Superbiky se vrací do Ameriky
Spojené státy americké patří k nejdůležitějším článkům motocyklového trhu co se týká prodeje těžkých silničních motocyklů. Proto je jen logické, že se mistrovství světa superbiků vrací po čtyřleté pauze k Atlantiku. Tentokráte bude dějištěm Miller Motorsports Park v samé blízkosti hlavního města Utahu, tedy Salt Lake City. A na startu bude i muž na snímku, současný 14. jezdec průběžné tabulky šampionátu, Čech Jakub Smrž na motocyklu Ducati RS08

Už v roce 1989 se konal v Americe první závod mistrovství světa superbiků. A bylo to také první oficielní měření sil mezi motocyklovou elitou Evropy a závodníky ze zámoří. Dějištěm byl Brainerd Circuit v Minnesotě. Okruh, který s 1,8 km dlouhou rovinkou zakončenou zatáčkou, která se jezdla na 5. rychlostní stupeň, to vzbuzovalo u všech respekt. A Francouz Raymond Roche - na snímku (Ducati) vyhrál obě dvě jízdy. V Brainerdu se jelo celkem třikrát (1989 - 1991), pak se ke slovu dostal nový promotér tohoto šampionátu Maurizio Flammini a na Ameriku nezbylo ve světovém šampionátu místo.
Ale v roce 1995 se superbiky vrací do Ameriky nazpět, tentokráte do Kalifornie na proslulý okruh v Laguna Sece. Premiérové vítězství na trati „nahoru a dolu“ si připsali na své konto protinožci Anthony Gobert a Troy Corser. A právě Corser se zde cítil jako doma, rok předtím totiž vyhrál mistrovství AMA superbiků.
Deset let bez přerušení byla Laguna Seca nezbytnou součástí kalendáře WSBK. Ale rok byl nejen dvojnásobným triumfem Chrise Vermeulena (Honda), ale i posledním závodem na tomto okruhu.
Co se týká české účasti na superbikových závodech v USA, tak zde startoval celkem 4x Jirka Mrkývka. Z osmi startů v letech 2001 – 2004 dokončil pouze jedenkrát a to hned ve svém prvním roce. Ve druhé jízdě roku 2001 dojel na 21. místě, což je doposud nejlepší umístění českého jezdce.
Přehled historických vítězů – WSBK v USA
1989 Brainerd Roche (FRA-Ducati) Roche (FRA-Ducati)
1990 Brainerd Mertens (BEL-Honda) Chandler (USA-Kawasaki)
1991 Brainerd Polen (USA-Ducati) Polen (USA-Ducati)
1995 Laguna Seca Gobert (AUS-Kawasaki) Corser (AUS-Ducati)
1996 Laguna Seca Kocinski (USA-Ducati) Gobert (AUS-Kawasaki)
1997 Laguna Seca Kocinski (USA-Honda) Kocinski (USA-Honda)
1998 Laguna Seca Corser (AUS-Ducati) Haga (JPN-Yamaha)
1999 Laguna Seca Gobert (AUS-Ducati) Bostrom B. (USA-Ducati)
2000 Laguna Seca Haga (JPN-Yamaha) Corser (AUS-Aprilia)
2001 Laguna Seca Bostrom B. (USA-Ducati) Bostrom B. (USA-Ducati)
2002 Laguna Seca Bayliss (AUS-Ducati) Edwards (USA-Honda)
2003 Laguna Seca Chili (ITA-Ducati) Xaus (SPA-Ducati)
2004 Laguna Seca Vermeulen (AUS-Honda) Vermeulen (AUS-Honda)
Počet vítězství jednotlivých jezdců: Ben Bostrom, Gobert, Kocinski a Corser 3x, Roche, Vermeulen, Polen a Haga 2x, Mertens, Chandler, Edwards, Chili, Xaus a Bayliss 1x.
Počet vítězství dle národnosti jezdce: USA 10x, Austrálie 9x, Francie, Japonsko 2x, Italie, Belgie a Španělsko 1x.
Počet vítězství značek: Ducati 15, Honda 6, Kawasaki a Yamaha 2, Aprilia 1