KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Superbiky nazpět v Kyalami

Text: Jiří Mikšík, Foto: Aprilia Racing
09.12.2008
 

Po 6 letech, 8 měsících a 3 dnech se vrací superbikové motocykly nazpět do Jižní Afriky na okruh Kyalami, i když zatím pouze formou testů. Ovšem samotné závody na sebe také nenechají čekat, po 7 letech se zde pojede závod WSBK a SSP. Bude to 6. zastavení sezóny 2009, a sice v neděli 17. května 2009.

Všechny špičkové - tedy tovární a polotovární - týmy třídy superbiků - s vyjímkou Kawasaki - budou na nové trati testovat od zítřka do pátku a tak se podívejme, kdo všechno v Jižní Africe bude. 

Z Top 10 tabulky šampionátu 2008 bude chybět pouze mistr světa Troy Bayliss - který jak všichni vědí už zanechal závodní činnosti a Fonsi Nieto (letos celkově 6.), který zatím nemá jasno, kde vlastně v roce 2009 pojede.

A chybět bude i náš Kuba Smrž, připravující se v současné době s atlety Dukly Praha (a také s bratrem Matějem a Ondrou Ježkem) na Lanzarote.

K testování jsou přihlášeny týmy Xerox Ducati, Honda Ten Kate, Alstare Suzuki, Yamaha Italia, BMW a Aprilia - tedy poprvé dojde k přímé časové konfrontaci na okruhu, jak na tom vlastně jsou nové týmy BMW a Aprilia.

Japonec Noriyuki Haga pojede pochopitelně na továrním modifikovaném motocyklu Ducati Xerox a jistě se bude snažit dokázat, že je důstojným zástupcem trojnásobného mistra světa Troye Baylisse. Samozřejmě, že nebude chybět ani jeho týmový kolega Michel Fabrizio.

Celkem tři jezdce posílá do Afriky nizozemský tým Ten Kate Honda. Budou to nováček Jonathan Rea z Anglie, španělský veterán Carlos Checa a také letošní trojnásobný vítěz Ryuichi Kiyonari z Japonska.

Belgická stáj Alstare Suzuki jezdila nedávno v Austrálii na okruhu Phillip Island. A její dva jezdci zanechali u protinožců velmi dobrý dojem, japonský matador Yukio Kagayama byl dokonce s novým motocyklem Suzuki GSXR-1000  jen o 0,2 desetiny pomalejší než jezdci na motocyklech Kawasaki třídy MotoGP, které testovali na Phillip Islandu ve stejnou dobu.

Velkou neznámou budou pak oba dva noví jezdci týmu Yamaha Italia.  Brit Tom Sykes a Američan Ben Spies budou mít k dispozici nové motocykly  Yamaha R1 a jen si doplňme, že na pozávodních testech v Portimao zajel Spies čas 1.43.9, tedy o pouhých 0,2 desetiny za rekordem okruhu vytvořeným Troyem Baylissem.

Poprvé se také představí v přímém souboji, i když zatím jen časovém, německý superbikový nováček BMW s jezdci Troy Corserem a Rubenem Xausem. Jejich test ve Valencii dopadl velmi dobře a tak můžeme být jen zvědavi, jak dopadne srovnání s konkurencí.

A nebude chybět pochopitelně ani další nováček, italská Aprilia. Zde bude kromě srovnání s ostatními týmy, také velmi zajímavé interní srovnání, zatím totiž jak Ital Max Biaggi, tak Japonec Shinya Nakano testovali nové motocykly Aprilia RSV4 zcela odděleně.


Další články sekce