataru premiérou, přesto se jistě oba naši mladíci pokusí dostat na bodované pozice.

Losail International Raceway
Katarský okruh je jediný v tomto regionu, který vlastní licence pro závody FIM i FIA. Okruh, který měl svou premiéru v roce 2004, je plně vybaven nejmodernější technikou a zabezpečením. Okruh leží 30 kilometrů od mezinárodního letiště hlavního města Doha. Měří 5380 metrů, má 16 zatáček (10 pravých a 6 levých), jeho cílová rovinka měří 1068 metrů.
První tréninky a kvalifikace proběhnou ve čtvrtek 12. března. V pátek se program opakuje včetně toho, že na závěr bude opět organizováno nové superpole. Závody jsou na programu v sobotu ve 12:00 hodin a 15:30 hodin lokálního času (10:00 a 13:30 hodin středoevropského). Závod třídy supersport startuje ve 13:25 hodin (11:25).

Rekordní časy
Rekord okruhu: 1:59,156 – Fonsi Nieto (Suzuki – 2008)
Nejrychlejší kol: 1:58,053 – Troy Corser (Yamaha – 2008)


Další články sekce